Droga do Indii

Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek
Nike
literatura angielska kolonializm Indie
Inne

Doskonałe, jak to Forster.
Subtelnie opisane kwestie związane z próbą przezwyciężenia drzemiących w białych kolonialistach rasistowskich nastrojów. Rzecz pionierska w tym temacie, pokazująca ogromną wrażliwość pisarza.
Chętnie obejrzę kiedyś ekranizację.

To arcydzieło. Żałuję, że nie znałem wcześniej autora i jego twórczości. Stawiam go na piedestale – niedaleko Gabriela Garcii Marqueza, geniusza pisarstwa, mojego najulubieńszego autora.

„Droga do Indii” to cudowny język, niekiedy skomplikowany, poezja słów, porównań, wyobrażeń. Początkowo czytało mi się nie najlepiej, bez entuzjazmu, potem szło coraz płynniej, sam koniec...

Wrażenia bardzo letnie. Książka monotonna, momentami nudna. Jedyny plus, moim zdaniem, to wartość językowa - tutaj autor stanął na wysokości zadania.

Czekałam i czekałam aż się rozkręci i nie doczekałam się.Ni wartkiej akcji, ni ciekawych dialogów, ni głębi jakiejś.Nic.Ot,dywagacje na temat różnic,postrzegania istoty sprawy i myslenia.Hindusi kontra Anglicy.

Bardzo zajmująca historia pewnego nieporozumienia. Młoda Angielka, Adela, udaje się do Indii, aby przekonać się ostatecznie, czy chce wyjść za mąż za sędziego Heaslope'a. Towarzyszy jej matka ewentualnego narzeczonego, pani Moore. Obie panie są rozczarowane podróżą, ponieważ pragną poznać "prawdziwe Indie", a poznają tylko Indie brytyjskie, w których więcej jest Anglii niż...

Być może radość z lektury w dużym stopniu zabił we mnie film na jej podstawie. Cała fabuła jest dość prosta. Nie ma wielu zwrotów akcji, poza malutkimi epizodami mamy bardzo niewiele postaci. Prawie całą powieść jesteśmy w jednym miejscu w podobnym gronie osób. Powieść nie zajmuje się zetknięciem z Indiami zwykłych ludzi. Elity angielskie w książce stykają się z elitami...

Świetna książka. Rewelacyjnie ukazane zderzenie dwóch kultur: Wschodu i Zachodu. Forster znakomicie przedstawił zetknięcie sie dwu odmiennych światów i postaw życiowych oraz konflikt rasowy miedzy ludnością indyjska a brytyjskimi kolonizatorami.
Ponieważ sam Autor spędził w Indiach lata 1912-1913, po czym w roku 1921 powrócił tam by pracować jako osobisty sekretarz...

Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Zaczyna się trochę niemrawo, ale w miarę rozwoju wydarzeń rysuje się czytelnikowi coraz dokładniejszy obraz angielskiego kolonializmu. Wciąga. Polecam!

zanurzona w hinduskim klimacie,Indie brytyjskie, drobne, nieznaczące wydarzenie zmienia życie dwojga ludzi, opowieść o tym jak drobny incydent i obowiązujące prawo "pana", może nieuchronnie zmienić życie, "bogu ducha winnego" człowieka, powieść nastrojowa, utrzymana w kanonie XIX-wiecznym, czasem lubię sięgnąć po taką

"Droga do Indii" Edwarda Morgana Forstera to jedna z najbardziej fascynujących książek, które przeczytałam. Polecam.
Film zrealizowany na jej podstawie, wyreżyserowany w 1984r. przez Davida Leana pod tytułem " Podróż do Indii" , jest zdecydowanie wybitny.
Również polecam.

• Indie
  • 1001 książek
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • 2018
  • 100 książek wg TIME