Pudełko z guzikami Gwendy

Patronat LC
Richard ChizmarStephen King Wydawnictwo: Albatros fantastyka, fantasy, science fiction
Gwendy’s Button Box
Data 1. wydania:
2017-05-30
Danuta Górska
Albatros
groza literatura amerykańska manipulacja nastolatka opowiadanie spotkanie Stephen King strach śmierć
Gwendy’s Button Box
fantastyka, fantasy, science fiction
Danuta Górska

Oficjalne recenzje i

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność

[ 25 ] Link do recenzji

Jak na Kinga jest to bardzo cieniutka pozycja, bardziej dłuższe opowiadanie - ma 175 stron. Akcja książki dzieje się w Castle Rock, w mieście, które można znać z wielu innych książek króla grozy, w 1984 roku. Gwendy ma 12 lat i bardzo przeszkadzają jej komentarze rówieśników odnośnie jej wagi. Postanawia codziennie wbiegać na "schody samobójców", prowadzące do wieży...

Moimi zdaniem to opowiadanie nie jest wybitne, ale trzeba mu oddać, że jest porywające. Można je określić mianem przyjemnej rozrywki na jeden wieczór. Poza tym trzeba podkreślić, że ilustracje są przepiękne.

Super szybka jak opowiadanie, taka na jedno posiedzenie przy kawie albo herbacie ale czyta się świetnie bardzo przyjemna przygoda w Castle Rock. Polecam

Nie rozumiem sensu napisania tej książki... Zdania były proste i krótkie, historia nie miała żadnego głebszego lub płytszego morału, a co wiecej, nie była nawet interesująca... Spodziewałem się zdecydowanie czegoś więcej od mistrza, jakim jest Stephen King!

Nie jestem w stanie zbyt wiele powiedziec, jak dla mnie ta pozycja była po prostu tragiczna i zdecydowanie nie...

Kolejny raz King udowadnia, że doskonale sobie radzi z krótką formą.
Dziewczynka otrzymuje od nieznajomego tajemnicze pudełko z guzikami. Nie zna jego zastosowania, ale zostaje ostrzeżona przed używaniem przycisków. Bohaterka rośnie, tak samo i jej ciekawość - co robi tajemnicze pudełko?
Książka zupełnie inna od "normalnej" twórczości Kinga. Ma zdecydowanie wydźwięk...

Książka w sam raz na wolne popołudnie. Jednocześnie ma w sobie coś z horroru i książki filozoficznej. Okazuje się, że czasem nie robiąc nic, robimy coś dobrego...

Ależ to się szybko czyta. Bardzo lekkie, ciekawe opowiadanie. Nie jest płytkie, podczas czytania towarzyszył mi wachlarz emocji. Naprawdę daje do myślenia - po ukończeniu lektury nie sposób nie pomyśleć sobie "a co by było gdybym to ja miała takie pudełko?"

Nie będę obiektywna, uwielbiam każdą jedną powieść Kinga i rozpatruje w zupełnie różnych kategoriach. Ta, podobnie jak "Uniesienie" jest spokojna, z kontekstem psychologicznym, pisana kompletnie innym stylem niż dotychczas. Podobała mi się tajemnica w tle i niepokój, jaki przewijał się między rozdziałami.

Łatwe i przyjemne. W sam raz na krótkie czytanie. Chociaż jak dla mnie za mało grozy, a nie tego oczekiwałam od S. Kinga, możliwe że to wpływ drugiego autora. Jednak nie nudziłam się.

Stephen King chyba lubi pisać w duetach. Zdarzało mu się w przeszłości z przyjacielem Peterem Straubem (Talizman, Czarny dom). Przytrafiło wspólne krótkie opowiadanie ze Stewartem O'nanem, wydane u tylko w formie e-booka (Twarz w tłumie). Pisał też z własną rodziną; z pierwszym synem, Joe Hillem, opowiadania "Gaz do dechy" i "W Wysokiej trawie", zaś z drugim, Owenem...

Dyskusje

1 539