Pudełko z guzikami Gwendy


- Tytuł oryginału:
- Gwendy’s Button Box
- Data wydania:
- 2017-11-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-11-22
- Data 1. wydania:
- 2017-05-30
- Liczba stron:
- 176
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381250726
- Tłumacz:
- Danuta Górska
- Wydawnictwo:
- Albatros
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Tagi:
- groza literatura amerykańska manipulacja nastolatka opowiadanie spotkanie Stephen King strach śmierć
- Tytuł oryginału:
- Gwendy’s Button Box
- Data wydania:
- 2017-11-22
- Liczba stron:
- 176
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381250726
- Tłumacz:
- Danuta Górska
- Wydawnictwo:
- Albatros
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Tagi:
- groza literatura amerykańska manipulacja nastolatka opowiadanie spotkanie Stephen King strach śmierć
Opowiadanie napisane wspólnie z Richardem Chizmarem, którego akcja rozgrywa się w miasteczku Castle Rock w 1974 roku.
Istnieją trzy drogi prowadzące do Castle View z miasteczka Castle Rock: Trasa 117, Pleasant Road i Schody Samobójców. Każdego dnia latem 1974 roku dwunastoletnia Gwendy Peterson wybierała schody podtrzymywane na mocnych, żelaznych śrubach nad klifem. Na szczycie schodów Gwendy łapała oddech, słyszała krzyki bawiących się dzieciaków. Z oddali słychać uderzenie kija bejsbolowego, to ćwiczący członkowie Ligi seniorów przed charytatywnym meczem z okazji Święta Pracy.
Pewnego dnia ktoś obcy woła do Gwendy: „Hej dziewczynko. Podejdź tu, pogadamy sobie”. Na ławce siedzi mężczyzna w czarnych dżinsach, czarnym płaszczu i białej koszuli rozpiętej pod szyją. Na głowie ma mały czarny kapelusz. Nadejdzie czas, gdy kapelusz ten zacznie pojawiać się w koszmarach Gwendy.
Stephen King tak przedstawił powstanie noweli: „Miałem historyjkę, której nie mogłem skończyć a Chizmar pokazał mi jak dotrzeć do końca stylowo i z polotem. To był fajny czas, myślę, że czytelnicy też spędzą mile czas podczas lektury. Jeśli zostaną z pytaniami czy pojawią się sprzeczki – jeszcze lepiej”.
Wydanie ilustrowane przez Bena Baldwina (okładka) i Keitha Minniona (środek).
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Recenzje oficjalnych recenzentów
Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność
Choć w żadnym razie nie należy tak robić, to patrząc na objętość kooperacji Richarda Chizmara i Stephena Kinga zalały mnie wątpliwości. Spodziewałem się, że skoro doszło do współpracy, to jej tekst powinien być cokolwiek słusznych rozmiarów. Tymczasem patrząc na gabaryty i użytą czcionkę spodziewałem się prędkiej lektury na chwilę i na dodatek bardzo ulotnej. Czy moje przewidywania się sprawdziły?
Po części tak, ponieważ jest to pozycja, której przeczytanie nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy większy niż zazwyczaj kubek herbaty, wygodny fotel i nim się spostrzeżemy, jest już po wszystkim. Co wcale nie znaczy, że jest to czas stracony, a treść odpływa zaraz po zamknięciu książki. Decyduje o tym między innymi kapitalny koncept, który może po części wydać nam się znajomy, ale tutaj został przetworzony na swoją własną, bardzo interesującą modłę.
Tytułowe pudełko z guzikami to bardzo zmyślne urządzenie. Kto je posiada może zmieniać losy świata, a nawet usunąć kontynenty z powierzchni ziemi. Oferuje także pewne zagadkowe możliwości dla jego właściciela. Musi więc trafić w odpowiedzialne ręce, które nie wykorzystają go do niecnych celów i odpowiednio się nim zaopiekują. W tym wypadku obrońcą tego niezwykłego urządzenia zostaje Gwendy, zmyślna dwunastolatka, która twardo stąpa po ziemi i walczy o swoje.
Pomyślmy o tym przez chwilę. Jak można podarować tak młodej osobie coś, co sprawia, że staje się kimś na wzór Boga? Czy nie brzmi to jakkolwiek nieodpowiedzialnie? Na pierwszy rzut oka tak, ale dzięki temu jest o wiele ciekawiej. Może właśnie ta niewinność i prostolinijność sprawiają, że tak ważkie urządzenie trafiło do jej rąk? Gdy nie ma w głowie nieodpowiednich przekonań i łatwo narzucić jej wolę obrony nietypowego podarku. Jednak co wtedy, gdy wraz z dorastaniem zacznie się zmieniać?
Trudno odkleić się od podobnych rozważań, co świadczy o tym, że autorzy dobrze przemyśleli taki, a nie inny punkt wyjściowy swojej opowieści. Co najlepsze, nie funkcjonuje to wyłącznie na linii teoretycznej, ale działa także w praktyce. Gwendy jest nastolatką jak wiele innych. Może ma więcej oleju w głowie, ale wciąż chce mieć przyjaciół, dobrze wyglądać, znaleźć sobie fajnego chłopaka i trafić do wymarzonej uczelni. Ma jednak dodatkowy ciężar do uniesienia jakim jest pudełko i podobnie jak działa na jej korzyść, tak w równym stopniu jest urągającym brzemieniem.
Ten nadnaturalny pierwiastek wraz z prostą, obyczajową historią, tworzą bardzo zmyślną i wciągającą mieszankę. King zawsze świetnie czuł się w klimatach dorastania. Ukazywaniu motywacji, które każdy z nas miał w pewnym momencie życia. Przypominaniu tych dobrych i niewdzięcznych chwil podczas których nasze ciało i charakter zmieniały się nie do poznania. Wraz z smykałką do krótkich form Chizmara tworzy to spójną, angażującą całość, której przebieg chce poznać się jak najprędzej.
W rezultacie to bardzo satysfakcjonująca porcja literatury, acz nie da się ukryć, że można by obrany koncept bardziej rozwinąć. Stwarza on szereg niesamowitych możliwości, a w Pudełku z guzikami Gwendy wykorzystano ich tylko trochę. Prosi się, by stworzyć z tego coś więcej niż rozbudowane opowiadanie. Nie ma jednak co narzekać, bo ten duet bardzo się obu panom przysłużył i dał jedną z lepszych krótkich form jakie King napisał w ostatnim czasie. Stworzoną do dłuższego leniwego popołudnia, ale i znakomicie skrojoną jako materiał na ekranizację, która jestem tego pewien, nadejdzie niebawem.
Patryk Rzemyszkiewicz
25 Popieram
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 278
- 762
- 541
- 97
- 57
- 42
- 35
- 21
- 18
- 16
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
:sekrety to kłopot,może największy kłopot ze wszystkich.Obciążają umysł i zajmują miejsce na świecie.
Zobacz więcej
Opinie [205]
NIesamowite opowaidanie o odpowiedzialności za współczesny świat.
więcejAutor daje w ręce głównej bohaterki pudełko, które może wyrządzić wiele zła. I tutaj spotykamy odpowiedzialną młodą osobę, która rozumie, że może przynieśc to więcej nieszczęścia niż szczęścia i wykrozystuje je z sporą mądrością.
Książka bardzo dobro, ale cyz to jest książka, czy tylko opowiadanie? Za...
"Pudełko z guzikami.." - dobrze się to czytało, King nawet w tandemie pozostaje sprawnym rzemieślnikiem. Pomysł na opowieść też jest jak zawsze niby prosty a niebanalny: mała dziewczynka dostaje pudełko od nieznajomego, przynosi jej ono szczęście i pieniądze, ale nie może o nim nikomu powiedzieć, musi je chronić, bo pudełko zawiera guziki zdolne zniszczyć świat. W sumie...
więcejZakochałam się w tej książce :)
Pokaż mimo toTrzyma w napięciu do samego końca . Moim zdaniem jedna z lepszych książek !
Panowie zaserwowali nam ciekawe i przyjemne w odbiorze opowiadanie, lecz dość krótkie jak na oddzielną powieść. A chciałoby się dłużej towarzyszyć Gwendy, jej problemom, dylematom, codziennym smutkom i radościom. Duży plus oczywiście za elementy mroku i grozy i świetny pomysł pudełka z guzikami. Całość także jak najbardziej na plus, warto wraz z główną bohaterką odkrywać...
więcejPodstawowy problem jaki mam z „Pudełkiem z guzikami Gwendy” wynika z rozmiarów książki. I zanim ktoś krzyknie, że powinienem oceniać jakość, a nie ilość, uspokajam, robię to.
więcejWyjaśnienia wymaga, że książka ma około 170 stron, ale (niestety) ilość ta jest wyłącznie „zasługą” wydania. Duża czcionka, szerokie marginesy i odstępy, dodatkowe grafiki. Przy standardowym...
Gwendy jest bardzo przeciętną dziewczynką: przy kości, w okularach. Postanawia, że idąc do nowej szkoły nie zabierze ze sobą tego bagażu. Codziennie wbiega na Schody Samobójców, okrzyknięte tak, ponieważ dwie osoby zrzuciły się z nich. Pewnego dnia zaczepia ją pan Farris. Daje on dziewczynie pudełko z guzikami, Gwendy jeszcze nie wie jak bardzo przewróci ono jej życie.
więcejZ...
Wspaniała, krótka opowieść której warto poświecić swój czas.
Pokaż mimo to"Pudełko z guzikami Gwendy" to krótka forma literacka autorstwa Stephena Kinga i Richarda Chizmara, można by ją nazwać opowiadaniem albo nawet nowelą. Myślę, że trafia w gust większości miłośników twórczości mistrza grozy, a można polecić tę książkę także młodszym czytelnikom na oswajenie się z wujkiem Stephenem ;) Osobiście żałuję, że opowieść nie była dłuższa, ale i tak...
więcejAleż to była cudowna przygoda! Krótkie, wciągające opowiadanko akurat do wieczornego kakao z bitą śmietaną i kotem na kolanach.
więcejJak ja Cię Stephenie Kingu nie lubię! Powtarzam, że nie lubię i nie rozumiem od dobrych 15 lat a tu najpierw Dallas '63 a teraz to?
Chyba jednak już wiem jak sprawić by nasze relacje się poprawiły. Będę czytać tylko fantastykę a nie horrory,...
Nowela napisana w kooperacji wyszła autorowi z Maine tylko na dobre. Gwendy to archetypiczna postać z wielu pozycji autora, akcja dzieje się w dobrze znanym czytelnikom, Castle Rock, mamy tu nadprzyrodzone moce. Tym samym jednak, autor numero dos, Richard Chizmar wprowadza do nowelki powiew świerzości, ciekawy sposób narracji oraz podejścia do tematu odpowiedzialności,...
więcej