Pudełko z guzikami Gwendy

Patronat LC
Richard ChizmarStephen King Wydawnictwo: Albatros fantastyka, fantasy, science fiction
Gwendy’s Button Box
Data 1. wydania:
2017-05-30
Danuta Górska
Albatros
groza literatura amerykańska manipulacja nastolatka opowiadanie spotkanie Stephen King strach śmierć
Gwendy’s Button Box
fantastyka, fantasy, science fiction
Danuta Górska

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność

25 Link do recenzji

Była to pierwsza książka Stephena Kinga jaka tknęłam i jestem zachwycona możne nie ma takiego dreszczyku jak bym się spodziewał na początku ale książka jest urzekająca i chce się dowiedzieć co się będzie działa o z tą dziewczynka i pudełkiem.

Małe (dosłownie) rozczarowanie. Książka ładnie wydana, dużo marginesy z jakimiś ozdobnymi bohomazami, interlinia co najmniej 1.5 twarda oprawa, cena solidna. A czytania tyle co kot napłakał. W niektórych zbiorach opowiadań Kinga teksty były dłuższe i bardziej sensowne (Mgła, Langoliery, Skazani na Shawshank). Sama historia całkiem dobra. Jako opowiadanie właśnie – choćby...

Książkę pochłonęłam szybko. Nie mam nawet co dużo mówić o niej.
Spodziewałam się czegoś więcej, jakiegoś mroku jak w innych książkach Kinga, albo w tekstach Chizmara, którego już zdążyłam poznać.
Bardzo lekka pozycja z ciekawą historią o życiu Gwendy. Odkąd dostała pudełko z guzikami jej życie zmieniło się o 180°.

Tzw. zapychacz dziur w zastoju w tworczosci Kinga. To, razem z "Uniesieniem", powinno znalezc sie w zbiorze opowiadan, zamiast wydawania w formie odrebnej ksiazki.

Tytuł jest trochę mylący. Nowela kręci się NIE wokół pudełka, w którym są guziki (jak zakładałem), ale wokół drewnianego urządzenia (?) z przyciskami, których działanie jest niejasne. Poza tym mamy dorastanie, małe miasteczko i jakieś takie sentymentalne spojrzenie na życie - jak to u Kinga bywa.

Książka pięknie wydana (mam wersję w nomen omen pudełku), rysunki świetnie współgrają z warstwą tekstową, do tego są rozmieszczone w sposób przemyślany (nie zdradzają fabuły). Sama historia jest krótka acz wciągająca. Grendy nie okazała się papierową postacią, a sposób narracji (trzecioosobowa, wszechwiedząca, co często wykorzystują autorzy w utrzymywaniu zaciekawienia...

Krótkie opowiadanie, które łyka się w jeden wieczór. Nie umiem obiektywnie oceniać książek Kinga. Jego dzieła podobają mi się mniej lub bardziej, ale kocham je wszystkie. Naszły mnie takie przemyślenia, że King to moja bratnia dusza.
Obserwujemy młodą dziewczynę Gwendę, która otrzymuje od podejrzanego mężczyzny pudełko z guzikami. Brzmi niewinnie? Nic bardziej mylnego....

Krótka historia o tym, jak Gwendy dostaje od tajemniczego pana Farrisa pudełko z guzikami, które potrafią robić różne rzeczy. Czasami bardzo złe. Ale to też historia o odpowiedzialności za świat i za swoje życie. Bo teraz Gwendy cały czas się zastanawia, czy to co ją spotyka to wynik jej działań, czy wina pudełka. Fajna historia napisana w kingowskim stylu. Ten facet nawet...

Właściwie książka zrobiona nad wyrost. Opowiadanie, które można by zmieścić w jakimś zbiorze Kinga lub innej składance. Trzydzieści, krótkich rozdziałów opowiedzianych bardzo szybko, bez grozy typowej Kingowi. Wiele pustych miejsc na kartach i marne obrazki. Nie wińmy Kinga, bo książka ma dwóch autorów a w zasadzie czterech, bo jeszcze rysownicy.

Daję 5 gwiazdek, ale to...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka to bardziej takie opowiadanie, czyta się szybko, znając trochę Kinga spodziewałem się większej ilości wątków grozy.

Dyskusje

1 390