rozwińzwiń

Pudełko z guzikami Gwendy

Okładka książki Pudełko z guzikami Gwendy Richard Chizmar, Stephen King Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Pudełko z guzikami Gwendy
Richard ChizmarStephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Pudełko z guzikami Gwendy (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Pudełko z guzikami Gwendy (tom 1)
Gwendy’s Button Box
Albatros
2017-11-22
2017-11-22
Data 1. wydania:
2017-05-30
Danuta Górska
groza literatura amerykańska manipulacja nastolatka opowiadanie spotkanie Stephen King strach śmierć

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kształt wody Daniel Kraus, Guillermo del Toro
Ocena 6,3
Kształt wody Daniel Kraus, Guill...
Okładka książki W świetle i w mroku. Opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera Megan Abbott, Jill D. Block, Lawrence Block, Robert Olen Butler, Lee Child, Nicholas Christopher, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Craig Ferguson, Stephen King, Joe R. Lansdale, Gail Levin, Warren Moore, Joyce Carol Oates, Kristine Kathryn Rusch, Jonathan Santlofer, Justin Scott
Ocena 6,6
W świetle i w ... Megan Abbott, Jill ...
Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
Ocena 5,7
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...

Oficjalne recenzje i

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność

719 1 155

Trochę dziwna ta książka, niepokojąca. Ale nie straszna. Gwendy od nieznajomego dostaje tajemnicze pudełko z guzikami. Szybko okazuje się, że dodatkowo obdarowuje właściciela słodyczami i monetami. Tylko trzeba ostrożnie się z nim obchodzić. Odkąd jest w posiadaniu dziewczyny, ta odnosi same sukcesy. Jednak tajemnicze guziki kuszą. W końcu Gwendy ulega pokusie....
Wbrew pozorom powieść porusza piwazne tematy - odpowiedzialność, moralność, poczucie winy....
Książkę bardzo szybko się czyta. Raz, że nie jest długa, dwa - ma dużą czcionkę. No i te świetne ilustracje. Wizualnie jest rewelacyjna. Myślę, że spokojnie mogą sięgnąć po nią starsze dzieci.

Wbrew...

Wciągnęła mnie ta książka, przeczytałam w jeden dzień. Przyjemna i niepokojąca.

Wciągnęła mnie ta książka, przeczytałam w jeden dzień. Przyjemna i niepokojąca.

Nie wciągnęła mnie. Zakończenie było zaskakująco mało satysfakcjonujące. Kilka wydarzeń zdawało się w ogóle nie mieć sensu. Plus za ładne ilustracje i dodatkowe "upiększacze" na stronach. Do przeczytania w godzinę, max dwie. Mimo wszystko nie będę jej polecać dalej.

„Pudełko z guzikami Gwendy”

Kilka tygodni temu razem z mężem oglądałam na Netflixie film „1408”, który jest adaptacją opowiadania Stephena Kinga. Już nie jednokrotnie słyszałam wiele dobrych słów na temat tego autora, ale słyszałam również, że jest twórcą horrorów, za którymi nie przepadam (przynajmniej czytać). Film 1408 wywarł na mnie ogromne wrażenie więc postanowiłam przełamać się.

„Pudełko z guzikami Gwendy” autorstwa Stephen King oraz Richard Chizmar wpadło mi w ręce podczas kiermaszu książek w 🐞. O dziwo, ta książka nie jest horrorem, przynajmniej ja tak tego bym nie nazwała ;) Przepiękne czarno-białe ilustracje i lekkość pióra. Przyjemnie czytało się rozdział za rozdziałem. Książkę oceniłabym na dobre 6/10.

Co warto pamiętać po przeczytaniu tej książki?
Tylko ciężką pracą dojdziemy celu, nic nie przyjdzie samo.

„Pudełko z guzikami Gwendy”

Książka lekka i wciągająca. Bardzo mi się podobała, ale jest to dla mnie historia zamknięta- nie sięgnę po następne części.

Bardzo fajna książka, do połknięcia za jednym odejściem

Bardzo fajna książka, do połknięcia za jednym odejściem

Szczerze mówiąc, książka bardzo mi się podobała. Mimo napisania bardzo prostym językiem, który może odstraszyć wielu, ja odnalazłem w niej niesamowitą lekkość czytania.
Nie można również zapomnieć, że mimo "prostoty" sama książka porusza naprawdę bardzo ciekawe tematy, zwłaszcza te dotykające moralności.
Zdecydowanie warto.

Zdecydowanie warto.

Z twórczością Kinga zacząłem od tej pozycji (fakt książka była w promocji, sławne nazwisko, czemu nie ?),będąc przekonany że akurat będzie to jakieś "wow" i fascynująca historia to... no cóż trochę się zawiodłem (z podobnym konceptem już miałem doczynienia),aczkolwiek jak na początek zaznajomić się z WYBITNYM MISTRZEM HORRORÓW nie było aż tak źle jak zakładałem. Historia się opiera na "magicznym pudełku", które dostaje główna bohaterka Gwendy od tajemniczego Pana Farissa (być może poznamy jego prawdziwa tożsamość i jego naturę w kolejnych częściach, kim naprawdę jest owa postać). Gwendy na przestrzeni lat zmienia się, musi walczyć z pokusą, oraz z trudnymi choć w niektórych przypadkach koniecznymi wyborami w jej życiu. Być może pudełko, które dostała było w czymś rodzaju eksperymentem, być może dobra zabawa dla jegomościa, który akurat chciał, że ona je dostała. Wkońcu z jakiegoś powodu ją wybrał. Zakończenie daje nam zachętę, żeby sięgnąć po kolejnym tom. Tak czy siak książka, szybka, lekka i prosta. Jeden wieczór wystarczy, żeby dojść do ostatniej strony. Na plus jeszcze dodam, że oprawa graficzna i wykonanie okładki prezentuję dość uniwersalnie, ładnie na półce to wygląda (nawet bez obwoluty !). Polecam ! Emma !

Czy kojarzycie takiego pisarza, jak Richard Chizmar? Nazwisko to nie mówiłoby mi zupełnie nic, gdyby nie stworzył on „Pudełka z guzikami Gwendy” we współpracy ze Stephenem Kingiem. Co ciekawe, nie zabrakło tutaj również ilustracji spod ręki Bena Baldwina i Keitha Minniona – a obecnie jednak dość rzadko można się spotkać z tego typu dodatkami do opowieści. Postarało się również samo wydawnictwo Albatros, które zdecydowało się na prostą i śliczną twardą oprawę, zaopatrzoną w barwną obwolutę.

Walcząca z wagą kilkunastoletnia Gwendy wbiega z nieskrywanym trudem po trzystustopniowych Schodach Samobójców. Po dotarciu na szczyt zagaduje ją niezwykły mężczyzna w czarnym meloniku. Dziewczynka otrzymuje od niego tajemnicze pudełko zaopatrzone w dwie małe dźwigienki oraz osiem różnokolorowych guzików. Nie jest to jednak zwyczajny przedmiot, a całkowicie magiczny. Oferuje liczne prezenty… wymaga jednak niezwykłej odpowiedzialności, gdyż w niewłaściwych rękach może stać się narzędziem zagłady i całkowitej anihilacji ludzkości.

Historia jest prosta jak budowa cepa. Bohaterów jest niewiele, ich losy dość pobieżnie opisane. Z jednej strony dzięki temu uniknięto nadmiernego rozwlekania opowieści, jednak powoduje to pewien niedosyt i płytkość fabularną. Niewątpliwie da się sympatyzować z główną bohaterką, choć niewiele tak naprawdę o niej wiadomo. Zauważę jednak, że grozy wcale nie ma tutaj tak wiele (choć ta obecna wypada dość przyzwoicie),a w dodatku podczas lektury czułam się odrobinę tak, jakbym czytała powieść dla młodzieży. Myślę, że ten sposób prowadzenia całej książki przypadnie do gustu przede wszystkim młodszym czytelnikom – tych odrobinę starszych lub bardziej wymagających może rozczarować. Zakończenie choć dopełnia całą opowieść, tak nie gwarantuje satysfakcji z ukończenia tej jakże krótkiej przygody, gdyż pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi: niejako wymuszając przez to sięgnięcie do kolejnych tomów.

Forma, jaką prezentuje ta „powieść” przypomina bardziej rozbudowane opowiadanie. Na niecałych stu siedemdziesięciu stronach pojawia się wiele udanych ilustracji, jednak liczne stronice są też puste, czy zapełnione raptem do połowy. Objętość sztucznie powiększona została również przez bogate ozdobniki każdej strony (co za tym idzie – duże marginesy),a także czcionkę odrobinę większą od standardowej. W związku z powyższym „Pudełko z guzikami Gwendy” można tak naprawdę przeczytać w jeden wieczór. Całość ma bardzo prosty styl, a jego lekkość wyłącznie przyspiesza zapoznawanie się z kolejnymi etapami historii. Jednak nie ma tutaj nic, co szczególnie by zachwycało literacko.

Mam dość mieszane uczucia po lekturze tej niemożliwie wręcz krótkiej książki. Z jednej strony z chęcią sięgnęłabym po kolejne części, a z drugiej… z pewnością nie chciałabym ich nigdy kupić po cenie okładkowej. Tę odsłonę udało mi się zyskać na promocji, co cieszy mnie przede wszystkim dlatego, że więcej naprawdę nie jest warta. Pomijając jednak moje uprzedzenia dotyczące przemyśleń o skoku na kasę… historia zasługuje na jakieś 6/10 w kategorii opowiadań. Osobom poszukującym grozy bym jej nie poleciła, ale młodzieży starającej się dopiero zapoznać z gatunkiem mogłabym ją zarekomendować z czystym sumieniem.

Od bardzo dawna nie czytałam niczego, co wyszło chociażby w połowie spod pióra Stephena Kinga.
"Pudełko z Guzikami Gwendy" to króciutka książka, którą swobodnie da się pochłonąć w jeden wieczór. Jest to trochę zasługa sposobu wydania. Duża czcionka, wyraźnie zaznaczone rozdziały i ilustracje na całą stronę sugerują, że mogłaby to być książka dla dzieci. Treść oczywiście, jak większość treści, które przekazuje King, była raczej daleka od literatury dziecięcej. Niemniej jednak bardzo łatwo przyswajalna.
Nie wiem, czy będę ją jakoś bardzo gorąco polecać. Dla mnie była to bardzo dobra, niezobowiązująca lektura.

2 640
    1 095