Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa

albumy
Myśliński
2017-06-10
2017-06-10
Ursynów Warszawa historia PRL lata 80 lata 90.

Okładka książki RELAX nr 33 Dimitri Armand, Piotr Bednarczyk, Julien Blondel, Rafał Chojnacki, Isa Cochet, Ryszard Dąbrowski, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Krzysztof Garula, Alejandro Jodorowsky, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Maciej Kur, Patrice Larcenet, Andrzej Łaski, Marcin Lechna, Tomasz Lew Leśniak, Andreas Martens, Maciej Mazur, David Mourão-Ferreira, Jerome Opeña, Robin Recht, Redakcja Relax, Grzegorz Rosiński, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Michał Studniarek, Mariusz Zabdyr
Ocena 6,8
RELAX nr 33 Dimitri Armand, Pio...
Okładka książki Muzeum miejsce które zwróciło Warszawie duszę Maciej Mazur, Jan Ołdakowski
Ocena 6,7
Muzeum miejsce... Maciej Mazur, Jan O...

Ursynów, a szczególnie jego południowa część jest stosunkowo młodym miejscem na terenie Warszawy. Budowa dzielnicy rozpoczęła się na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, kiedy to powstał plan zurbanizowania i zabudowy tej podwarszawskiej wsi.
Jako, że mieliśmy wtedy w Polsce dość smutne czasy, dlatego też dzielnica ta jest pełna absurdów i niedoróbek, metro było budowane po kosztach, główne ursynowskie ulice czyli Al. KEN i Rosoła również zbudowano na szybko, trzeba było je po latach rozbudowywać, a osiedla stawiano z wielkiej płyty- typowa technika dla czasów PRL.
Autor opisuje szereg historii oraz charakterystycznych miejsc, każde z nich ma coś ciekawego "do opowiedzenia".
W tej książce znajdziemy między innymi historię budowy metra, pierwszą wypożyczalnię płyt DVD, miejsca gdzie kręcono legendarne "Alternatywy 4" , czy "Czterdziestolatka", dowiemy się co nieco o początkach ursynowskich grup hiphopowych. Autor nie przynudza, historie są opowiedziane zwięźle i ciekawie. Dla mnie, jako że jestem mieszkańcem Ursynowa od ponad 10 lat, była to fascynująca zabawa, oraz poznanie tego miejsca od nieznanej mi dotąd strony, gdyż znałem może 10% treści.

Dodaj cytat z książki Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa