Ogień na pustyni. Konflikt izraelsko-arabski w latach 1967-1973

Okładka książki Ogień na pustyni. Konflikt izraelsko-arabski w latach 1967-1973 Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski
Okładka książki Ogień na pustyni. Konflikt izraelsko-arabski w latach 1967-1973
Krzysztof KubiakŁukasz Mamert Nadolski Wydawnictwo: INFORTeditions historia
historia
INFORTeditions
2017-06-23
2017-06-23

Okładka książki Dzieje Koreańczyków. Z azjatyckiego zaułka na salony świata Leszek Będkowski, Anna Diniejko-Wąs, Marcin Jacoby, Kamila Kozioł, Agnieszka Krzemińska, Jakub Krzosek, Krzysztof Kubiak, Oskar Pietrewicz, Anna Piwowarska, Dominik Rutana, Ewa Rynarzewska, Agnieszka Smiatacz, Jędrzej Winiecki, Michał Wiśniewski
Dzieje Koreańc... Leszek Będkowski, A...
Okładka książki Historia wojsk pancernych Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło
Historia wojsk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Bezpieczeństwo publiczne Mirosław Banasik, Tomasz W. Grabowski, Paweł Grzywna, Krystyna Iglicka, Artur Jasiński, Barbara Kaczmarczyk, Mariusz A. Kamiński, Kazimierz Kraj, Krzysztof Kubiak, Miron Lakomy, Marek Leszczyński, Karolina Lis, Piotr Mickiewicz, Andrzej Misiuk, Piotr Musiewicz, Mikołaj Rakusa-Suszczewski, Marcin Rojszczak, Jan Swół, Jerzy Trocha, Sebastian Wojciechowski, Helena Wyligała
Bezpieczeństwo... Mirosław Banasik, T...

Praca Krzysztofa Kubiaka i Łukasza Mamerta Nadolskiego jest opisem głównie wojny na wyczerpanie pomiędzy Izraelem a Egiptem (wspieranym przez ZSRR),toczącej się w latach 1967-1970, ale również konfliktów Izraela z Libanem, Syrią i Jordanią, mających miejsce się w tym czasie.

W książce dużo uwagi poświęcono działaniom oddziałów specjalnych i walkom powietrznym pomiędzy Izraelem a Egiptem, pokazując znaczną przewagę Żydów w powietrzu, co spowodowane było "tylko dwukrotną przewagą liczebną" Egipcjan. Autorzy nie zapomnieli o przedstawieniu genezy konfliktów, zaangażowaniu Związku Radzieckiego czy też opisie taktyk wszystkich stron oraz ich uzbrojenia.

Ponadto wyjaśniony i opisany został termin "Czarnego września" 1970 r. w Jordanii, działania z nim związane i jego skutki, które miały znaczenie nie tylko dla tego państwa, ale również dla innych państw arabskich (np. Libanu) oraz samego Izraela.

Jedynym minusem pracy jest za mała ilość mapek, które ze względu na wymienione liczne nazwy miejscowości lub miejsc zaangażowanych państw, mogłyby być bardzo pomocne dla czytelnika.

"Ogień na pustyni. Konflikt izraelsko-arabski w latach 1967-1973" Krzysztofa Kubiaka i Łukasza Mamerta Nadolskiego jest bardzo dobrym opisem walk pomiędzy Izraelem a jego sąsiadami toczonych w tym czasie. Ponadto książka jest napisana przystępnym językiem, sprawiającym, że nie można oderwać się od lektury. Zdecydowanie polecam wszystkim chcącym się czegoś dowiedzieć o konfliktach bliskowschodnich!

Wydawnictwo Inforteditions wydaje bardzo dobre książki. Przynajmniej dotychczas nie trafiłem na słabszy tomik Bitwy/Taktyka.
"Ogień na Pustyni" opisuje dość mało znany konflikt izraelsko - arabski w latach 1967 - 1973.
Książka jest podzielona w zależności od rodzajów działań i miejsca. Najpierw mamy rozpisane dokładnie działania lotnicze wojny na wyczerpanie. Później akcje sił specjalnych. Tutaj mam trochę żal do autorów, gdyż w pierwszych akapitach uprzedzają, że ukazała się monografia tego typu działań i oni wgłębiać się nie będą. Panowie nie wszyscy muszą kupować wszystko. Skoro wydajecie monografię konfliktu to warto by było nie odsyłać czytelnika, do innych lektur ( trudno dostępnych na rynku).
Pozostałe rozdziały opisują walki na poszczególnych granicach i morzach. Na końcu mamy bogate w tabele załączniki.
Przypisy są pod tekstem, niestety ich czcionka (co jest regułą i wadą tej serii zarazem ) jest niesamowicie mała.
Wydanie w miękkiej oprawie ze skrzydełkami na średniej jakości papierze.
Język poszczególnych rozdziałów różni się. Być może jest to spowodowane, że książkę pisało dwóch autorów. O ile o Krzysztofa Kubiaka nie trzeba się obawiać, to rozdział o operacjach lotniczych może być odbierany jako monotonny i trochę suchy w odbiorze.
Całość prezentuje się dobrze i czyta szybko. Ciekawa treść i nietuzinkowe opracowanie to dobre połączenie. Jeżeli do tego dodamy niszowy temat to warto tą pozycję mieć i przeczytać. Szczególnie, że cena nie jest wygórowana. Polecam.

• Wojskowość
  • XX wiek
  • 🕒 Historia
  • Niesamowite książki
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Ogień na pustyni. Konflikt izraelsko-arabski w latach 1967-1973