Godzina zero

Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Nadinspektor Battle (tom 5) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
Towards Zero
Anna Bańkowska
Wydawnictwo Dolnośląskie
Agatha Christie kryminał
Towards Zero
Nadinspektor Battle (tom 5)
kryminał, sensacja, thriller
2017-05-18
Anna Bańkowska
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Agatha Christie kryminał

Kolejna książka Agaty Christie którą czytam w cyklu wydanych dzieł wszystkich. Inspektor Battle na tropie. Jak u tej pisarki, żywa akcja, niespodziewane zakończenie. Klasyka kryminałów. Nie tracą na wartości mimo upływu lat.

Do Gniazda Mew w jednym czasie przyjeżdża Nevill z żoną Kay, jest tam również jego była żona Audrey oraz parę innych osób. Sytuacja panująca w domu jest dość gęsta, nikomu nie podoba się pomysł spotkania dwóch żon Nevilla. Pewnego dnia dochodzi do zabójstwa gospodyni domu Lady Tressilian. Mordercą jest ktoś z zewnątrz czy może któryś z gości Gniazda Mew?

Stara, dobra Agatha - powiedziałam do siebie z westchnieniem nostalgii odkładajac na półkę przeczytaną książkę "Godzina zero". Do końca mych dni będę twierdzić że nie było i nie będzie pisarki/pisarza kryminałów który mógłby równać się geniuszowi tej brytyjskiej autorki.
Agatha Christie jest niekestionowaną carycą (słowo "królowa" niestety ostatnimi czasy mocno się...

Ponowna lektura po latach, ale nie nudziłam się nawet przez chwilę. Powieści Christie pozwalają mi się zrelaksować. W siedzibie rodziny Tressilianów - Gnieździe Mew popełniono morderstwo. Komisarz Battle wspomina Herkulesa Poirota i staje się to dla niego inspiracją w prowadzeniu śledztwa.
Spokojnie akcja zmierza w kierunku rozwiązania zagadki kryminalnej. Lubię takie...

Włoska misterna robota.
Historia zaczyna dość długim wstępem, w którym A. Christie przedstawia bohaterów. Pokazuje nie tylko kim są fizycznie ale przedstawia także ich charakter. Dokonuje psychologicznej analizy. Potem dochodzi do morderstwa, które jest wielopłaszczyznowym odbiciem rzeczywistości, jej rezultatem. Przyznam, że do końca nie wiedziałem, kto jest mordercą-...

Christie nie zaskoczyła mnie tym tytułem. Jest to jej typowy i solidny kryminał. Wstęp do historii kryminalnej według mnie był zbyt obszerny, ale książka nadrabia zakończeniem. Jak prawie zawsze moje typy okazały się błędne i to zaważyło na wyższej ocenie.

Książkę przeczytałem już jakiś czas temu i mam z nią duży problem ponieważ nie wiem jaką ocenę jej przyznać.. jest to pierwsza powieść w której miałem do czynienia z nijakim nadinspektorem Battle'm. Skąd mój dylemat ? Ano stąd że całość dłużyła mi się niemiłosiernie a zakończenie było bardzo bardzo udane i nie chodzi o to, że dłużyła mi się przez główną postać (co prawda...

Bez Herkulesa Poirot, ale bardzo dobra.

Czy trzeba oceniać klasykę, tym bardziej jeśli chodzi o starą dobrą Agatę Christie? Jej kryminały są specyficzne, łatwo można rozpoznać styl autorki. Kiedyś się nimi zaczytywałam, teraz wracam i cieszę się z tych powrotów.

Niby nie ma Poirota ale powieść genialna!
Genialna rzeczem !
Kropka i koniec