Absolutnie fantastyczne łamigłówki

Okładka książki Absolutnie fantastyczne łamigłówki William Potter
Okładka książki Absolutnie fantastyczne łamigłówki
William Potter Wydawnictwo: Nasza Księgarnia interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Nasza Księgarnia
2017-07-12
2017-07-12
Magdalena Korobkiewicz
Magdalena Korobkiewicz Isabel Aniel Samantha Meredith Emily Twomey Steve Wood zagadki łamigłówki

Obcowanie z książkami jest jednym z ważnych kroków oswajania dziecka z lekturami. Przyjemne zadania, interesujące wyzwania, ciekawe ilustracje sprawiają, że przedszkolak i uczeń nauczania początkowego może zacząć traktować książkę jako fascynującą rozrywkę. Ponad to pociecha może ćwiczyć ważne w szkole umiejętności: koncentracji, spostrzegawczości, zapamiętywania. Z tego powodu często sięgamy po publikacje oferujące rozrywkę i jednocześnie rozwijające dziecięce zdolności.
Tytuł „Absolutnie fantastyczne łamigłówki” skojarzył mi się z książką „Absolutnie fantastyczne labirynty”, które w naszym domu cieszą się dużym powodzeniem i mają graficznie bardzo podobną okładkę. Różnorodność zadań, umiejętne przyciąganie uwagi przez zabieranie dzieci w świat wielu przygód, a do tego odpowiedzi na ostatnich stronach książki z labiryntami sprawiły, że z zainteresowaniem sięgnęłam po łamigłówki. Troszkę zaskoczył mnie inny autor, ale cała publikacja okazała się równie interesująca oraz pozwalająca na kształtowanie wielu umiejętności, wśród których nie zabraknie spostrzegawczości, zapamiętywania, czytania, pisania, odwzorowywania, segregowania, dopasowywania. Wśród zadań znajdziemy labirynty, szyfry, łamigłówki polegające na odnajdywaniu elementów, zadania z arytmetyki, poznawaniu zwierząt żyjących w rafie koralowej, dopasowywaniu sylab, komponowaniu składników pizzy, dopasowywaniu par wyrazów do siebie, projektowaniu, dorysowywaniu, odwiedzaniu cyrku, odszukiwaniu cieni. Nie zabraknie też wyprawy po krach, podglądania ptaków, rozróżniania pszczół, konstruowania robotów, przemierzania kosmosu, układania puzzli, rysowania po kropkach i wiele innych dostarczających dzieciom sporo rozrywki. Wielkim plusem jest różnorodny poziom trudności.
Liczne ilustracje, przyjazna dzieciom kolorystyka, barwne strony i jednoczesna oszczędność szczegółów sprawiają, że z jednej strony ćwiczenia są atrakcyjne wizualnie, pomagają poprawić nastrój, zabierają młodych odkrywców w baśniowy świat, a z drugiej ułatwiają utrzymanie równowagi.
„Absolutnie fantastyczne łamigłówki” to doskonały materiał do pracy z dzieckiem w deszczowe dni lub zadania zapewniające rozrywkę w czasie podróży. Ponad to publikacja zachęci do rozwiązywania innych zadań, sięgania po książki oraz będzie doskonałym uzupełnieniem przedszkolnych i szkolnych ćwiczeń. Wielką zaletą jest przeplatanie stron, które w naszym kulturowym postrzeganiu wychowania i nauki postrzegane są jako skierowane dla dziewczynek lub chłopców. Takie połączenie sprawia, że dzieci mogą spróbować czegoś innego, w odmiennej niż większość autorów proponuje szacie graficznej.
Zeszytem ćwiczeń będą zachwycone zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Gdy dziecko nie lubi czytać warto sięgnąć wtedy po różnego rodzaju łamigłówki i krzyżówki. Wtedy tak zwanie „przy okazji” trzeba trochę zapoznać się z tekstem i również powtórzyć ortografię. Wszelkiego rodzaju labirynty na pewno pozwolą na ćwiczenia koncentracji jak i na skupienie, które nie zawsze da się osiągnąć przy tekście czytanym. „Absolutnie fantastyczne łamigłówki” to zbiór ciekawych prac do wykonania. Począwszy od łączenia kropek, znalezienia różnic i labiryntów, poprzez zadania już bardziej skomplikowane, wykonanie prostych zadań matematycznych i ćwiczenie ortografii, po układanie słów z rozsypanych liter. Skala trudności jest dość zróżnicowana, od zadań bardzo prostych po już takie, które wymagają więcej pracy. Książeczka jest bardzo bogato ilustrowana, rysunki są sympatyczne i przyciągają oko. Jest idealna na wspólny wyjazd z dzieckiem, pozwoli zarówno na zajęcie w bardziej deszczowy dzień, jak i na chwilę wytchnienia od ogromnego upału. Najważniejsze są jednak chwile spędzone wspólnie z dzieckiem, kiedy możemy razem wykonać pewne prace, pozwolić dziecku na swoją osobistą interpretację poleceń jak i wspólnie świetnie się bawić. Można zrobić pewnego rodzaju zawody i robić polecenia na czas lub przeciwnie, poświecić im więcej czasu by utrwalić np. pewne zasady ortografii. Wydawało mi się, że mój syn jest już trochę za duży na wykonywanie pewnych zadań, okazało się jednak, że świetnie się przy niej bawił i nawet ze skupieniem liczył, choć za tym nie przepada. Najwięcej trudności sprawiło mu wykreślanie wyrazów ale i z tym szybko sobie poradził. Uważam, że tego typu książki są wspaniałym uzupełnieniem wszelkiego rodzaju prac lekcyjnych jak i bardzo dobrą rozrywką. Polecam !

Książeczka jest też niezwykle kolorowa i bogato ilustrowana, dzięki czemu zachwyca oko zarówno małego, jak i dużego czytelnika. Wszystkie zadania nawiązują do tematyki bliskiej dzieciom – zabawek, przyrody, jedzenia (słodkości ;)) czy wyjątkowych pirackich przygód prosto z bajki.

• Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Interaktywne
  • Must have dla Elizy
  • Młodsza Podstawówka
  • Literatura dla dzieciaków
  • Przedszkole

Dodaj cytat z książki Absolutnie fantastyczne łamigłówki