Wódz mimo woli

Okładka książki Wódz mimo woli Lawrence Watt-Evans
Okładka książki Wódz mimo woli
Lawrence Watt-Evans Wydawnictwo: Mag Cykl: Legendy Ethshar (tom 3) fantasy, science fiction
Legendy Ethshar (tom 3)
The Unwilling Warlord
Mag
2002-01-01
2002-01-01
Elżbieta Gepfert
fantasy humor wódz esthar

Nie należy do moich ulubionych książek ale szybko się czyta.

Nie należy do moich ulubionych książek ale szybko się czyta.

Ci, którzy myśleli, że znajdą w tej książce okładkowego smoka będą rozczarowani. W ogólne nie ma tu żadnych smoków.

Lekka i przyjemna fantasy, która co prawda nie posiada wielkich ambicji w kreowaniu postaci i złożonej fabuły ale stanowi bardzo dobrą wyprawę do złożonego i ciekawego świata. Historia nie jest zbyt nowatorska ale napisana wzorcowo, bez dłużyzn i w dobrym tempie. Recepta na ciekawe popołudnie.

Książka dobra Fajny świat lubię tego autora

Książka dobra Fajny świat lubię tego autora

Jest to trzecia książka Evansa, pierwszą było jednym zaklęciem i miło ją wspominam, potem wziąłem się za niedoczarowany miecz jako tom pierwszy i rewelacji nie było. Trzeci tom to książka napisana lekkim językiem bez żadnych meandrów politycznych, zawiłego języka czy zagadek i łamigłówek. Ot taka do poczytania w dłuższej podróży bo przelatuje się błyskawicznie przez kartki, ale jest to takie mocno oklepane troche i nie za wiele wnosi do swiata fantasy, pojawiło się trochę magów i innych ludzi parających się czarami i czarnoksięstwem i to wszystko. W sumie ocena dobra za właśnie lekki styl i prostą nieskomplikowaną fabułę nad którą nie trzeba dużo myśleć. W dalszym ciągu jednak najlepszym tomem pozostaje tom drugi, ale teraz biorę się za krew smoka czyli tom czwarty i zobaczymy jak to będzie dalej.

Watt-Evans ma dla mnei znaczenie bardzo sentymentalne, bo jego "Jednym zaklęciem" była właściwie chyba pierwszą książką fantasy, jaką przeczytałam - a w każdym razie pierwszą jaka skutecznie wryła mi się w pamięć. Później co prawda nie czytałam innych jego dzieł - sama nie wiem czemu, jakoś na długo zginął w natłoku innych rzeczy do przeczytania. Dlatego też kiedy na półce w księgarni zobaczyłam znajome nazwisko, nie mogłam się powstrzymać przed kupnem. :)
Sama powieść (mimo że wydanie niestety jest troszkę niedbałe, ktoś chyba próbował zaoszczędzić na korekcie, bo literówek jest sporo) nie rozczarowuje, ba, ma tę samą magiczną, miękką i przyjemną atmosferę, którą pamiętam z "Jednym zaklęciem". Nie brakuje tu też raczej błyskotliwego humoru i nutki ironii - może nie jest to historia z wielkim rozmachem, ale naprawdę zgrabnie napisana i sympatyczna.

Wielkie rozczarowanie. Zasiadłam do tej lektury z nadzieją na niezłą dawkę dobrego humoru... i niestety się przeliczyłam. Ciamajdowaty główny bohater zamiast być śmieszny jest po prostu nudny.

Cóż mogę napisać świetna książka na dłuższą podróż pociągiem - naprawdę błyskawicznie się czyta ;). Ciągle nie wiem o co chodzi z tym smokiem na okładce ale wygląda całkiem całkiem;p. Miła, lekka i z pozytywnym zakończeniem, jak zresztą każda powieść z cyklu Legend Ethshar. Po przeczytaniu wszystkich trzech jednoznacznie i z całą pewnością mogę stwierdzić, że bez porównywalnie najlepszym tomem jest tom drugi - Jednym zaklęciem, który to bardzo wszystkim polecam, nie zawiedziecie się ;)

• 0 - Bez oceny
  • E-papier ... brzydal
  • Smoki - BRAK (jeden tom, większość cyklu lub cały cykl)
  • 1 Fantastyka

Dodaj cytat z książki Wódz mimo woli