Siracusa

W.A.B.
2017-06-14
2017-06-14
Agnieszka Walulik
literatura amerykańska macierzyństwo małżeństwo podróż przyjaźń relacje rodzinne thriller Włochy zdrada

Mam mieszane uczucia. Autorka bardzo fajnie przedstawia rozwój postaci z całą ich rewią paranoi i przywar tzw. klasy średniej, stopniuje napięcie. Pokazuje w dobitny sposób rozkład więzi międzyludzkich. Ale z drugiej strony na moje oko zakończenie daje się przewidzieć już kilkadziesiąt stron przed końcem samej książki a kończy się ją tylko dlatego żeby to potwierdzić.

Bardziej to powieść psychologiczna, obyczajowa, niż thriller, ale postacie zostały ciekawie opisane psychologicznie a fabuła wciągnęła :)

Zafrapował mnie ten dramat obyczajowy. Bardzo lubię książki o sprawach rodzinnych czy małżeńskich. Przy czym nie muszą mieć one wartkiej akcji, byle były wciągająco napisane. Ta pozycja taka właśnie była.

"Małżeństwo opiera się na kilku filarach. Kłamstwo jest jednym z nich. " To jest idealne motto dla tej powieści a zwłaszcza dla jej bohaterów. Chociaż jest jeszcze jedno - "Cicha  woda brzegi rwie".

Jest to historia dwóch małżeństw, które wybierają się  wspólnie na wakacje do Włoch. W jej trakcie okazuje się,  że każde z nich skrywa tajemnicę i bezczelnie kłamie. Ale trzeba przyznać,  że postacie  są naprawdę  ciekawe. Zacznę od Michaela. Dosyć  popularny pisarz, mający o sobie naprawdę  wielkie mniemanie. Dusi się w  małżeństwie z Lizzie, które oparte jest niemal wyłącznie na kłamstwie.  A od jakiegoś czas zdradza żonę. Ta z kolei wydaje się  być niczego nieświadomą pełną ciepła kobietą. Jednak ona również nie jest szczera, posiada wiedzę, za pomocą której chce zniszczyć  Michaela. Dalej mamy Taylor. Piękną, pewną siebie, wykształconą kobietę,  zapatrzoną w swoją dziesięcioletnia córkę, Snów. A do tego praktycznie nienawidzi swego męża, Finna. Finn... Wydaje się być jedynym normalnym człowiekiem  w tej grupie. Mimo że prowadzi ukochaną restarację, nie jest spełniony. Ma kompleks niższości wobec Taylor i zupełnie nie  rozumie swojej córki. A do tego próbuje zaciągnąć do łóżka Lizzie, z którą się  kiedyś spotykał. Jest jeszcze mała Snow. Cicha, tajemnicza, chorobliwie  nieśmiała. I ewidentnie zakochana w Michaelu. Nie ma możliwości  zrobienia czegokolwiek samodzielnie, bo wszystko  robi za nią matka. Ale mimo to,  nie budziła mojej  sympatii a niechęć.

Historia opowiedziana jest z punktu widzenia czterech dorosłych osób - narratorów. Poznałam ich myśli, odczucia. Ale żadne nie przekonało mnie do siebie. Zakończenie było bardzo  przewidywalne ale podobało się  mi.

7/10 ⭐

Sam zarys fabuły niesamowicie mi się podoba, a do tego tak ograniczona ilość postaci i miejsca akcji, co sprawia wrażenie zamknięcia. Podczas czytania miałam poczucie duszności i chęć uwolnienia się z toksyczności tego grona. Książka prowadzona jest z czterech perspektyw, Lizzie, Michael'a, Taylor i Finn'a w formie wspomnień. Podobało mi się to, bo dzięki temu mogliśmy lepiej poznać bohaterów, ich relacje i poznać ich tok rozumowania, motywacje czy ich wersje zdarzeń. Same postacie różnią się od siebie zupełnie. Narysowanie postaci bardzo mi się podobało, ale ich rozmowy często były sztywne i nienaturalne. Jedna postać mówiła o rzeczy A, druga mówiła o rzeczy B, albo jedna postać nic nie zrobiła, natomiast druga zaczynała robić awanturę pod tytułem "Co ty odpier******!?" i nie do końca rozumiem czy to wynika z różnic między bohaterami, czy sposobu prowadzenia dialogów przez autorkę. Na dobrą sprawę, wszysycy bohaterowie byli w jakimś stopniu irytujący, a ich decyzję irracjonalne. Taylor była tak nadopiekuńcza dla córki, że miałam ochotę nią potrząsnąć i kazać jej przestać, bo to przechodziło w pewnych momentach ludzkie pojęcie, tak samo jak jej nastawienie do męża. Z Finn'em było podobnie. Był zwyczajny, aż nagle biegł z krzykiem i pięściami bez żadnego powodu. Michael samą swoją zdradą był dla mnie skreślony, a Lizzie... cóż... Kiedy mąż nie ma ochoty na zbliżenie i chce iść spać, powinna to uszanować, a nie zmuszać go do współżycia. Snow przez rozpieszczenie przez matkę mogła robić złe rzeczy, a i tak to nigdy nie była jej wina. Ta dziewczynka jak dla mnie potrzebowała pomocy psychiatrycznej, czego matka nie chciała dopuścić do siebie. Relacje między bohaterami też były dziwne. Lizzie i Finn dogadywali się świetnie, bo znali się od dawna, Taylor i Snow podziwiały Michael'a, bo był pisarzem, ale z drugiej strony Michael nie lubił Finn'a, a Finn Michael'a, Taylor nie lubiła Lizzie, a Taylor i Snow nie lubiły Finn'a. Relacje tej piątki były tak pokręcone, tak niezdrowe i tak toksyczne, że czytając o nich czułam się niekomfortowo. Budowanie relacji miedzy bohaterami mistrzostwo. Sama fabuła kręci się właśnie wokół rozwoju tych relacji, a na drugim planie możemy zobaczyć zwiedzane miejsca akcji. Naprawdę czuć klimat Włoch w tej książce. Ma się wrażenie, jakby chodziło się razem z bohaterami po ulicach tych miast. Jeśli chodzi o miejsce do którego zmierza fabuła, to sam punkt kulminacyjny i rozwiązanie akcji było do przewidzenia. Trochę szkoda, że nie zostało to w ostatniej chwili zmienione wywołując zaskoczenie u czytelnika. Samo zakończenie, kiedy już czytelnik dowiaduje się, co się stało, moim zdaniem było bez sensu. Obojętność względem tego, moim zdaniem była nienaturalna i trochę tak, jakby nasi bohaterowie olali to i skupili się na swoich prywatnych sprawach. Rozwiązanie relacji, które przez całą książkę były tak starannie pokazywane, było za szybkie. Gdyby zmienić ostatnie kilka stron, to książka byłaby o wiele lepsza.

7/10 ⭐

Jak dla mnie książka słaba ogólnie mało wciągająca zero trzymania w napięciu bez dreszczyki emocji. Końcówka dość ciekawa i zaskakująca. Siracusa bardzo negatywnie przedstawiona wszystko krytycznie opisane pomimo że autorka spędziła czas na Sycylii które większość miejsc z hotelami zmyśliła co jest bardzo słabe opisując co innego niż się widziało.

Książka kusiła mnie okładką w księgarniach już od dawna. Kartkując ja na półce, byłam pewna że mi się nie spodoba i odkładałam ja spowrotem. Ale coś nie dawało mi spokoju i kazało mi ją jednak przeczytać. I nie żałuję. Okazało się że książka choć lekka, jest świetnie napisana. Autorka ma ogromny talent do wcielania się w postacie. Narracja prowadzona z czterech perspektyw to majstersztyk, każda postać, miała swój świetnie uchwycony charakter. Zazwyczaj nie lubię mieszania narracji, właśnie dlatego że jest to cholernie trudne do napisania tak żeby czytelnik nie gubił się i żeby wszystko nie brzmiało tak samo. Tak więc ta część na prawdę mnie zachwyciła, historia też wydawała się wciągająca, może poza kilkoma ostatnimi stronami. I to jest w zasadzie mój jedyny zarzut. Historia pozostała jakby niedokończona, ale takie prawo autorki. To ona wykreowała tą historię. Ogólnie lekka lektura, za to dobrze napisana.

Wciągająca historia o losach czworga ludzi ,których łączy zarówno tak dużo jak dzieli. Gdy decydują się na wyjazd do malowniczych Włoch ,ich życie wywraca się do góry nogami a sprawy zaczynają przybierać niespodziewany bieg.

Niestety ksìążka nie porwala mnie.. długo.. długo.. czekałam co się wydarzy.. i tak naprawdę się nie doczekałam..

Czyta się szybko i przyjemnie. Zakończenie słabe.

Czyta się szybko i przyjemnie. Zakończenie słabe.

• Przeczytane 2018
  • 2017