Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei

Okładka książki Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei Pietro Bartolo
Okładka książki Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei
Pietro Bartolo Wydawnictwo: Jedność biografia, autobiografia, pamiętnik
Lacrime di sale. la mia storia quotidiana di medico di Lampedusa fra dolore e speranza.
Jedność
2017-01-01
2017-01-01
Krzysztof Stopa
lekarze zdrowie

Okładka książki Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby Katarzyna Jabłońska, Jan Kaczkowski
Żyć aż do końc... Katarzyna Jabłońska...
Okładka książki Jestem pod jego skrzydłami Michał Kramek, Agnieszka Kuchnia - Wołosiewicz
Jestem pod jeg... Michał Kramek, Agni...
Okładka książki Reporterka Jacek Antczak, Hanna Krall
Reporterka Jacek Antczak, Hann...
Okładka książki Idź własną drogą Marek Kamiński, Joanna Podsadecka
Idź własną drogą Marek Kamiński, Joa...

"Droga, która nagle się urywa, razem z nadzieją, że uda się dotrzeć do innego świata."

Pietro Bartolo - doświadczony lekarz medycyny pełny pasji i motywacji z bezwzględną precyzją ukazuje realia pracy lekarza na Lampedusie.

"Lekarz z Lampedusy" to zbiór przejmujących migawek z miejsca, w którym codziennie ważą się losy ludzi błąkających się po morzu, zdanych na łaskę fal. Tysiące uchodźców każdego dnia przybywając na wybrzeża Lampedusy, znoszą okrutne cierpienia lub umierają przed dotarciem do upragnionego celu. Książka przedstawia historie ludzi stłoczonych jeden przy drugim, dopływających na wyspę na swoich małych lódkach albo pontonach.

Bartolo zwraca uwagę na pozostające traumy po dramatycznych doświadczeniach, które przeżyły dzieci, kobiety i mężczyźni uciekający z piekła przed głodem, wojnami i śmiercią. Osoby przybywające na wyspę w poszukiwaniu lepszego życia często dostają zwyrodnialcze "pamiątki" psychiczne oraz fizyczne podarowane przez strażników więziennych czy przemytników. Wśród przybyszów można zauważyć odwodnione i pokiereszowane ciała z licznymi śladami gwałtów, znęcania się, tortur, cięć nożami czy poparzeniami.

Autor wskazuje, że uchodźcy, aby znaleźć ocalenie borykają się z rozlicznymi niebezpieczeństwami, często tracąc na swojej drodze żony, dzieci, rodzeństwo. Przybysze są często świadkami katastrof, kiedy to lódź się przewraca czy tonie statek. Migranci spędzają zatem przerażające dni w podróży, widząc śmierć swoich bliskich na morzu.

Lekarz wspomina o służbach porządkowych i ochotnikach gotowych nieść pomoc w każdych warunkach, narażając własne życie, tj. o ludziach z kapinatu portu, straży przybrzeżnej, żołnierzach "żółtych płomieni", strażakach, karabinierach, policjantach wolontariuszach czy mieszkańcach wyspy.

Medyk opowiada także pokrótce o swoim życiu, rodzinie, edukacji.
W 2015 roku odebrał w Polsce nagrodę imienia Sergia Vieiry de Mello. Pietro Bartolo jest jednym z bohaterów filmu Gianfranca Rosiego "Fuocoammare. Ogień na morzu", nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 2016 r.

"Nauczyliśmy się latać jak ptaki, pływać jak ryby, ale nie nauczyliśmy się jeszcze prostej sztuki życia razem jak bracia".

Podsumowując, to wstrząsająca opowieść o bólu, cierpieniu i ludzkich dramatach niewinnych ludzi, którzy narażając się na najgorsze, pragną znaleźć nowe, lepsze życie. Autor zwraca uwagę, że uchodźcy to nie kolejne liczby do statystyki, lecz historie całych rodzin, które uciekają, po to, by się uratować. Pokazuje, że w tym okrutnym świecie najważniejsze jest zachowanie człowieczeństwa.

Lampedusa, mała Włoska wysepka, która widziała zbyt wiele cierpienia i śmierci. Wśród mieszkańców doktor Pietro Bartolo, który od ponad dwudziestu lat przyjeżdża na wybrzeże nieść pomoc tym, którzy uciekają przed wojną, głodem i nieszczęściem.

Przeczytałam tę książkę, niejednokrotnie musząc zatrzymać się na chwilę aby pomyśleć. Zastanowić się czy ja byłabym zdolna do takich czynów jak doktor Bartolo, jak wiele cierpienia nas otacza.

Bardzo żałuję, że ta książka ma tak mało rozgłosu i czytelników, mimo swojej premiery w 2017 roku. Przedstawia brutalne realia uchodźców, uciekających przed wojną. Niejednokrotnie ich trud wędrówki kończy się niepowodzeniem, gdzieś na dnie morza.

Nie zamierzam wchodzić w ten temat politycznie, to nie miejsce na to. Jednak zaskoczona byłam jak książka trafiła tematycznie, do sytuacji, które nie dzieją się wcale tak daleko od nas, bo na naszej granicy.

Dawno żadna książka nie wywołała we mnie tylu emocji. Wzruszenie często skłaniało mnie do refleksji i przerw między rozdziałami. Jestem wdzięczna autorom, że przypomnieli mi prawdę o człowieczeństwie i to o czym często zapominamy, że imigranci to nie jest gorszy gatunek ludzi. To nie jest tylko problem. To są naprawdę biedni ludzie, którzy decydują się lub są zmuszeni podjąć wielką wyprawę, a także często związane z nią świadome cierpienie.
Polecam tę krótką lekturę.

Swoją opinię zostawiłam na blogu

Zapraszam