Strach

Gabriel Chevallier Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna biografia, autobiografia, pamiętnik
La Peur
Piotr Tymiński
Oficyna Wydawnicza Finna
I wojna światowa front zachodni poilu wspomnienia
La Peur
biografia, autobiografia, pamiętnik
Piotr Tymiński
I wojna światowa front zachodni poilu wspomnienia

Naprawdę "paskudna" książka, kupiłem w ciemno i się nie zawiodłem. Brutalna, dokładna w swym chaosie i aż nazbyt szczera. Francuski odpowiednik "Na Zachodzie Bez Zmian".

Na półkach: , , , ,

Najlepszy antywojenny przekaz, jaki zdarzyło mi się czytać. Książka jest świetnie napisana, czytelnik wręcz płynie przez każdą stronę, nie ma zgrzytów (nie licząc pomyłek wydawnictwa, literówki się zdarzają), całość wciąga od samego początku.

Widzimy wojnę brutalną, opisaną z perspektywy kogoś, kto w niej uczestniczył. To sprawia, że jest wiarygodnie, boleśnie. Bezsens...

Przy tej książce pozostałe z serii wydają się napisane bez emocji, choć w cale tak nie jest. Autor moim zdaniem świetnie pokazuje wojnę taką, jaka jest naprawdę. Wielkie pobojowisko, pełne śmierci, zniszczenia i bestialstwa, które cieszy tylko tych którzy są od niej z daleka, lub tych którzy są za głupi by rozumieć ją inaczej niż jako fajne bieganie z karabinkami. Na razie...

Nie wiele mamy na rynku książek dotyczących wspomnień z Wielkiej Wojny. Poza nieśmiertelnym "Na zachodzie bez zmian" i "W stalowych burzach", gdzie swoje przeżycia opisują żołnierze niemieccy,tym razem zmierzyłem się ze wspomnieniami Francuza..
Niesiony patriotycznym zapałem autor wstępuje do wojska. Przy pierwszym szturmie zostaje ranny i przez kilka miesięcy przebywa w...

• Biograficzne
  • Historia