Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty - wydanie II

Okładka książki Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty - wydanie II G Banaszek
G Banaszek Wydawnictwo: zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
2004-01-01
2004-01-01

Pierwsza książka, jaką przeczytałem na temat metody Vojty. Zrobiła wtedy na mnie dobre wrażenie. Autorka opisuje prawidłowy rozwój niemowląt, przy czym wyjaśnia kryteria prawidłowości (rozmyte u wielu pediatrów) według monachijskiej diagnostyki funkcjonalnej, opisuje istotę deficytów neurologicznych u małych dzieci (niedrożne drogi nerwowe mózg-mięsień powstałe zwykle w wyniku mikrouszkodzeń okołoporodowych),a następnie opisuje w jaki sposób rehabilitacja metodą Vojty naprawia te uszkodzenia przez odwołanie się do odruchów pełzania i obrotu, które wywoływane są z niższych pięter układu nerwowego, bez udziału kory mózgowej i torując oczekiwane odruchy normalizują napięcia mięśni, co z kolei prowadzi do wyzwolenia naturalnej spontanicznej aktywności ruchowej dziecka, która nieśmiało przebija się przez częściowo drożne drogi nerwowe. Brakuje tutaj ścisłości na poziomie zaangażowanych struktur sieci neuronowych, zasada działania jest przedstawiona ogólnie, ale według mojego rozeznania, taki obecnie jest stan wiedzy.
Autorka opisuje również na poziomie zrozumiałym dla rodziców typowe problemy neurologiczne, które podlegają rehabilitacji, w tym: mózgowe porażenie dziecięce, porażenie splotu ramiennego, przepuklinę oponowo-rdzeniową.
Znaczna część książki poświęcona jest badaniom autorki dotyczącym oceny skuteczności diagnostyki. Rodzice w pierwszym rzucie ten rozdział mogą sobie podarować i skrócą lekturę do 155 stron tekstu.
Ja aktualnie z uwagi na pracę (ale nie lekarską) wracam do tej książki. Na rynku pojawiły się też ostatnio nowe pozycje dotyczące metody Vojty (nie licząc dostępnej od dawna pracy Vojta-Peters),z którymi mam nadzieję się zapoznać.

• Psychologiczne
  • Prywatna kolekcja