Już niedługo Warszawskie Targi Książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.05.2019

Wielkimi krokami zbliżają się Warszawskie Targi Książki. Spotkania z autorami, panele dyskusyjne, a także niezliczona ilość wystawców – to wszystko sprawi, że już od 23 maja stadion PGE Narodowy zamieni się w raj dla książkowych maniaków. Co więcej, serwis lubimyczytać.pl zorganizuje wielką wymianę książkową, na którą już teraz zapraszamy.

Już niedługo Warszawskie Targi Książki

Warszawskie Targi Książki to największa tego typu impreza w Polsce. Dla czytelników to świetna okazja do spotkania ulubionych autorów w jednym miejscu – bo kiedy indziej będzie sposobność, by podczas jednej imprezy zarówno zdobyć autograf od laureatki Nagrody Bookera Olgi Tokarczuk, jak i zamienić parę zdań z duetem Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau? Spytać o ledwo co wydany „Zły Las” Andrzeja Pilipiuka, pokiwać smętnie głową nad stanem polskiej służby zdrowia wraz z Pawłem Kapustą – autorem reportażu „Agonia” – i z Pawłem Reszką, który pisał o „Małych bogach”? Czy wreszcie spotkać się ze znanymi dziennikarzami, takimi jak Marcin Meller czy Grzegorz Kalinowski?

Premierę targową będą miały liczne książki, między innymi kryminały „Zranić marionetkę” Katarzyny Grocholi i „Cenny motyw” Małgorzaty Rogali. Swą najnowszą powieść „Po piśmie” zaprezentuje Jacek Dukaj, a poetka Ewa Lipska przedstawi ostatni tomik wierszy „Miłość w trybie awaryjnym”. Podczas targów będziemy także świadkami licznych rozstrzygnięć konkursów literackich, w tym ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej NIKE oraz przyznania Nagrody Kapuścińskiego 2019 dla autorów najlepszych reportaży. To drugie wydarzenie będzie miało miejsce w ramach Dnia Reportażu, którego gośćmi honorowymi będą dwukrotna laureatka Nagrody Kapuścińskiego Swietłana Aleksijewicz i laureat pierwszej edycji Jean Hatzfeld.

Warszawskie Targi Książki to także ogrom dyskusji, wśród których wyróżniają się na pewno czwartkowy panel „«Kopiuj, wklej» – takie proste, ale czy na pewno legalne?”, współorganizowany przez Fundację Legalna Kultura, oraz liczne wydarzenia warsztatowe adresowane do najmłodszych. Szczególnie polecamy czwartkową prezentację prezes lubimyczytać.pl Izabeli Sadowskiej pt. „Wielkość rynku książek niedostępnych w handlu – czy jest szansa na drugie życie książki?”, po której będzie miała miejsce dyskusja, którą poprowadzi Grzegorz Majerowicz z Polskiego Instytutu Książki. Izabela Sadowska weźmie także udział w dyskusji „Śmierć krytyka w epoce kultu amatora” – zapraszamy!

Gościem honorowym tegorocznych targów jest Rumunia. W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919–2019) i w czasie prezydencji w Radzie Europejskiej, kraj ten będzie miał okazję, by zaprezentować różnorodność swojej literatury. W czasie Targów z polskimi czytelnikami spotkają się między innymi Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za „Księgę szeptów”, czy Adrian Cioroianu, autor „Pięknej opowieści o historii Rumunów”. Odbędą się także liczne debaty poświęcone postaci Eugène Ionesco czy przekładom z literatury rumuńskiej. Nie zabraknie projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, a także pokazów filmów animowanych i warsztatów artystycznych dla najmłodszych.

Bogaty program prezentują także imprezy towarzyszące Warszawskim Targom Książki, takie jak Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej czy Festiwal Kryminalna Warszawa. Wśród gości tego ostatniego wydarzenia znajdziemy między innymi Zygmunta Miłoszewskiego, Marka Krajewskiego, Wojciecha Chmielarza, Katarzynę Puzyńską, a także islandzką pisarkę Yrsę Sigurðardóttir.

Oczywiście nie mogło zabraknąć także obecności lubimyczytać.pl. Przed naszymi użytkownikami kolejna okazja, by wziąć udział w akcji „Z półki na półkę, czyli wielka wymiana książek”. Będzie można na niej upolować m.in. najnowsze pozycje przekazane przez współpracujące z lubimyczytać.pl wydawnictwa. Jeżeli macie w domu książki, które już przeczytaliście i do których nie będziecie wracać, albo takie, które nie trafiły w wasz gust, koniecznie przynieście je na wymianę książek cyklicznie organizowaną na największych imprezach książkowych w Polsce.

Spotykamy się w sobotę 29 maja o godzinie 12:00 w sali Amsterdam (Stadion Narodowy). Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dorcia 09.05.2019 10:35
Czytelniczka

Patrząc w kalendarz to 29 maja nie jest w sobotę!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
cień_fprefecta 09.05.2019 11:54
Bibliotekarz

Zwłaszcza, że to będzie już ze trzy dni po targach :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Piotr 09.05.2019 10:11
Czytelnik

Organizacja Targów Książki w tym miejscu to porażka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marzi 10.05.2019 18:11
Bibliotekarka

Zdecydowanie lepsze miejsce niż Pałac Kultury.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotr 13.05.2019 12:16
Czytelnik

Zgadza się. W Pałacu Kultury było jeszcze gorzej. Nie zmienia to jednak faktu, że stadion to nie miejsce wystawiennicze. Smutne, że w Warszawie nie ma nowoczesnego miejsca, w którym można przygotować imprezę targową na przyzwoitym poziomie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 08.05.2019 11:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post