Obcy w kraju urodzenia

Okładka książki Obcy w kraju urodzenia Henryk Waniek
Okładka książki Obcy w kraju urodzenia
Henryk Waniek Wydawnictwo: Silesia Progress Seria: Canon Silesiae – Ślōnskŏ Bibliŏtyka literatura piękna
Canon Silesiae – Ślōnskŏ Bibliŏtyka
Silesia Progress
2016-01-01
2016-01-01
Henryk Waniek Górny Śląsk Canon Silesiae

Młody dziennikarz Die Zeitung - dziennikarz śląskiego pochodzenia - ma zastąpić w Warszawie kolegę po fachu, wcześniejszego korespondenta. Ciekawa perspektywa ukazania realiów PRL oczami OBCEGO przeplata z osobistym wątkiem poszukiwania własnych korzeni.
Odsłania kulisy niektórych działań politycznych, demaskuje mechanizmy, jest jakby próbą poszukiwania prawdy, ale chyba osobistej prawdy...

Super książka!

Super książka!

Bardzo dobrze oddany klimat ostatnich at PRL. Dodatkowo ciekawa z perspektywy dzisiejszych "fake newsów" zalewających media społecznościowe. Dziennikarz, który obsesyjnie szuka prawdy. Czy coś takiego jak prawda mogła istnieć w zakłamanej komunistycznej rzeczywitosći?

Po znakomitym "Finis Silesiae" sięgnęłam z niecierpliwością po "Obcego w kraju urodzenia". "Finis..." nie dawał mi spać. Niestety, "Obcy..." zupełnie do mnie nie przemówił, ponieważ... ale to za moment. Zaraz się wytłumaczę. Najpierw, o czym rzecz:

Otóż rzecz jest o młodym niemieckim dziennikarzu gazety DIE ZEITUNG, który przyjeżdża do Polski końca lat osiemdziesiątych, by zmienić poprzedniego korespondenta owego pisma, niejakiego Petera. Stary dziennikarz ma powrócić do domu, młody ma zadomowić się w obcym kraju. Nie tak bardzo obcym, skoro Martin opuścił Polskę dla Niemiec pięcioletnim dziecięciem będąc. Wraca do niej jako dorosły mężczyzna i, w przeciwieństwie do innych zagranicznych reporterów, mniej ekscytuje się powierzchnią - Wałęsa, Rakowski, Okrągły Stół, a bardziej interesuje go mentalność. Wyjeżdża poza Warszawę i Wybrzeże, wraca na Śląsk, z którego pochodzi i stara się zajrzeć głębiej, przeniknąć polską duszę. Z jej poczuciem krzywdy, mniej lub bardziej biernym oporem, dziwnym mariażem z Kościołem.

I wszystko to brzmi wielce obiecująco, tylko... Tu wracam do autorefleksji - w czasach, o których pisze Waniek nie żyłam jeszcze w pełni świadomie jako obywatel. Za smarkata byłam, by śledzić wydarzenia. W dodatku, przyznaję ze skruchą, że sam przełom roku 1989 nie jest tym wydarzeniem z naszej historii, który mnie mocno zajmuje. Także "Obcy..." nie został dla mnie napisany.

Dodatkowo, spodziewałam się powieści napisanej ciekawiej, żywiej, takiej, którą się zwyczajnie dobrze czyta, nawet osobie nie obeznanej z poruszaną materią. Tak, jak ma to miejsce w przypadku "Sprawy Hermesa" tegoż samego autora, którą właśnie pochłaniam ;)

• Śląsk
  • Fabuła
  • Literatura polska (1800-1990)
  • Legimi fakt
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Obcy w kraju urodzenia