Narodziny Bożego Narodzenia

Okładka książki Narodziny Bożego Narodzenia
Józef Naumowicz Wydawnictwo: Znak historia
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2016-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-07
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324045907
Tagi:
Starożytność Chrześcijaństwo Historia Kościoła Wczesne chrześcijaństwo Boże Narodzenie Epifania Święta chrześcijańskie
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
11

Na półkach:

Dobra na przedświąteczny czas, obala wiele mitów.

Dobra na przedświąteczny czas, obala wiele mitów.

Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

Bardzo fajna na świąteczny czas.

Bardzo fajna na świąteczny czas.

Pokaż mimo to

avatar
154
34

Na półkach: , , , , ,

Fenomenalna książka. Obala praktycznie każdy mit o pochodzeniu święta Bożego Narodzenia.
🔹 Czy pierwsi chrześcijanie obchodzili Boże Narodzenie?
🔹 Czy data 25 grudnia jest datą historyczną?
🔹 W jaki sposób określono tę datę?
🔹 Czy wybrano ją, aby zastąpić pogańskie święta?
🔹 O co chodzi z symboliką światła i słońca? - odpowiedz na te pytania w bardzo przystępny sposób pozna czytelnik po zapoznaniu się z tą pozycją i już nigdy nie da sobie wmawiać bzdur o przejęciu święta Mitry, Sol Invictus, Horusa, Ozyrysa itd. Poza tym książka uzmysławia to jak powstało to święto, jakie ma ono znaczenie i pozwala je lepiej przeżywać.

Fenomenalna książka. Obala praktycznie każdy mit o pochodzeniu święta Bożego Narodzenia.
🔹 Czy pierwsi chrześcijanie obchodzili Boże Narodzenie?
🔹 Czy data 25 grudnia jest datą historyczną?
🔹 W jaki sposób określono tę datę?
🔹 Czy wybrano ją, aby zastąpić pogańskie święta?
🔹 O co chodzi z symboliką światła i słońca? - odpowiedz na te pytania w bardzo przystępny sposób...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
548
535

Na półkach:

Zdecydowałem się na lekturę tej książki przy okazji ostatnich Świąt Bożego Narodzenia, chciałem uporządkować sobie wiedzę i skonfrontować się z informacjami jakie już miałem aby choćby obalić powstałe mity. Muszę przyznać, że czytanie bardzo mi pomogło. Boże Narodzenie nie było pierwszym świętem "obchodzonym" przez chrześcijan i co ciekawe na początku kładziono zupełnie inne akcenty na symbole. Rarytasem było przywołanie źródeł chrześcijańskich z IV , V i VI wieku. Również konfrontacja ze źródłami pogańskimi wiele dla mnie wniosła. Ciekawe było zarówno uzasadnienie historyczne jak również próba wyjaśnienia teologicznego daty 25.12 jako Święta Narodzenia Jezusa.
Książka jest bardzo dobra i zachęcam do lektury!

Zdecydowałem się na lekturę tej książki przy okazji ostatnich Świąt Bożego Narodzenia, chciałem uporządkować sobie wiedzę i skonfrontować się z informacjami jakie już miałem aby choćby obalić powstałe mity. Muszę przyznać, że czytanie bardzo mi pomogło. Boże Narodzenie nie było pierwszym świętem "obchodzonym" przez chrześcijan i co ciekawe na początku kładziono zupełnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Zaskakujące jest to, że czasem w nauce bardzo długo trzymają się koncepcje oparte na bardzo wątpliwych hipotezach, które wszyscy milcząco akceptują, zamiast poddać je weryfikacji. Tak właśnie ma się sprawa z koncepcją, która powstanie chrześcijańskiej uroczystości Bożego Narodzenia tłumaczy zastąpieniem przezeń dawniejszych świąt pogańskich, które obchodzono właśnie w tym dniu. W „Narodzinach Bożego Narodzenia” ks. Naumowicz dokonuje dokładnej analizy przekazów źródłowych (zarówno chrześcijańskich, jak pogańskich) oraz narosłej wokół tego tematu literatury naukowej. Bardzo dokładnie omawia kilka wieków dyskusji niejednokrotnie przy tym wykazując cele (bynajmniej nie naukowe), jakie poszczególnym autorom przyświecały, gdy pisali na temat genezy święta narodzin Chrystusa. Dzięki temu bardzo klarownie ukazuje, jak w epoce nowożytnej wykreowany został mit pogańskiego święta, który skłonił nawet niektóre grupy protestanckie do zarzucenia świętowania Bożego Narodzenia.

Książka ks. Naumowicza nie tylko koryguje błędne ustalenia dotyczące genezy obchodzonego 25 XII święta, ale także przedstawia jego rozwój w praktyce liturgicznej Kościoła. Autor zwraca na przykład uwagę na istnienie w IV wieku dwóch dat celebracji narodzin Chrystusa: styczniowej (palestyńskiej) i grudniowej (rzymskiej). Ciekawie zaprezentowane zostały dzieje obu świąt i ostateczne przesunięcie świętowania Bożego Narodzenia na 25 XII, przy jednoczesnym utrzymaniu święta Epifanii (a także w Kościołach wschodnich Chrztu Pańskiego) w dniu 6 I. Duża erudycja ks. Naumowicza w dziedzinie patrologii oraz chronologii sprawia, że skomplikowane relacje między refleksją teologiczna na temat dnia narodzin Chrystusa oraz związanymi z nią obliczeniami wyjaśnione zostają bardzo klarownie. Książka na pewno wiele wnosi do badań nad powstaniem i historią świąt Bożego Narodzenia i gorąco ją polecam.

Tomasz Babnis

Zaskakujące jest to, że czasem w nauce bardzo długo trzymają się koncepcje oparte na bardzo wątpliwych hipotezach, które wszyscy milcząco akceptują, zamiast poddać je weryfikacji. Tak właśnie ma się sprawa z koncepcją, która powstanie chrześcijańskiej uroczystości Bożego Narodzenia tłumaczy zastąpieniem przezeń dawniejszych świąt pogańskich, które obchodzono właśnie w tym...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Narodziny Bożego Narodzenia


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd