Rycerze Chrystusa. Zakony rycerskie w średniowieczu

Okładka książki Rycerze Chrystusa. Zakony rycerskie w średniowieczu Alain Demurger
Okładka książki Rycerze Chrystusa. Zakony rycerskie w średniowieczu
Alain Demurger Wydawnictwo: Astra historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Astra
Data wydania:
2019-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-01
Język:
polski
ISBN:
9788365280763
Tłumacz:
Justyna Nowakowska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1156
947

Na półkach: , , ,

Spodziewałem się, że ta książka będzie się raczej skupiać na Templariuszach i Joannitach, ale o dziwo jest też w niej sporo informacji o Krzyżakach i zakonach funkcjonujących na Półwyspie Iberyjskim. Pozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to dzieje polityczne zakonów do XVI wieku i te fragmenty są raczej średnie, głównie dlatego, że trudno na parunastu stronach streścić kilkaset lat historii tych organizacji, stąd te opisy są dosyć wybiórcze i raczej nie zaciekawią nikogo, kto choć kiedykolwiek spotkał się z tą tematyką (może poza ewentualnie Hiszpanią). Bardzo dobra jest natomiast druga część poświęcona analizie porównawczej zakonów. Autor analizuje rekrutację, donację, kolonizację, działalność charytatywną, symbolikę, patronów, strukturę organizacyjną bractw wskazując na podobieństwa i różnice, ale też stosunki między nimi. Generalnie Demurgerowi udało się wysnuć sporo ciekawych wniosków. Interesujące są również rozważania na temat genezy zakonów rycerskich i ich ewentualnego pochodzenia od muzułmańskich ribatów.

Spodziewałem się, że ta książka będzie się raczej skupiać na Templariuszach i Joannitach, ale o dziwo jest też w niej sporo informacji o Krzyżakach i zakonach funkcjonujących na Półwyspie Iberyjskim. Pozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to dzieje polityczne zakonów do XVI wieku i te fragmenty są raczej średnie, głównie dlatego, że trudno na parunastu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
69
60

Na półkach: ,

Temat przeze mnie nie do końca wcześniej znany. Każde zagłębienie się w dany problem było dla mnie czymś nowym, stąd 7.

Temat przeze mnie nie do końca wcześniej znany. Każde zagłębienie się w dany problem było dla mnie czymś nowym, stąd 7.

Pokaż mimo to

avatar
50
40

Na półkach:

"Rycerze Chrystusa" to dobra praca, ale nie proponuję jej traktować jako podstawowe źródło wiedzy. Autor zajmuje się głównie Templariuszami i Joannitami. Dużo możemy dowiedzieć się również o zakonach iberyjskich, ale sprawa Krzyżaków została zawalona. Autor opisuje zakony od początku ich powstania, ale przy Zakonie Krzyżackim brakuje mi szerszych informacji o Hermanie von Salza oraz pełniejszego ujęcia działalności Krzyżaków w Prusach. Tak samo brak szerszych informacji o wojnach z Litwą i Polską. Uderza ujęcie po łebkach wojen 1409-1411, 1454-1466.
Zastanawia mnie też dlaczego autor nie zdecydował się na szersze opisanie historii Joannitów i Krzyżaków do czasów obecnych. Dziwi to zwłaszcza w przypadku Joannitów, o których możemy dowiedzieć się stosunkowo dużo do momentu ucieczki zakonu na Maltę.
Uważam tę książkę za cenne źródło wiedzy w odniesieniu do tego czym były krucjaty, oraz jak działały zakony. Dużym plusem jest łatwość czytania "Rycerzy Chrystusa" , mimo tego że jest to praca naukowa.

"Rycerze Chrystusa" to dobra praca, ale nie proponuję jej traktować jako podstawowe źródło wiedzy. Autor zajmuje się głównie Templariuszami i Joannitami. Dużo możemy dowiedzieć się również o zakonach iberyjskich, ale sprawa Krzyżaków została zawalona. Autor opisuje zakony od początku ich powstania, ale przy Zakonie Krzyżackim brakuje mi szerszych informacji o Hermanie von...

więcej Pokaż mimo to

avatar
512
512

Na półkach: ,

Być może Demurger jest jednym z niewielu autorów, którzy mogliby napisać książkę doskonałą. Ta książka jest jednak trochę nierówna i na pewno doskonała nie jest. Części o procesie templariuszy i bitwie pod Grunwaldem - zdecydowanie nie polecam. Autor bowiem nie pomija Polski, a nawet ją w pewien sposób docenia. Są też błędy - ale chyba korektorskie. Resztę zdecydowanie warto przeczytać. Naprawdę jest tu sporo materiału. Na tle poprzednio czytanej pozycji - ta jaśnieje. Obszernie o templariuszach i joannitach. Oczywiście krzyżakach i … o wielu innych zakonach, o których większość ludzi nie ma pojęcia, np. o zielonych rycerzach. Mógł trochę więcej napisać o serwientach, ludziach Świątyni u templariuszy, giermkach czy najemnikach. Także o equites prutheni u krzyżaków. Ale, ale. Ciekawie jest tu przedstawiona geneza templariuszy i joannitów. I ich wzajemnych powiązań. Nie należy utożsamiać zakonów, ze stanem rycerskim. Templariusze i joannici nie byli krzyżowcami - tylko zakonnikami. Ciekawostką jest to, że u joannitów ubiory były jednolite. Ciekawe są też procedury arbitrażowe między zakonami. Joannici przejęli relikwie templariuszy na Cyprze, w tym cierń z korony Jezusa, który też zakwitał - na Rodos. Najświętsza Maria Panna, nie była jedyną patronką templariuszy. Krzyżacy - odmiennie niż joannici i templariusze byli zakonem narodowym. Roger Bacon, Klemens V (!?) i Jan XXII potępili metody krzyżaków. Odnośnie Polski ciekawa jest wzmianka o polskim (vel niemieckim) joannicie/templariuszu czczonym jako święty Gerland w Caltagirone na Sycylii. Przyszła mi do głowy taka myśl - czyżby łacińskie kraje Lewantu upadły, bo za mało tam było rycerstwa Bożego ?

Być może Demurger jest jednym z niewielu autorów, którzy mogliby napisać książkę doskonałą. Ta książka jest jednak trochę nierówna i na pewno doskonała nie jest. Części o procesie templariuszy i bitwie pod Grunwaldem - zdecydowanie nie polecam. Autor bowiem nie pomija Polski, a nawet ją w pewien sposób docenia. Są też błędy - ale chyba korektorskie. Resztę zdecydowanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
223
93

Na półkach:

Książka raczej dla ludzi szukających wiedzy o zakonach rycerskich wieków średnich. Nie porywa akcją ale sporo informacji. Dla fanów tego tematu.

Książka raczej dla ludzi szukających wiedzy o zakonach rycerskich wieków średnich. Nie porywa akcją ale sporo informacji. Dla fanów tego tematu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    15
  • Historia
    7
  • Średniowiecze
    6
  • 03 Historia: Średniowiecze
    1
  • Krucjaty
    1
  • Do kupienia
    1
  • Ulubione
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rycerze Chrystusa. Zakony rycerskie w średniowieczu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne