Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848

Okładka książki Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848 Niall Ferguson
Okładka książki Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848
Niall Ferguson Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Dom Rothschildów (tom 1) historia
historia
Dom Rothschildów (tom 1)
House of Rothschild
Wydawnictwo Literackie
2016-03-03
2016-03-03
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka Piotr Chojnacki historia powszechna

Książki o najsłynniejszej rodzinie bankietów o których właściwie nie wiele wiemy zasadnicze jedno i to samo w kółko. W tej książce bardziej aspekty ekonomiczne są poruszone niby trochę więcej ale wciąga mało. Mimo to tytuł polecam tytuł jak ktoś zaczyna badać tematykę tej rodzinki to godny polecenia tytuł

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka szczegółowo przybliżająca historię rodziny Rothshildów. Z pewnością nie jest to najlżejsza lektura ze względu na ilość szczgółów, nazwisk i dat, ale jak to zazwyczaj w życiu bywa, obdziera przez to mit tej rodziny z wielu teorii spiskowych. Nie umniejsza sile ich wpływów politycznych i majątku, ale też pokazuje jak wiele czynników, a nieraz po prostu szczęście mają wpływ na daną sytuację. Polecam każdemu kto chce zgłębić historię jednej z najsłynniejszych rodzin.

Polecam zainteresowanym historią globalnego systemu finansowego. Przydałby trzeci tom traktujący historie od roku 2000.

Takie książki się rzadko spotyka, a jak już są w rękach - to należy je doceniać. To perła, ksiązka roku.
Autor podejmuje się opisania historii rodu Rothschildów, potężnej żydowskiej rodziny, która przez ponad 100 lat trzęsła finansami Europy, a co za tym idzie - świata. Jak to zrobić z klasą, nie unikając posądzania o antysemityzm - przecież żyjemy w świecie, gdzie człowiek pisze słowo Żyd i zastanawia się jakie słowa powinny pojawić się obok w zdaniu, aby było politycznie poprawnie. Autor natomiast nie bierze jeńców i z duzą dokładnością opisuje co Rothschildowie mieli w szafach, jakie trupy i słabości, ale równoczesnie próbuje obalić wiele mitów na temat rodziny i ich knowań - udowadniając na bazie materiałów źródłowych, że to często wrogowie / przeciwnicy rzucali cień na dobrę imie firmy.
Co jest treścią książki? W punktach:
- poznajemy początki rodziny, Frankfurt XVIII wieczny, nestora rodu Mayera Rothschilda i jego przodków, dowiadujemy się skąd nazwisko się wzięło i jak niewiele brakowało, aby to było Grunschild :)
- mamy opisaną panoramę polityczną Europy od rewolucji francuskiej w 1789 do Wiosny Ludów 1848
- opisane koalicje państw, konflikty interesów, opisane decyzje strategiczne, zmiany granic, powstawania państw, kalejdoskop zmian, który w polskiej szkole pomijany jest całkowicie
- czytelnik wprowadzony jest w temat finansów publicznych tamtego okresu, kto jest dłużnikiem, jak przepływa kapitał i kto za nim stał i dlaczego Rothschildowie
- mamy kilka rodziałów o założycielu rodu, potem o piątce synów i opis działań 5 domów bankowych w poszczególnych miastach
- dokładny opis londynskiego rynku kapitałowego
- opis jak koleje zmieniały Europę
To wszystko przez 800 stron drukowanych, na kindlu było to bardzo duzo kropek pod tytułem książki.
Lektura jest pasjonująca, ale też trudna. Wymaga skupienia, aktualizacji wiedzy, autor traktuje czytelnika jako człowieka renesansu. Zakłada, że zna historię Europy i nie tłumaczy układu sił w Europie, konstelacji państw w Italii, wojny o niepodległość Grecji w latach 20tych czy powstania Belgii w latach 30tych - to się pojawia na kartach ksiązki jako naturalny element dziejów - a autor skupia się na tym jakie Rothschildowie zajmowali stanowisko wobec takiego momentu historii. Jak pojawia się Metternich - to jest Meternich, nie ma wstępu kim on jest i jaką rolę miał u Habsburgów. Kolejni premierzy francuscy - no przecież normalne że są, czytelnik powinien znać zawiłości polityki tego okresu. To powoduje, że ksiązka nie jest tylko o Rothschildach - ale jest to ultraciekawa opowieść o historii pierwszej połowy XIX wieku. Napisana z innej perspektywy niż Napoleon / Powstanie Listopadowe / rusyfikacja / Adam Mickiewicz / Wielka Emigracja / Reduta Ordona.
Absolutnie polecam, pomijając aspekt historii Europy, czytelnik ma niewątpliwą ucztę zapoznając się z historią rodu, jego etyką pracy, machinacjami i budowaniem wpływów. Zapewne część rzeczy zostało wygładzonych - autor korzystał z archiwów rodu, i książkę pisał za ich zgodą, zatem zapewne w kilku miejscach przymykał oko lub inaczej kreślił obraz niż przeciwnicy - ale to zgaduję, bo nie jestem aż tak wytrawnym znawcą historii.
A na koniec - co zapamiętałem z książki? Cytat z założyciela firmy: na spotkaniach w sprawie interesów zawsze mało mów, dużo słuchaj i patrz gdzie leżą w tym wszystkim pieniądze.

(...) dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów różnokolorowych szkiełek, w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach, obserwuje się różnobarwne, symetryczne figury, zmieniające się przy obracaniu(...) Jednym słowem KALEJDOSKOP - i tak właśnie ja odebrałem tę książkę. Ponadto odnoszę wrażenie, że to laurka.

Albo autor nie mógł napisać wprost albo nie chciał. Wiele informacji trzeba szukać miedzy wierszami. Dobre i to.

Książka Fergusona to istne arcydzieło. Historia rodziny Rothschildów to jedna z najciekawszych i tajemniczych historii. Żydowska rodzina z Frankfurtu, która musiała mieszkać w bardzo malutkiej kamieniczce na ulicy żydowskiej do dynastii, która w pierwszej połowie XIX wieku rządziła Europą. Bez jej decyzji żadne państwo nie mogło myśleć o wojnie i o istnieniu. Warto przytoczyć cytat który występuje również w tej książce ,,Pieniądz jest bogiem naszych czasów a Rothschild jest jego prorokiem".
Mimo, że książka jest bardzo obszerna dzięki stylowi pisania Fergusona, nie można się od niej oderwać. Naprawdę polecam każdemu tą książkę,bo nie jest ona tylko o pieniądzach ale również o ciekawej historii I.poł XIX wieku.

Pierwsza część historii Domu Rothschildów to prawdziwa cegła o grubości 800 stron i przeznaczona jest tylko dla wyjątkowo wytrwałych, upartych i zawziętych czytelników (biorąc pod uwagę, że drugi tom ma stron aż 900). Na dodatek te 800 stron obejmuje zaledwie 50 letni okres z życia tej rodziny, więc można sobie wyobrazić z jak szczegółowym wglądem w ich życie mamy tutaj do czynienia. Książka jest tak gruba i drobiazgowa w treści, że spokojnie można by napisać drugą książkę opisującą jej zawartość.
Biografia tej licznej rodziny to w rzeczywistości finansowa historia Europy z pierwszej połowy XIX wieku. W tamtym czasie w Europie nie miało prawa wydarzyć się nic bez wiedzy, zgody i pieniędzy 5 klanów Rothschildów żyjących w 5 najważniejszych europejskich krajach. Praktycznie rozwinęli i przejęli rynki finansowe Europy Zachodniej, które działały pod ich dyktando.
Książka przystępnym językiem opisuje jak to się stało, że w realiach tamtych czasów, kiedy Żydzi w Europie byli prześladowani, pięciu braci "podbiło" cały kontynent i doprowadziło do tego, że mieli królów, cesarzy i całe rządy "w kieszeni". Warto nadmienić, że byli to prości niewykształceni ludzie wywodzący się z niemieckiego getto we Frankfurcie. Nigdy wcześniej w dziejach kontynentu nic takiego nie miało miejsca co zdumiewało im współczesnych Europejczyków. Niestety miało to też negatywne dla nich skutki w postaci antysemityzmu, który narodził się w Europie już w XIX wieku.
Polecam tą książkę, ponieważ można dowiedzieć się z niej wielu rzeczy o XIX wiecznej Europie, o których nikt nigdy nie usłyszy na lekcji historii. Ponadto rzuca ona światło na tak zwaną "kwestię żydowską". Nie pojawiła się dopiero w czasie II wojny światowej. Wtedy to kwestia ta już się zakończyła.

W domu Rotschildów pełno jest rent, konsoli, kursów, weksli i inwestycji a mało jest ludzi. Ich osobowości zostały ukryte za parawanem mechanizmów rynków, tudzież skutecznych starań na rzecz emancypacji żydów. Pierwszy tom pełen jest zatem opisów gier finansowych korespondujących z wielką polityką.

Mayer Amschel Rotschild – protoplasta rodu, zyskuje rozgłos ratując majątek ruchomy elektora Hesji-Kassel przed wojskami napoleońskimi. Senior wpaja swoim pięciu synom: Nathanowi, Jamesowi, Salomonowi, Carlowi i Amschelowi, podstawową zasadę przetrwania: jedność. Bracia stworzyli wzajemnie wspierający się mechanizm pożyczek dla rządów i władców. Uważając pokój za dobry, uznawali jednocześnie, iż zbrojny pokój był dla nich korzystniejszy, bo wówczas mogli się cieszyć największymi zyskami z operacji finansowych. W latach 30-tych XIX wieku poprzez inwestycje w kolej i przemysł zyskali wpływ na codzienne losy zwykłych ludzi. Jednak władza finansów nie była absolutna, bo zależała od stabilizacji politycznej, której brak na większym obszarze Europy obnażył ich bezradność. Wybuch Wiosny Ludów w 1848 roku sprawił, że „największy z braci” James Rotschild myślał poważnie o bankructwie; wówczas braci uratowała krótkotrwałość zrywów rewolucyjnych.

Rotschildowie często byli demonizowani - książka jest pełna mniej lub bardziej złośliwych docinek o ich postępowaniu. Wyrośli tak bardzo ponad sobie współczesnych, że Byron pisał o nich, jako dzierżących władze tak wielką, że ich dzieci bawią się w pożyczanie królom. Wtórował mu Heine, który zasłynął powiedzeniem : Pieniądz jest bogiem naszych czasów, a Rothschild jest jego prorokiem.

Mayer Amschel Rotschild – protoplasta rodu, zyskuje rozgłos ratując majątek...

Rothschildowie to najbardziej wpływowa rodzina najnowszej historii. Potężni bankierzy i przemysłowcy żydowskiego pochodzenia, którzy dosłownie (nie ma w tym, ani słowa przesady) trzęśli dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym światem, znacząco wpływając na historię całych państw.
Dziś nazwisko Rothschild na całym świecie kojarzy się z gigantyczną fortuną, aż trudno uwierzyć, w jaki sposób wszystko się zaczęło.
Niall Ferguson, znakomity historyk, w tym monumentalnym dziele (804 strony),które jest zaledwie 1. tomem historii rodziny, we wspaniały, wielowymiarowy sposób opowiada o swoich bohaterach, o ich początkach, które miały miejsce w kilka wieków temu we Frankfurcie nad Menem, o dojściu do niewyobrażalnej dla przeciętnego człowieka fortuny i o tym, co w ich mniemaniu (jak czas pokazał słusznym) doprowadziło do potęgi, do nieomal władania światem.
Cała opowieść jest o tyle cenna, iż osadzona w początkowych czasach rozwoju potęgi, czyli XII wieku, oraz w okresie boomu rozwojowego rodu, czyli okresie XVIII wieku i XIX wieku. Opowieść pełna jest nawiązań do ówczesnych wydarzeń historycznych, zmian kulturowych, obyczajów, sposobów prowadzenia interesów, przemian ekonomicznych etc.
Akcja rozgrywa się w wielu miejscach na świecie, we Frankfurcie (który był początkiem),w Londynie, Neapolu, Paryżu i Wiedniu.
Za sprawą mistrzowskiego przygotowania Ferguson, mamy okazję wniknąć pod podszewkę tamtego świata, wkraść się do jego centrum poznać rodzinę od tzw. podszewki. Zapewniam, że warto. Rotschildowie XVIII i XIX wieku byli niezwykłymi ludźmi. Może nie wszystkich da się polubić, ale z pewnością wobec żadnego z nich nie pozostanie się w trakcie lektury obojętnym.
Prorocy finansów,,, są niewiarygodną, choć nie ukrywam wymagająca lekturą.
Przede wszystkim trzeba być odważnym. 804 strony robią swoje. Sama objętość książki może przerazić. Do tego dochodzi spora ilość przypisów, cytatów i porządne, metodyczne, godne najlepszego historyka podejście do tematu.
Ferguson swoją pracę wziął sobie porządnie do serca. Sam wstęp liczy...60 stron.
Dodatkowo dwa jakby dodatki, suplementy, moim zdaniem dla wybitnie zainteresowanych, gdyż zawierają one porównania natury ekonomicznej. Przyznaję tę część porównawczą oraz kilka tabelek darowałam sobie. Nie jestem ekonomistą, jestem typowym humanistą i na widok cyfr, tabelek ekonomicznych dostaję drgawek. Ale jestem przekonana, iż ta część (ekonomiczna, że tak ją nazwę) wielu osobom przypadnie do gustu.
Poza tymi danymi, tabelkami, książkę czytało mi się bardzo dobrze. Wielką pomocą i ubarwieniem lektury były liczne, zamieszczone w książce fotografie. Za ich sprawą Rotschildowie jawią nam się, nie tylko jak potentaci, momentami wręcz magicy, wizjonerzy, ale także, jako zwykli ludzie.

c.d... http://www.pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com/

• Ekonomia