Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach

Okładka książki Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach Zbigniew Myga, Kalina Słomska
Okładka książki Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach
Zbigniew MygaKalina Słomska Wydawnictwo: Bosz biografia, autobiografia, pamiętnik
Bosz
2016-01-01
2016-01-01
Halina Poświatowska wspomnienia poezja

Skarbczyk fana Haliny Poświatowskiej. Wspomnienia, zdjęcia, inspiracja dla kolejnych jej miłośników. Przyjemna lektura - trochę kronika, trochę pokazanie poetki "od kuchni", dzięki czemu staje się jeszcze bliższa. Młodszy brat zrobił to doskonale.

Poezji Haśki i opowieści jej brata, Zbigniewa Mygi, nigdy nie mam dosyć. Dlatego czytało mi się z wielką przyjemnością, bo spora część tej książki to nadmienione w tytule publikacji wspomnienia. Zbigniew Myga ma świetne pióro, ale też poczucie humoru. Zagłębiając się w jego krótkie opowieści dotyczące nie tylko Poświatowskiej, ale całej rodziny, ma się wrażenie wejścia w krąg bardzo sympatycznych osób. Możemy się więc dowiedzieć, jakie słownictwo było używane w domu Haśki, jakie towarzyszyły im zwierzęta, a nawet jakie stosowano kosmetyki i zabiegi upiększające. Interesująca jest też historia rodzinnego domu Poświatowskiej, który w pewnym momencie stał się pracownią innego artysty - Jerzego Kędziory. Zbigniew Myga pokazuje życie swojej siostry "od kuchni", przywołuje rodzinne anegdoty i liczne historie związane z Haliną oraz jej bliskimi.

Druga część tej publikacji - dla mnie mniej interesująca - to rozmowy z osobami, dla których Halina stała się inspiracją i autorytetem. Rozmowy te przeprowadziła spokrewniona z Poświatowską dziennikarka - Kalina Słomska. Każda z tych osób - a są wśród nich m.in. artyści, aktorzy, poeci - wybrała jeden wiersz Haśki. Pojawia się tu wypowiedź Ewy Lipskiej, Anny Marii Jopek, Muńka Staszczyka i wielu innych, którzy w ten czy inny sposób, mniej lub bardziej metafizycznie spotkali się z Poświatowską. Brakuje rozmowy z moimi ulubieńcami - Januszem Radkiem i Magdą Umer, których interpretacje wierszy Haśki znają wszyscy Polacy.

Całość uzupełniają listy Haliny, liczne fotografie, obrazy, grafiki. Książka jest przepięknie wydana, w twardej oprawie, przeżyła więc moje czytanie w ogrodzie i innych okolicznościach przyrody ;) Dla fanów Haśki - lektura obowiązkowa. Dla miłośników poezji - również. Na pewno będę do niej wracać.

Halina Poświatowska należy do tych poetek, które niechybnie kształtują moją wrażliwość, moje podejście do poezji oraz sposób odbierania życia i prawideł, które o nim stanowią. To artystka, której twórczość nieustannie mnie naznacza oraz zmusza do spoglądania na to, co codzienne, z zupełnie innej, jakże magicznej i pełnej podziwu, perspektywy. Właśnie z tych względów, z niezmiernego uznania wobec spuścizny poetki, zainteresowałem się "Poświatowską we wspomnieniach i inspiracjach"

Pełna recenzja książki na stronie:

• 2017
  • Literatura faktu, historia, biografie, dzienniki, reportaże
  • Papierowe
  • Rok 2020
  • Bbl 9
  • Biografie
  • Posiadam druk

Dodaj cytat z książki Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach