Mihrimah. Córka odaliski. Tom 2

Okładka książki Mihrimah. Córka odaliski. Tom 2 Demet Altınyeleklioğlu
Okładka książki Mihrimah. Córka odaliski. Tom 2
Demet Altınyeleklioğlu Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Tajemnice dworu sułtana (tom 2.2) Seria: Wspaniałe Stulecie literatura obyczajowa, romans
Tajemnice dworu sułtana (tom 2.2)
Wspaniałe Stulecie
Cariyenin Kızı: Mihrimah
W.A.B.
2017-01-30
2017-01-30
Agnieszka Erdogan
Agnieszka Erdogan romans sułtan władza Sułtanka

We wtorek wieczorem udało mi się skończyć IV księgę „Tajemnic dworu Sułtana”, czyli „Mihrimah – córka odaliski”.
Książka skupia się na tym, że tytułowa bohaterka próbuje walczyć o swoje szczęście. Chodzi o to, że dziewczyna nie chce dopuścić do jej ślubu z kulawym Rüstemem. Postanawia wdrożyć w życie swój plan, jakie były tego skutki – przekonajcie się sami.
W tej powieści można zauważyć, jak bardzo sułtanka Mihrimah została wciągnięta w grę nie tylko o tron, ale też o życie. W obliczu tej sytuacji możemy zauważyć, jak bardzo główna bohaterka zaczęła upodabniać się do swojej matki i jak bardzo była zdeterminowana, by osiągnąć swój cel.
Bardzo podobał mi się wątek Ismaila/Alejandra, który został bardzo dobrze przeprowadzony. Było widać, jak wydarzenia z jego życia wpłynęły na jego dalsze losy oraz jak bardzo ciężka była jego walka z uczuciami i co ważniejsze, z samym sobą.
Świetnie została wykreowana postać mistrza Sinana – architekta wieszającego kopuły. Bardzo go polubiłam i jednocześnie mu współczułam, bo w życiu też nie miał łatwo.
Czwarta część „Tajemnic dworu Sułtana” była ciekawa, a epilog zachęca po sięgnięcie po następne tomy.
IG swiat.wedlug.ksiazek

W tej...

Między sercem a rozumem – nawet sułtanka nie może mieć wszystkiego.
Mihrimah nie potrafi znaleźć sobie miejsca w bezwzględnej pałacowej rzeczywistości. Czuje, że powinna stanąć u boku matki, którą zawsze podziwiała za jej odwagę i siłę, by bronić pozycji swojej rodziny na sułtańskim dworze. Wbrew własnej woli niewinna dziewczyna staje się elementem niebezpiecznej gry pełnej tajemnic i zdrad. Stawką jest życie, a tylko ci, którzy nie cofną się przed niczym, mają szansę na wygraną.

Powoli sułtanka uczy się, jak wykorzystać swoje atuty, aby osiągnąć własne cele. Wciąż jednak nie potrafi zagłuszyć głosu serca i dobrowolnie poddać się woli Hürrem, która chce wydać ją za mąż za odrażającego Rustema. Mihrimah za wszelką cenę próbuje odnaleźć drogę do swego ukochanego, pomaga jej w tym jedyna przyjaciółka i powierniczka – Esma. Jednak wszystko okazuje się jeszcze trudniejsze, niż dziewczyna początkowo sądziła. Nie tylko ona jest rozdarta pomiędzy nakazami serca i rozumu. Także Ismail, którym zawładnęła zakazana miłość do córki jego największego wroga, będzie musiał stanąć przez trudnym wyborem.
Czy w bezlitosnym świecie intryg jest miejsce na prawdziwe uczucia? Czy głos serca może zagłuszyć poczucie obowiązku wobec najbliższych? Czy istnieje miłość tak silna, że jest w stanie przezwyciężyć wszystkie przeciwności? Mihrimah sama musi poznać odpowiedzi na te pytania.

Między sercem a rozumem – nawet sułtanka nie może mieć wszystkiego.

2041

Dwa pierwsze tomy o dworze sułtana Sulejmana są rewelacyjne. Niestety, dwa kolejne już tylko "odtwórcze". Nie wnoszą tak naprawdę niczego nowego. Pokazują te same wydarzenia z perspektywy innych postaci. Przeczytałam bez zachwytu.

PS. Kochani! Wróciłam do Was. Musiałam chociażby po to, żeby podziękować za mnóstwo dobrych słów i przesłanie mi ogromu pozytywnej energii. To wielka siła. Z całego serca dziękuję!!!
To był upiorny, najgorszy tydzień w moim życiu, ale nie dałam się złamać. Zresztą to dopiero początek walki, więc nadal muszę być cholernie silna.
Powiem Wam coś ciekawego. Wycięli mi nowotwór z głowy. Miałam po tym (między innymi) widzieć podwójnie. Troszkę tak jest, ale tylko na odległość. Z bliska widzę doskonale i jeszcze na sali pooperacyjnej udało mi się przeczytać kilka stron książki Remigiusza Mroza. Nie będę Was kłamać, że cokolwiek z przeczytanej treści do mnie dotarło, musiałam oczywiście to później powtórzyć, ale już sam fakt czytania w kilka godzin po tak ciężkiej operacji głowy uważam za ogromny sukces. I pewien rodzaj czytelniczego cudu :)

Mihrimah jest ukochaną córką sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz Hürrem Haseki, córką słowiańskiej odaliski, piękną niebieskooką sułtanką. Mihrimah już jako dziecko pokazywała w różnych sytuacjach swój zadziorny charakter odziedziczony po matce. Wszyscy wiedzą, że Rusłana słynie ze swojej upartości, odwagi oraz zdolności do intryg. W żyłach Mihrimah płynie słowiańska krew, która kształtuje młodą sułtankę na waleczną kobietę o silnym sercu i nerwach ze stali. Córka Hürrem już jako dziecko zorientowała się w sytuacji, jaka panuje na świecie. Mała dziewczynka poznała brutalną prawdę o tym, że całkowita władza jej w rękach mężczyzn. Zatem jakie zadanie ma Mihrimah? Czy jej zdanie się liczy? Kiedy podzieliła się z matką swoimi przemyśleniami, Hürrem odpowiedziała: "Sułtanki, moja piękna, rządzą mężczyzną, który rządzi państwem". Te słowa dały Mihrimah do myślenia...

Kiedy Mihrimah jest w wieku odpowiednim do ślubu, jej matka zamierza wydać ją za odrażającego Rustema. Wszystko jest dokładnie przemyślane i zaplanowane. Hürrem wybrała takiego mężczyznę, który będzie wierny jej rodzinie. Natomiast Mihrimah waha się między głosem serca a rozumu. Jej bezwzględność nie sięga tak daleko jak Hürrem. Mihrimah chce wyjść za mężczyznę, którego obdarzyła uczuciem. Jak potoczą się jej losy?

Czytałam kilka recenzji książek dotyczących Mihrimah i jestem szczerze zdziwiona. Niektórzy czytelnicy stwierdzili, że te księgi są niewyobrażalnie nudne. Być może są, ale dla osoby, która nie interesuje się tym okresem historycznym. Moim zdaniem książki z serii "Tajemnice Dworu Sułtana" są jednymi z najlepszych - od oprawy graficznej po treść. Kolejny raz powiem, że autorka poświęca najwięcej czasu na opisy życia kobiet, ale nie zapomina o kwestiach najważniejszych, tzn. o wyprawach wojennych, postanowieniach władców różnych państw, o podbojach, sukcesach i porażkach. Seria o wspaniałym stuleciu daje czytelnikowi ogólny obraz tego, jak wyglądało państwo Osmanów w XVI wieku. I nigdy nie myślcie, że historia jest nudna... Historia jest najlepszą drogą do poznawania fascynujących faktów z życia ludzi, którzy swoją działalnością pokazali, że zasługują na pamięć.

Jeżeli lubicie od czasu do czasu sięgnąć po lekką lekturę, dzięki której dowiedzie się czegoś wartościowego z zakresu historii, z całego serca polecam serię pt. "Tajemnice Dworu Sułtana". Proszę Was, abyście nie kierowali się opiniami mówiącymi o tym, że w tych książkach "wieje nudą". Nie wieje, zapewniam. Czytelnik nie będzie się nudził pod warunkiem, że jest ciekawy tego, co się działo na dworze sułtana Sulejmana Wspaniałego.

Mihrimah nie potrafi poradzić sobie z pałacową rzeczywistością, w którą wciągnęła ją matka. Hürrem uczy swoją córkę intryg i władzy, aby wspólnie pokonać wrogów: Ibrahima i Mustafę. Młoda dziewczyna w obawie o życie własne, swojej matki i braci, zgadza się stanąć ramię w ramię z Hürrem . Jednak odpowiedzialność jaką zrzucono na jej barki, przytłacza ją. Hürrem wykorzystuje słabość Padyszacha do córki i to za jej pośrednictwem kieruje do niego wszystkie prośby. Młoda Sułtanka szybko uczy się, że władza, którą posiada sprawia, że może osiągnąć wszystko. Prawie wszystko. Mihrimah nie może mieć jednego: prawdziwej miłości i wolności. Hürrem, aby poszerzyć swoje wpływy chce wydać ją za obrzydliwego i chciwego Rustema, który, aby posmakować władzy zrobi wszystko. Dziewczyna nie jest zachwycona perspektywą poślubienia starszego mężczyzny, który jest w wieku jej ojca. Jednak czy ktoś potrafi powstrzymać Hürrem? Czy uda się to jej własnej córce?

Druga część okazała się trochę lepsza od pierwszej części. Z ciekawością wgłębiałam się metamorfozę Mihrimah. Jak z niewinnej i współczującej dziewczyny, zamienia się w intrygantkę, która zrobi wszystko dla swojej matki. Młoda Sułtanka żyła wśród strachu, pułapek, intryg i zabójstw. Z jednej strony lojalna wobec matki, a z drugiej pragnąca spokoju, miłości i wolności jakiej jej brakowało. Wokół tego całego chaosu ma w swoim otoczeniu najlepszą przyjaciółkę, której powierza wszelkie troski. Wiecie co? Tym wątkiem przyjaźni byłam najbardziej zachwycona, bo sprawiał, że książka była ciepła i przyjemna w czytaniu.

W tej części poznajemy Rustema, który ma bystry rozum, ale jest również chciwy i faktycznie obrzydliwy. Szczerze mówiąc nie dziwię się Mihrimah, że robiła wszystko, aby wyplątać się z tego małżeństwa. Było mi bardzo szkoda bohaterki, która w wieku piętnastu lat musiała wziąć na siebie taką odpowiedzialność. Byłam wściekła na Hürrem za to, że była gotowa poświęcić własną córkę dla sułtańskiego tronu.
W książce pojawia się również postać Sinana, który wybudował dla Mihrimah meczet. Jednak w jakim charakterze? Musicie przekonać się sami.
Powracając do postaci Mihrimah, autorka bardzo dużo poświęciła jej relacji z Sułtanem. Mihrimah była dla niego Słońcem i Księżycem oraz wielkim powodem do radości. Był dumny z inteligencji swojej córki i często prowadził z nią rozmowy o państwie, a nawet pokazywał jej obrady Dywanu, gdzie obydwoje byli skryci przed wzrokiem Wezyrów i Paszów. Dawał jej do zrozumienia, że gdyby nie była Sułtanką, zostałaby najlepszym pretendentem do osmańskiego tronu.

Tak jak w poprzedniej części było parę niedokończonych wątków. Jeśli chodzi o postać tajemniczego Marynarza z pierwszej części o Mihrimah, uważam, że nie wniosła ona wiele do książki. Nie do końca rozumiem, po co autorka ją wprowadziła.

Druga część o losach Mihrimah opowiada o przyjaźni, nieszczęśliwej i nieodwzajemnionej miłości. O pragnieniu wolności ,która nie jest dana wszystkim. Przyjemnie czytało mi się tę książkę ,chociaż przyznam, że niewiele ma ona z historią. Jednak mi to nie przeszkadzało. Autorka skupiła się na tym, aby pokazać nam jak Mihrimah dusiła się w klatce, w której żyła. Pokazała w tej powieści kogoś więcej niż Sułtankę, u której stóp leży cały świat. Nadal uważam, że tomy o Hurrem były o wiele lepsze, te są trochę mniej, ale moim zdaniem warto mieć je w kolekcji.

Druga część opowieści o Mihrimah, a czwarta sagi sułtańskiej nie przynosi większej satysfakcji niż pierwsza. Zamiast skupienia się na znanych faktach historycznych, które są prawdziwym dramatem, autorka opisuje jakieś niedorzeczne romanse z architektem Sinanem w tle. A do tego wpływ córki sułtana na rozwój floty wojennej i rzekome doglądanie jej budowy, wpływ na stanowienie prawodawstwa - i żeby to jeszcze ciekawie opisane !
Wieje nudą, niestety. Przemieszanie realnie istniejących osób i fikcyjnych romansów, przy czym te ostatnie nadmiernie rozbudowane nie zdało egzaminu.

Książka pozwala nam spojrzeć na dorastanie młodej sułtanki, na jej okres buntu i zmianę w postrzeganiu świata.
Mihrimah z dziecka staje się kobietą i na kartach książki widzimy jej przemianę.

• Historyczne
  • Sprzedane