Kim jest Bob Dylan?

Okładka książki Kim jest Bob Dylan? Jim O’Connor
Okładka książki Kim jest Bob Dylan?
Jim O’Connor Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wielcy i sławni literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wielcy i sławni
Who Is Bob Dylan?
Prószyński i S-ka
2016-12-06
2016-12-06
Adrian Markowski
Adrian Markowski John O’Brien

"Kim jest Bob Dylan?" to książka, w której znajdziemy wszystkie najważniejsze fakty z życia artysty. Plusem są świetne rysunki na każdej stronie i wyjaśnianie trudniejszych wydarzeń lub zjawisk (np. różnica między gitarą akustyczną i elektryczną, czym był Ruch Praw Obywatelskich itd.) oraz przybliżanie życiorysów osób, o których wspomina autor. Małym minusem jest brak konsekwencji, czyli tłumaczenie tylko niektórych angielskich tytułów piosenek i płyt Dylana oraz umieszczenie Elvisa na okładce pierwszej płyty Dylana (a może tylko ja widzę Elvisa na str. 52? ;)

Dziewiąty tom serii "Wielcy i sławni". I pierwszy, który był nudnawy. Ciężko było mi ten tom skończyć, pomimo, że był króciutki jak i pozostałe tomy.
Za bardzo skupili się na początku kariery Boba Dylana i jakoś nic specjalnego tam nie opisali. Jakby w kółko kręcili się wokół jednego i tego samego momentu.
Jednak później już bardzo mi się podobało. Szkoda, że to było końcowe 30 stron.
Mam nadzieje, że o ile będzie więcej tomów to nie będą już tego typu jak ten.

Jednak później już bardzo mi się podobało. Szkoda, że to było...

Połączenie wiedzy z rozrywką nie jest łatwym zadaniem, ale osiągalnym o czym świadczy seria książek z Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Wielcy i sławni”. W każdym tomie znajdziemy interesującą opowieść o postaci mającej bardzo duży wkład w różne dziedziny życia. W ciekawe i inspirujące ścieżki ich życia wpleciono dużą dawkę informacji o teoriach, które wymyślili oraz uprzedzeniach, z którymi musieli się zmierzyć. Do tej pory ukazały się tomy o Marii Skłodowskiej-Curie, Albercie Einsteinie, Thomasie Edisonie, Karolu Darwinie, braciach Wright, Leonardzie da Vinci, Isaacu Newtonie, Neilu Armstrongu oraz Bobie Dylanie. Do mojego domu pierwsza książka trafiła ponad rok temu. Od tamtej pory z wielkim zainteresowaniem czekam na kolejną. Ostatnia opowieść (o Bobie Dylanie) napisana przez Jima O’Connora zabiera czytelników w świat muzyki. Losy niezwykłego twórcy, który jako pierwszy muzyk otrzymał Literacką Nobla przeplecione są sporą dawką historii. Tworzeniu niezwykłej legendy, ukrywaniu swojej prywatności towarzyszą wielkie przewroty: kobiety uzyskują prawa wyborcze, czarnoskórzy zostają pełnoprawnymi obywatelami. Młodość artysty to czasy całkowicie odmienne od znanej nam teraźniejszości. Artyści często musieli być siłą propagującą społeczne hasła. Także w życiu Roberta Allena Zimmermana jako Boba Dillona nie brakuje takiego epizodu. Urodzony w prowincjonalnym Hibbing i wychowany w żydowskiej rodzinie chłopak pragnie podbijać świat. Zew artystycznej i estradowej duszy dał o sobie znać bardzo wcześnie. Pięcioletni chłopiec po rodzinnym występie zapragnął stać się sławny. Należał do tych geniuszy-samouków, którzy uparcie i konsekwentnie dążyli do celu. Gust muzyczny wyrabiał słuchając radia oraz licznych płyt. Niezwiązaną z muzyką edukację bardzo szybko porzucił, ale nie oddał się lenistwu tylko dokształcaniu mającemu poprawić jego warsztat, poszerzyć wiedzę oraz umiejętności. Po każdej wyprawie edukacyjnej wracał do metropolii w nowej odsłonie. Kolejny „nowy” Bob zdobywał coraz większą ilość fanów.
„Kim jest Bob Dylan?” to interesująca opowieść o życiu muzyka, który z jednej strony był bezinteresowny, a z drugiej potrafił kierować się egoizmem. Promowany przez przyjaciół i znajomych sam nie dążył do odwdzięczenia się przez promowanie innych. Jest to postać uparcie dążąca do wyznaczonego w dzieciństwie celu. Popisy pięciolatka, zdobywanie umiejętności w szkole podstawowej, wyciąganie wniosków z niepowodzeń artystycznych w szkole średniej, wir studenckiego życia krążącego wokół muzyki i eksperymentów z instrumentami oraz gatunkami. W biografii znajdziemy także informacje o pierwszych miłościach, wzorcach jakie naśladował młody Bob. Nie zabraknie tam także niedługich życiorysów, wiadomości dotyczących różnic między instrumentami, które są bardzo podobne. Jim O'Connor pokazuje nam indywidualistę wytyczającego własną życiową ścieżkę.
Podobnie jak wcześniejsze tomy książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Tekst urozmaicony ciekawostkami oraz szkicami wprowadzającymi w świat biografii bardzo dobrze przyciąga uwagę młodego czytelnika. Ze względu na interesujące informacje także starszy czytelnik nie będzie się nudził. Całość doskonale zszyta, pięknie oprawiona i trwała. Lekkie książki z serii „Wielcy i sławni” rozmiarem przypomina zeszyt dziewięćdziesięciosześciokartkowy w twardej oprawie, dzięki czemu towarzyszy nam w czasie spacerów. Dobre rozmieszczenie tekstu, odpowiedniej wielkości czcionka sprawia, że młodzi czytelnicy chętnie czytają ją samodzielnie. Opowieść bardzo przyjemnie czyta się dziecku na głos. Zdania czynne, proste słownictwo sprawiają, że mali czytelnicy nie nudzą się w czasie lektury.
Książka będzie doskonałym źródłem wiedzy o muzyce oraz zmianach, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich stu lat. Może stać się punktem wyjścia do zgłębiania historii, dyskusji poruszających tematy społeczne, omawiające kanony etyczne, przybliżające religie. Po raz kolejny jestem zachwycona całokształtem.

1903

Znajdzie się wśród Was ktoś, kto nie słyszał o Bobie Dylanie? Śmiem wątpić. Może nie kojarzycie utworów, może nie macie świadomości tego, które teksty wyszły spod jego pióra, ale nazwisko kojarzycie na pewno. Co Wy na to, żeby wraz z pociechą odkryć co nieco, poznać coś więcej i przyjrzeć się bliżej wielkiemu artyście?

Autor prowadzi nas przez kolejne etapy życia Boba Dylana.Zaczynamy od popisów pięciolatka, przechodzimy z Bobem szkołę podstawową, średnią i studia. Odkryjemy pierwsze muzyczne inspiracje, zasmakujemy pierwszej miłości, podążymy tropem znanych i lubianych w latach pięćdziesiątych artystów, na których wzorował się Bob, by w końcu przyjrzeć się bliżej jego karierze. Jim O'Connor pokaże nam człowieka - wielkiego indywidualistę, który zaszedł niejednemu za skórę, kochającego ojca, wspaniałego twórcę tekstów, kompozytora, poetę i zdobywcę literackiej Nagrody Nobla. Przy okazji autor podzieli się z nami "smaczkami" zza kulis, wiecie, że Bob grał tyłem do publiczności?

Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Przyjemnie, ponieważ strony są szyte, a oprawa twarda - posłuży długo, co cieszy, ponieważ z pewnością jeszcze do tej historii wrócimy. Już wracamy - córa jest zafascynowana gitarami... Czcionka nie sprawi trudności dzieciom, które czytają już samodzielnie. Mimo tych 100 stron, historię pochłania się lekko i bez żadnych problemów. Słownictwo jest dopasowane do zdolności poznawczych dzieci szkolnych, a wszystko to uzupełnione zostało o ilustracje, które dopełniają wizerunku Dylana.

Poza historią artysty umieszczono w książce dodatkowe informacje, które pomogą nam lepiej zrozumieć to, o czym czytamy. Znajdziemy definicję (nie suchą) muzyki folkowej, nieco bliżej przyjrzymy się artystom, na których w początkowym okresie wzorował się Dylan, a nawet poznamy różnice między gitarą elektryczną i akustyczną. Te krótkie, bo zaledwie jedno- czy dwustronicowe wzmianki są punktem wyjścia do dalszego zgłębiania tematu. Oj, jest co zgłębiać, gwarantuję!

Książeczkę mogę śmiało polecić czytelnikom w wieku 8-12 lat, którzy już jako tako orientują się nie tyle w muzyce, co w sytuacji na świecie. W historii znajdą się liczne odniesienia do walki o równość czy do ruchu praw obywatelskich. Nawet skomplikowane relacje, zdarzenia, problemy można przedstawić w prosty sposób - Jim O'Connor na szczęście nie zagłębia się w działania, a wspomina jedynie o samej idei. Wydarzenia stanowią tło dla życia artysty i za to wielki plus.

Zachęcam Was do sięgania po takie historie, które poza rozrywką dostarczają konkretnej wiedzy, ale bez udziwniania czy zaśmiecania młodego umysłu duperelami - jest lekko, prosto, przyjemnie i konkretnie. Dla mnie bomba.

Więcej na temat tej publikacji przeczytacie tutaj: http://www.matkapuchatka.pl/2016/12/kim-jest-bob-dylan.html

Zapraszam :)

Autor prowadzi nas przez kolejne etapy życia Boba...

• Bob Dylan
  • Literatura młodzieżowa
  • Artyści
  • Posiadam i przeczytałam
  • 2017
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy

Dodaj cytat z książki Kim jest Bob Dylan?