Kongo requiem

Okładka książki Kongo requiem
Jean-Christophe Grangé Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Ervan Morvan (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Ervan Morvan (tom 2)
Congo Requiem
Sonia Draga
2017-05-10
2017-05-10
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Druga cześć przygód rodziny Morvanów. Sprawy się mocno komplikują, w porównaniu z zakończeniem pierwszej części. Autor z powodzeniem przez niemal pół książki prowadzi cztery równoległe wątki, co jest ciekawym rozwiązaniem. Niestety, jak dla mnie, wątek afrykański przepełniony jest zbyt dużą liczbą szczęśliwych zbiegów okoliczności. To trochę zawsze mnie irytuje. Finał też trochę nazbyt przeciągany, a zakończenie z umiarkowanym happy-endem. Generalnie jednak książka wciąga i nawet można polubić szaloną rodzinkę. W sumie miło się czyta, choć nie jest to arcydzieło.

Jean-Christophe Grangé, współczesny (ur. 1961) francuski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, znany jest głównie z ekranizacji powieści Purpurowe rzeki. Komu podobał się, tak jak mnie, klimat wspomnianego filmu (książki jak dotąd nie czytałem), tego na pewno tym bardziej wciągnie powieść Lontano, o której już kiedyś pisałem. Dla mnie była to tak wyborna rozrywka, że jedyną logiczną rzeczą było zapolowanie na drugą część przygód Ervana Morvana i jego patologicznej rodzinki zatytułowaną Kongo requiem.

Jak się można było spodziewać, bo wyraźną tego sugestię znajdujemy w zakończeniu Lontano, tym razem Ervan Morvan, paryski policjant, udaje się do Afryki w celu weryfikacji wyników śledztwa prowadzonego tam przed laty przez swego ojca. Jednocześnie we Francji zaczyna się polowanie na seryjnego mordercę, który… Co dalej nie będę zdradzał. Skomplikowana, mroczna fabuła tworząca zamkniętą całość z Lontano jest bardzo mocną stroną dzieła i w tym wypadku wszelkie spojlerowanie byłoby wyjątkowo szkodliwe.

Pisząc o Lontano wyraziłem opinię, że aż dziwne, iż nie doczekało się ekranizacji, gdyby bowiem dobrze je na ekran przeniesiono, zakasowałoby to, co widzimy na ekranie w Imperium wilków (L'Empire des loups - reż. Chris Nahon) i Kamiennym kręgu (Le Concile de pierre - reż. Guillaume Nicloux). Okazuje się jednak, że Kongo requiem, które jest naprawdę monumentalnym dziełem, wspaniałym i dopracowanym, dopełnia Lontano w taki sposób, że jako elementy natchnionej całości obie części zyskują jeszcze lepszą ocenę, niż jako samodzielne dzieła.

Druga część przygód Morvana nie jest prostym dopełnieniem pierwszej, jej zwykłą kontynuacją, a rozwinięciem, które zmienia, zaskakuje i przewartościowuje wiele z tego, czego czytelnik dowiedział się z Lontano. Kongo, skomplikowane, wielowątkowe, grające na uczuciach, o rozbudowanej warstwie psychologicznej, przede wszystko emanuje niesamowitą, niepowtarzalną atmosferą, którą tylko Grangé mógł wykreować i utrzymać aż tak długo.

Najsłabszym elementem dzieła jest zakończenie – jak na mój gust za bardzo naciągane. Trzeba jednak podkreślić, że poziom satysfakcji z odbioru tej powieści jest tak wysoki, iż nic nie jest w stanie zepsuć całościowej oceny.

Wydawnictwo Sonia Draga powierzyło interpretację audio Adamowi Baumanowi i sprawił się on na piąteczkę. Niestety, nie można tego powiedzieć o tłumaczeniu. W literaturze z pogranicza kryminału, sensacji i thrillera takie babole jak uzbroił zamiast odbezpieczył czy detonacja zamiast wystrzał są niedopuszczalne. To tak, jakby w książce kucharskiej pomylić gotowanie z pieczeniem czy smażeniem. Co ciekawe, błędy te pojawiają się jakoś w połowie powieści, jakby podmieniono tłumaczkę, a żeby było ciekawiej, miejscami, pomiędzy błędami, to samo jest tłumaczone prawidłowo. Na szczęście, jak wspomniałem, Kongo jest tak wciągające, iż nic nie jest w stanie zepsuć fascynacji lekturą. Aż żal, że trzeciej części niemal na pewno nie będzie.

Gorąco i z pełnym przekonaniem polecam

źródło:

Rewelacyjna druga część historii. Miałem trochę zastrzeżeń do Lontano i po lekturze dalszego ciągu wszystkie zniknęły. Fabuła to poskładane razem, ociosane maczetą albo wyszarpane tarczową piłą kawałki opowieści. Misterność wychodzi na jaw dopiero po obydwu tomach. Wszystko dopasowane tak, że nie da się wcisnąć żyletki.

Ciąg dalszy powieści Lontano. Akcja ponownie w dużej mierze toczy się w sercu Afryki, mrocznym i ogarniętym wojną domową Kongo.
Poznajemy dalsze losy familii Morvanów, którą obrał sobie na cel Człowiek Gwóźdź. Trup ściele się naprawdę gęsto, a wątki się przeplatają, oraz gmatwają nieustannie.
Bardzo ciekawa kontynuacja, zakończenie jest zaskakujące (przynajmniej dla mnie), historia nie nudzi się ani przez chwilę, jednak chwilami trochę trudno się było w tym połapać.

Fascynujacy i wręcz porywający thriller Grange'a. Pierwszą część "Lontano" czytałem bodajże w zeszłym roku i moim zdaniem "Kongo requiem" było jeszcze bardziej mroczne i intrygujące. Tą książką domknąłem twórczość tego autora i mimo że to tylko 13 pozycji które rozłożyły się na kilka lat to czuje dumę bo jest to dla mnie jakieś czytelnicze osiągnięcie mimo ze książek Mroza i Kinga przeczytałem więcej. Co do lektury to pozycja naprawdę godna polecenia.

Kontynuacja Lontano.
Bardzo trudno mi ocenić tą pozycję, przy Lontano nie miałem wątpliwości co do oceny a tutaj no cóż.
Połowa książki według mnie to zamiast sensacji i kryminału raczej obyczajówka która momentami strasznie się ciągnie.
Całkiem inna druga część lektury, która już całkowicie nawiązuje do pierwszego tomu. Człowiek zaczyna kombinować kto to właściwie jest ten człowiek gwóźdź, autor zaskakuje swoimi rozwiązaniami i wręcz brutalnością, czytelnik jest już naprawdę skołowany ilością przestępców i naśladowców seryjnego mordercy.
Koniec zaskakuje bo sprawcę mieliśmy przez cały czas nie jako na widelcu.
Pomimo wszystko naprawdę warto przeczytać bo widać zaangażowanie autora i niebywale przygotowanie.
9 11 rodau

Kontynuacja Lontano.

Bardzo dobra kontynuacja pierwszej czesci losów rodziny Morvanów w ksiazce "Lontano" . Bardzo krawa ,mroczna z ciekawie zarysowanymi postaciami , dobrze oddany klimat Afryki . Mialem wystawic ocene 8 ale jednak bedzie to ocena 7 poniewaz jest kilka rzeczy do ktorych mozna sie przyczepic a mianowicie .Mnogosc postaci ,super moce ktore otrzymuja czlonkowie rodziny w niektorych fragmentach ksiazki , niektore wydarzenia przybieraja charakter science fiction no i jakos zakonczenie mnie tez jakos nie powalilo .

Lontano to małe miasteczko w Zairze, o którym prawie nikt by nie usłyszał, gdyby nie bestialskie morderstwo żołnierza we Francji.

Zderzenie się dwóch światów. Pomieszanie języków. Chaos międzykulturowy. Walka o przetrwanie. Dystyngowane uśmiechy i miny posadzone na wysoko wyniesionych czołach. Dzikusy nie znający litości. Człowiek sprzedajny jak szmata. Człowiek bez godności. Seryjny morderca, który chce o sobie przypomnieć versus rodzina z worem tajemnic - i to wszystko wymieszane ogromną łyżką w ciężkim, stalowym garze.

Ta historia jest obowiązkowa dla każdego entuzjasty gatunku mocnego.

Polecam. Wciągająca i krwawa.

Polecam. Wciągająca i krwawa.

Na półkach: , , , ,

Tym razem z bohaterami przenosimy się do Afryki, ale równolegle obserwujemy wydarzenia we Francji. Jak zwykle zaskakujące i nieprzewidywalne.