Grób mojej siostry

Okładka książki Grób mojej siostry Robert Dugoni
Okładka książki Grób mojej siostry
Robert Dugoni Wydawnictwo: Albatros Cykl: Tracy Crosswhite (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tracy Crosswhite (tom 1)
My Sister's Grave
Albatros
2017-03-08
2017-03-08
2014-11-01
Lech Żołędziowski
literatura amerykańska poszukiwanie śledztwo thriller zabójstwo zagadka kryminalna zaginięcie

Intrygująca moralnie ze względu na cytat sir Blackstone'a, bo trochę powieść mu przeczy.
Wkurzająca, bo jak zwykle normą jest tworzenie grup samców, którzy nic nie zdradzają z tajemnic kobietom, bo one takie delykatne i wrażlywe i mogłyby tego nie przeżyć. No to widać co się dzieje, jak jedna taka drąży i otwiera puszkę Pandory.
Ale autor, jak się wydaje, wcale tak tego nie ocenia.

Ale autor, jak się wydaje, wcale tak tego...

Bardzo fajna opowieść, świetny kryminał, który sprawiał, że nie mogłam się oderwać. Od początku do końca byłam bardzo wciągnięta I zaciekawiona, rozwój wydarzeń sprawiał, że chciałam tylko czytać. A czyta się szybko, jest dobrze napisana. Trzyma w napięciu i niepewności do końca, wiele zwrotów akcji oraz suspensy. A na sam koniec mamy niesamowite zakończenie, którego totalnie się nie spodziewałam.

"Grób mojej siostry", thriller, który przed kilkoma laty nosił tytuł najlepszej książki w tym gatunku. Mnie bardzo przypadł do gustu. Przeczytałam szybko i z ciekawością.

Każdego roku na świecie ginie wiele osób, które nigdy nie zostają odnalezione. Ciała niektórych odnajdują się czasem po kilkudziesięciu latach, podczas gdy za zbrodnie związane z daną osobą zdarza się, że skazani zostają niewłaściwi ludzie. O tym właśnie jest "Grób mojej siostry".

Kryminalnie 7* choć to raczej dramat sądowy. Za to obyczajowo... Zero. Jak się kogoś kocha to się chce z nim być i ustawia różne rzeczy. Zmarli kariera i różne widzimisie nie powinny mieć znaczenia. A już koniec przebija wszystko jak babka kupuje domek, żeby pieski miały gdzie przyjeżdżać. Jeden brech ;)

Ciekawie się czyta. Trupy nie ścielą dróg i nie ma szaleńczych pościgów za bandytą jednak akcja jest wciągająca i niekiedy zaskakująca.
Trudno żyć w nieświadomości i jednocześnie trudno pogodzić się z przeszłością czy wyrzutami sumienia. Tracy aby zaznać spokój przez 20 lat dąży do wyjaśnienia i odpowiedzi na tak wiele pytań - chce poznać przyczyny zaginięcia swej siostry.

Choć nie jest to może spektakularny kryminał, mnie wciągnął i słuchało mi się go ze sporym zainteresowaniem. Mamy tu zagadkę, przeszłość, która niespodziewanie wypływa na powierzchnię i na nowo zatruwa życie nie wielkiego miasteczka. Autor lawiruje pomiędzy zdarzeniami z "w tedy" i "dziś" cały czas utrzymując w czytelniku poczucie nie pewności i braku odpowiedzi. Zamiast tego snuje podejrzenia i pozwala snuć je nam. A potem kiedy już się wydaje, że teraz nareszcie stare śledztwo ruszy na nowo - nagle okazuje się jak bardzo zamydlono nam oczy.

Główna bohaterka jest z tych, do których ciężko mi wyrobić sobie stosunek, mam nadzieję, że zmieni się to w następnym tomie. Nie irytowała mnie co było na plus jednak nie poczułam jeszcze z nią jakiejkolwiek "chemii".

Książkę przesłuchałam w audiobooku, lektor w pełni sobie poradził i od razu poczułam ochotę sięgnięcia po ciąg dalszy.

Książka jest skierowana raczej tylko dla osób znających podstawy kryminalistyki, sposoby prowadzenia procesów sądowych. Książka jest trudna, jest dużo informacji i nazwisk. Trzeba poświęcić dla niej dużo czasu, książkę się czyta wolno, aby ją dokładnie zrozumieć. Lekko przytłaczająca, nie ma wielu wątków oprócz tego głównego, a jak już są, to drobne i nieznaczące. Wątek drugorzędny, miłosny, jest bardzo słabo opisany. Generalnie polecam, ale tylko dla osób zagłębionych w kryminalistyce. Dla prawdziwych fanów.

"Grób mojej siostry" autorstwa Roberta Dugoni to trzymający w napięciu thriller, pełen pułapek i nagłych zwrotów akcji. Powieść ta dostarcza emocjonującej i wciągającej lektury.

Główną bohaterką książki jest Tracy Crosswhite, która przez wiele lat kwestionowała fakty dotyczące zniknięcia swojej siostry. Nie wierząc, że skazany przestępca seksualny, Edmund House, jest rzeczywistym sprawcą zbrodni, Tracy postanawia odnaleźć prawdziwego mordercę i wymierzyć sprawiedliwość. Wstępuje do policji i zostaje detektywem w wydziale zabójstw w Seattle, całkowicie oddając się tropieniu przestępców.

Gdy ciało Sary zostaje odnalezione w pobliżu rodzinnego miasta na północy Gór Kaskadowych w stanie Waszyngton, Tracy z jeszcze większą determinacją angażuje się w pracę, by odkryć odpowiedzi na pytania, które od lat ją dręczą. W miarę jak poszukuje prawdziwego zabójcy swojej siostry, odkrywa tajemnice, które podważają wspomnienia z przeszłości i prowadzą do niebezpieczeństwa o niewyobrażalnej skali.

Robert Dugoni doskonale balansuje pomiędzy rozwojem fabuły a charakterystyką postaci. Tracy Crosswhite jest dobrze wykreowaną i wyrazistą bohaterką, której motywacja i determinacja w tropieniu sprawiedliwości wciągają czytelnika. Autentyczne emocje, jakie odczuwa bohaterka w swojej podróży, są doskonale oddane i pozwalają na głębsze zanurzenie się w historii.

Fabuła "Grób mojej siostry" jest wartka i trzymająca w napięciu. Autor mistrzowsko manipuluje tempo narracji, wzbudzając niepewność i zdumienie, wprowadzając niespodziewane zwroty akcji. Zagadka związana z morderstwem siostry Tracy rozwija się w pełnym zakrętów i nieoczekiwanych zdarzeń sposobie, trzymając w nieustannym stanie napięcia.

Dodatkowym atutem tej powieści jest tło geograficzne, które wpływa na atmosferę opowieści. Opisy północnych Gór Kaskadowych, podczas zimy stulecia, tworzą atmosferę tajemniczości i niebezpieczeństwa, dodając autentycznego smaku historii.

Mimo że "Grób mojej siostry" to doskonały thriller, warto zaznaczyć, że nie jest to typowa powieść kryminalna. Chociaż fabuła koncentruje się na tropieniu mordercy i odkrywaniu tajemnic, to "Grób mojej siostry" oferuje także głębsze refleksje na temat pamięci, traumy i wiarygodności naszych własnych wspomnień konfrontując je z zeznaniami świadków, oraz dowodami. Autor eksploruje te tematy, wprowadzając wątki, które skłaniają do zastanowienia się nad naturą prawdy i wpływu, jaki mogą mieć wydarzenia przeszłości na nasze życie.

Język użyty przez Roberta Dugoni jest płynny i przystępny, co sprawia, że czytanie jest przyjemne i łatwe. Opisy miejsc, postaci i sytuacji są dobrze wyważone, pozwalając wizualizować sceny w umyśle i wczuć się w atmosferę powieści.

Jednym z niewielkich zarzutów, jakie można mieć wobec tej książki, jest pewna przewidywalność w niektórych momentach. Chociaż istnieją nieoczekiwane zwroty akcji, niektóre elementy fabuły mogą być przewidziane przez doświadczonych czytelników tego gatunku. Niemniej jednak to nie przeszkadza w czytaniu, ponieważ tempo i napięcie utrzymują uwagę na wysokim poziomie.

Podsumowując, "Grób mojej siostry" to wciągający thriller, który oferuje zarówno emocjonującą fabułę, jak i głębsze refleksje na temat pamięci i traumy. Robert Dugoni tworzy dobrze wykreowaną i interesującą protagonistkę, która walczy o sprawiedliwość i odkrycie prawdy. Pomimo pewnej przewidywalności w niektórych momentach, powieść ta zapewnia niezapomniane chwile napięcia i trzyma w nieustannym zainteresowaniu. Dla fanów gatunku thrillerów i zagadkowych powieści "Grób mojej siostry" jest godnym uwagi tytułem, który z pewnością zaspokoi ich apetyt na intrygujące czytelnicze doznania.

Po książkę sięgnęłam zupełnie przypadkowo, ale się nie zawiodłam. Po pierwsze zaciekawił mnie jej opis. Sama historia opowiedziana tak jak należy, od początku do końca. Wartko prowadzona akcja. Sporo szczegółów, ale dzięki temu czułam więź między główną bohaterką i jej siostrą. Porywająca, zwłaszcza po przeczytaniu około połowy, z zaskakującym zakończeniem (totalnie się tego nie spodziewałam!). Przyjemna lektura, polecam.

Przekombinowana i przegadana, każdy ruch, słowo i gest opisane w najdrobniejszych szczegółach. I za dużo przymiotników. Bardzo mnie to zmęczyło