rozwiń zwiń

9788328012073
Krzewicka Marzanna

"#Girlboss"
Opis od wydawnictwa:
Sophia Amoruso to szefowa sklepu internetowego Nasty Gal. W swojej książce zdradza tajemnicę sukcesu internetowego imperium mody, które warte jest 240 milionów dolarów.
Uchodzi za najwybitniejszego współczesnego sprzedawcę, ma ponad 550 tys. klientów na całym świecie i rocznie zarabia 100 milionów dolarów! Co ciekawe, 29-latka nigdy wcześniej nie pracowała na etacie, była po prostu dobrze ubraną studentką, która rzuciła szkołę. Teraz portal Business Insider okrzyknął ją najseksowniejszym prezesem świata.
Historia budowania potęgi Nasty Gal, modnego i niezwykle popularnego amerykańskiego sklepu internetowego, który sprzedaje ubrania vintage, jest równie ciekawa, co inspirująca. Tak jak jego szefowa, która od początku wychodzi z bardzo prostego założenia: „Moja filozofia to sprzedawanie rzeczy za wyższą cenę, niż je kupiłam". Nasty Gal nie ma sklepów stacjonarnych, prawie nie inwestuje w marketing, ale ma za to wielką bazę lojalnych fanów, dzięki aktywności na Facebooku, Twitterze, Pintereście i Instagramie. Liczba fanów firmy na Facebooku sięga prawie 831 tysięcy.
Recenzja:
Ta książka była naprawdę fajna! Bardzo długo czekałam z jej czytaniem, ale nie wiem dlaczego. Język jest łatwy. Generalnie ta książka jest bardzo inspirująca, ciepła i otulająca. Pomimo tego, że jest to coś w stylu biografii to w ogóle tego nie czuć. Nie jest to nudne, tylko interesujące i aż chce się to czytać. Porusza takie bardzo życiowe tematy, np. czego nie robić na rozmowie o pracę. Jest zabawna i momentami feministyczna. Autorka pisze w taki bardzo przystępny i potoczny sposób. Nie jest to jakieś arcydzieło, ale jeśli chcecie przeczytać coś ciepłego, zabawnego, otulającego i przyjemnego to ta pozycja będzie dobrym rozwiązaniem! 7 / 10 ⭐

"#Girlboss"
Opis od wydawnictwa:

Jak zaczynają się wielkie, amerykańskie sukcesy? Wiadomo, że od bohatera, który nic nie ma, jest samotny, a dodatkowo ostatnia koszula mu się podarła. Potem może być już tylko lepiej:D

Ta książka, to nietypowy poradnik biznesowy. Historia posłużyła autorce, żeby podzielić się ważnymi lekcjami, które wzięła "niechcący" na swojej drodze, jako bizneswoman. A że przy okazji dobrze się bawimy, to już zasługa samej autorki, która - okazuje się - ma nie tylko talent do biznesu, ale też umie pisać.

Lektura będzie cenna dla osób z branży fashion - patrzcie na jaki rynek się pakujecie i szybko się uczcie. Oraz dla tych, którzy nie wiedzą, co to styl vintage - teraz już będą wiedzieć :D Ja nie wiedziałam - i wiem. O!

Nie przepadam za poradnikami jak żyć, jak robić, jak odpoczywać, jak umierać, ale przyznaję, że połączenie autobiografii Sophii Amoruso (którą zapewne napisał ghost writer) i garści porad, jak pracować, żeby czuć się z tym okej, było całkiem budujące. Mimo że firma Amoruso ogłosiła upadłość. To się wytnie. Aha, Sophia absolutnie nigdy, ale to przenigdy, nie mogłaby zostać moją koleżanką. Niezbyt miła z niej osóbka, a przynajmniej takie wrażenie sprawia. Jak tylko będzie chciała się ze mną zakumplować, powiem jej "nie". Obiecuję.

Lekka, przyjemna lektura, niewiele w niej konkretów do wyciągnięcia dla biznesu. Czytałam w oryginale i dzięki lekkiemu językowi to bardzo dobra pozycja, by poćwiczyć język.

Na wstępie od razu zraził mnie przekład tytułu, niezgodny z oryginałem. Bo, Sophia, sexy na pewno teraz, to jej droga do sukcesu na pewno taka nie była, kiedy na przykład nie miała czasu się najzwyczajniej w świecie umyć. Lubię czytać biografie takich ludzi, bo choć nie generalizuję, fajnie dowiedzieć się, że też była/ jest dziwna, też nie chodziła do liceum bo ją wszystko wkurzało, też podejrzewali ją o różne jakieś tam zespoły depresyjne czegoś tam. Nie jest to gloryfikacja jej osobowości, bo jestem taka nietuzinkowa to mi się udało, bynajmniej, jest tu dużo nie tylko biznesowych ale i praktycznych porad, typu bądź pracowita, żadna praca nie jest niegodna, będąc szefową dalej odwalam chałę, można być zapracowaną i można mieć męża, pierwsze wrażenie jest najważniejsze, zacznij od dobrego listu motywacyjnego, w którym piszesz, nie, o dziwo, jak większość ludzi, co chcesz osiągnąć, pracując w naszej firmie, bo ci się to należy, bo jesteś taki/ a taki, tylko co twoja osoba może wnieść dobrego do mojej firmy, itp. Jest też i sporo dobrego humoru, Sophia wplata różne ciekawe anegdotki, z pracy, z życia, moja chyba ulubiona, np. kiedy kogoś zwolniła z pracy, otrzymywała telefony od tego kogoś mamy, czy jakoś tak. Super.

"Ubrania są przecież rodzajem pancerza, który zakładamy, spotykając się ze światem. Kiedy je dobrze wybierasz, dobrze się czujesz. A nie ma nic powierzchownego w dobrym samopoczuciu."

Lekka, przyjemna, inspirująca historia młodej bizneswoman. Daje niezwykle pozytywnego kopa do działania i potwierdza, że kobiety to wcale nie taka słaba płeć!

"Jaka jest różnica między modą a stylem? Możesz mieć mnóstwo kasy i kupować sobie tyle designerskich rzeczy, ile zdołasz upchnąć do bagażnika swojego merca, ale za pieniądze nie kupisz stylu."

"Jaka jest różnica między modą...

Inspirująca w sposób, którego kompletnie się nie spodziewałam- Sophia Amoruso pokazuje na własnym przykładzie, że bycie życiowym nieudacznikiem, dziwakiem omijanym z daleka przez powszechnie lubianych może... się opłacić! Wystarczy zakasać rękawy i krok po kroku wprowadzać swoje marzenia w życie. Hey #girlboss, dream big but also execute that!

____________________________________________
Technicznie: książka napisana fantastycznie prostym, ale barwnym językiem. Nie miałam w rękach przetłumaczonej wersji, jednak jestem skłonna uwierzyć, że nie została najlepiej przełożona na język polski- z bardzo prostej przyczyny: ciężko oddać w tłumaczeniu to "flow" (także tu brak polskiego odpowiednika, który by oddawał to, co chcę powiedzieć, także wybaczcie kaleczenie ojczystego języka). Słownik możecie odłożyć na półkę, 99,9% wyrażeń zrozumiecie w mig z kontekstu, co oznacza, że to nie tylko świetny poradnik, ale i doskonała okazja do podszkolenia angielskiego.

Przereklamowana ksiazka. Amerykanska przecietna laska, ktorej sie udalo.

Przereklamowana ksiazka. Amerykanska przecietna laska, ktorej sie udalo.

Sophia Amoruso to szefowa imperium modowego Nasty Gal, które jest warte 240 milionów dolarów a rocznie zarabia 100 milionów dolarów. Portal Business Insider okrzyknął ją najseksowniejszym prezesem świata. Jak zaczęła się jej historia? Otóż Sophia w młodości nie była przykładem dobrej uczennicy. Wręcz przeciwnie. Dopuszczała się kradzieży, podejmowała dorywcze prace, do których się nie przykładała, rzuciła szkołę szukając swojego miejsca w świecie a nawet grzebała w śmietnikach. Czy ktokolwiek powiedziałby, że ta dziewczyna za parę lat osiągnie spektakularny sukces? Raczej nie. A jednak jej się udało.

Sophia Amoruso zaczęła sprzedawać ubrania vintage na eBayu. Z dewizą: Sprzedaję rzeczy za wyższą cenę niż je kupuję, zaczęła skupować za bezcen stare ubrania od Armii Zbawienia. Co wyróżniało mały biznes Amaruso? Perfekcyjnie przygotowane aukcje. Szczegółowo opisywała każdy produkt, jaki oferowała. Wyraźne fotografie przyciągały i inspirowały potencjalne klientki a nawet równo przyklejona nalepka na wysyłce. Takie drobiazgi wyróżniały ją na tle konkurencji. Za złamanie warunków umowy w 2008 roku została wyrzucona z eBaya, ale to zmobilizowało ją do założenia własnego serwisu. Nasty Gal nie ma sklepów stacjonarnych, prawie nie inwestuje w marketing, ale ma za to wielką bazę lojalnych fanów, dzięki potędze mediów społecznościowych.

#Szefowa składa się z 11 rozdziałów. Początkowe rozdziały mają charakter biograficzny, opisujący drogę Sophii do stworzenia imperium. W następnych znajdują się rady jak np. inwestować pieniądze, napisać dobre CV, list motywacyjny i czego nie robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Owe rady nie są odkrywcze, jednak warto sobie o nich przypomnieć.

Czego nauczyła mnie ta książka? Wiara w siebie i w swoje marzenia to klucz do sukcesu. Po każdej porażce miej odwagę podnieść się i iść dalej. Wkładaj serce w to co robisz oraz każdy może osiągnąć to co chce, nawet ktoś tak zbuntowany jak młoda Sophia.

Po #Szefową sięgnęłam z ogromną chęcią gdyż lubię czytać o kobietach przedsiębiorczych i niezależnych. Książka nie jest pozycją wybitną, miałam przy niej lepsze i gorsze chwile (głównie w momentach biograficznych). Luźny język niczym z pamiętnika. Jednak pozycja ta daje dużego kopniaka motywacyjnego. Dlatego polecam ją każdej kobiecie, która potrzebuje motywacji lub chce zrobić pierwszy krok w stronę niezależności. Oczywiście z dnia na dzień nie spełni się American dream w stylu Amaruso, ale na pewno wskaże kierunek działania.

RECENZJA TAKŻE NA BLOGU: WWW.MOWMIKATE.BLOGPOST.COM

Dziwnie czyta się success story marki, która - jak wieść niesie - stoi na krawędzi bankructwa.
Amoruso jest założycielką i do niedawna była prezesem firmy Nasty Gal, sklepu internetowego z damskimi ubraniami niszowych marek. Startowała, sprzedając na eBayu ubrania wygrzebane w second-handach i w dużej mierze wypromowała modę na specyficznie rozumiany styl vintage (moda lat 70., 80. i 90.). To m.in. dzięki niej tysiące dziewczyn na świecie oszalały na punkcie butów Jeffreya Campbella (pamiętacie słynne Lity?), nosiły creepersy i przyjmowały rozmaite, czasami szalone, trendy.
Amoruso w swojej książce dużo radzi. Zachęca, żeby ciężko pracować, żeby zakasać rękawy, żeby oszczędzać, żeby być uczciwym, solidnym, dbać o klienta i pracowników, żeby robić to co się kocha. Wszystko piękne, tyle że jej rzekomo wypieszczone firma jest obecnie w niepewnej sytuacji - ubiegłej jesieni świat obiegła informacja, że Nasty Gal stoi na krawędzi bankructwa. Chociaż Amoruso wycofała się ze stanowiska prezesa jakiś czas temu i poświęciła się swojemu nowemu projektowi http://www.girlboss.com/, powtarzają się pogłoski o trwającej już dłuższy okres niewypłacalności, złym traktowaniu pracowników i dostawców, fatalnym zarządzaniu marką.
Powracają jak bumerang głosy krytyki, które towarzyszyły Amoruso i Nasty Gal od samego początku, dotyczące m.in. średnio uczciwych metod zarobkowania, opartych na sztucznym podbijaniu cen na eBayu. Chociaż nie można odmówić jej zmysłu biznesowego i gustu, nietrudno zauważyć słuszność w niektórych zarzutach, np. tych dotyczących obojętności marki na zmieniającą się modę i rozpaczliwe forsowanie trendów panujących przed kilkoma laty.
Zgrzyta to wszystko potwornie mocno, kiedy czyta się tę do bólu amerykańską success story. American dream Sophii Amoruso okazuje się obrazkiem nie do końca prawdziwym, a jej rady tracą nieco na celności, kiedy z drugiej strony słyszy się głosy zarzucające jej nadmierne skupienie się na własnej osobie i pompowanie ego. Nie przekonuje również cała parada wyjaśnień i usprawiedliweń, jaką wynajduje dla siebie autorka, racjonalizując swoją przemianę z kradnącej w sklepach anarchistki do kapitalistycznej hedonistki w Porsche, mieszkającej w domu za kilkanaście milionów. Czy naprawdę potrzeba więcej wyjaśnień niż to, że fajnie mieć hajs i że posiadanie pieniędzy często sprawia, że ideały idą w odstawkę? Amoruso na siłę próbuje podkreślić, jak bardzo zakorzeniona jest w kulturze niezależnej i jak mocno się z nią wciąż identyfikuje, nie mając jakby świadomości, że jej koturny od YSL są policzkiem dla środowiska, na którym próbuje się wozić.
Dziwna jest to książka. Zapewne inaczej wybrzmiewała w momencie publikacji w 2014 roku, inaczej brzmi dzisiaj, kiedy okazuje się, że model zarządzania proponowany przez Amoruso i jej zespół nie sprawdził się w ogóle, a dane sprzedażowe pokazują, że marka od dawna nie radziła sobie dobrze i pochwały pod jej adresem były mocno na wyrost. "Szefowa" emanuje pewnością siebie i przekonaniem o własnej wartości, nie razi nawet przesadnie pompowanie ego, bo z pewnością Amoruso dokonała sporo. Jednak wciąż jest to książka raczej motywacyjna niż jakakolwiek inna - rady na temat prowadzenia własnego biznesu są dość zdawkowe i poza osobami, które planują karierę związaną z branżą mody, niewielu czytelników skorzysta w znaczący sposób z tych treści. Publikacja wpasowuje się jednak idealnie w potrzeby licznej grupy odbiorców: kobiet planujących rozkręcenie własnego biznesu lub doskonalących go.
Wyjątkowy kuriozalny jest rozdział o magii chaosu, której wyznawczynią jest rzekomo Amoruso. Jej żarciki na temat liczny 666 i mhroczne szatanistyczne filozofie brzmią cokolwiek infantylnie i nieco trącą podręcznikami magii ze sklepów z literaturą ezoteryczną. Wrażenie to potęguje się z powodu interpretacji tych rewelacji: magia chaosu w wykonaniu Amoruso ma więcej wspólnego z "Potęgą podświadomości" i pozytywnym myśleniem niż ze źródłami, na które autorka rzekomo się powołuje. W ustach 17-latki byłoby to może urocze i zabawnie naiwne, w ustach niemal 30-latki jest nieco infantylne.
Gdyby nie problemy, z którymi boryka się Nasty Gal, "Szefowa" byłaby warta o jedną gwiazdkę więcej. Niestety okazuje się, że trzeba rady Amoruso traktować bardzo ostrożnie, bo jej firma zdradza obecnie wszelkie oznaki kryzysu, z którymi borykają się marki rosnące w dynamiczny sposób, jednak niemyślące perpektywicznie i nierozwijające się w oparciu o badania rynku. Wynurzenia autorki na temat znajomości potrzeb klientki przypominają bardziej zaklinanie rzeczywistości i magiczne "tak mi się wydaje" niż staranną analizę popartą researchem. Pozostaje pytanie: kto jest odpowiedzialny za upadek Nasty Gal?
Netflix w tym roku wypuszcza ponoć serial oparty na historii Amoruso. Nie ma co udawać - jej przeszłość to idealny materiał na filmową opowieść: legenda "od zera do bohatera" pasuje idealnie do amerykańskiego przekonania, że wszystko jest możliwe i że wystarczy chcieć i ciężko pracować, żeby osiągnąć sukces.
O tym, dlaczego Nasty Gal zaczęła podupadać, możecie przeczytać np. tutaj: https://www.businessoffashion.com/…/nasty-gal-what-went-wro… - polecam też lekturę komentarzy, jest tam (oprócz negatywnych emocji) sporo interesujących koncepcji.