"Kółko się zakochuje"

Okładka książki "Kółko się zakochuje" Zyta Kowalska
Okładka książki "Kółko się zakochuje"
Zyta Kowalska Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
"Kółko się zakochuje"
Novae Res
2016-01-01
2016-01-01

Szczerze powiem, że książka czekała na swoją kolej do recenzji już dosyć długo. Zwlekałam, to fakt, ale tylko z tego powodu, że strasznie się przy tej książce męczyłam. Nie wiem, jakoś kompletnie do mnie nie przemawia. Może dlatego, że jestem już w innym przedziale wiekowym i takie teksty typu: "Kółko broni, Kółko radzi, Kółko nigdy cię nie zdradzi" są dobre dla nastolatek, nie dla mnie? Nie wiem. Po prostu mnie ta książka nie ujęła za serce. Co do samej budowy i treści doczepić się nie mogę. Sam zamysł jest dobry, dialogi lekkie, ale tematyka mnie nie pociąga.

To przede wszystkim opowieść o przyjaźni sześciu kobiet. Takiej prawdziwej i bardzo silnej. Dziewczyny określają się mianem Sióstr, które założyły swoje Kółko dla Inteligentnych Inaczej. Taka bardzo typowa dla tego rodzaju literatury atmosfera panuje między samymi bohaterkami, ale i da się ją wyczuć między wierszami. Bo całą fabułę i treść poznajemy dzięki Zycie, która skrzętnie relacjonuje wszelkie zajścia i sytuacje, jakie mają miejsce w życiu Sióstr, sama będąc jedną z nich.

Jak się domyślacie, głównymi tematami między przyjaciółkami są: faceci, miłość, seks, romantyczne podrywy i porywy. A dziewczyny lubią sobie dużo poplotkować, radzić i motywować wzajemnie do działania nie tylko w realu. Prowadzą też swoiste konferencje przez maleńkie okienko GG. A już zupełnie infantylne wydają mi się zapiski Zyty kierowane do jej przyszłych ewentualnych wnucząt pełne rad i porad oraz wyjaśnień współczesnego slangu, jakiego używają młodzi. Poszukiwania mężczyzn życia, brak perspektyw na przyszłość, pracy odpowiedniej do ich wymagań i oczekiwań oraz decyzje o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych budują z czytelnikiem pewną więź. Całość zresztą napisana jest lekko, z poczuciem dystansu i humoru. Dlatego tak szumnie kategoryzuje się ją do literatury chic. I być może taka jest, ale ja jej kompletnie nie czuję.

Zwariowane przyjaciółki i relacje między nimi. Tak pokrótce. Zdecydowanie polecam młodzieży, bo one mają większą szansę się w tej książce odnaleźć. Trochę można się pogubić przy tej ilości bohaterek i niełatwo ogarnąć ten wokół panujący chaos, ale da się. Chociaż czytałam kilka książek dla młodzieży i muszę przyznać, że ta jest wybitnie wyjątkowa. Nie chcę jej jakoś spisywać na straty, czy zniechęcać kogokolwiek, to są po prostu moje odczucia. Lekka i przyjemna, ze specyficznym humorem. Może, gdyby była napisana w innym stylu... Czy po nią sięgniecie, zależy od Was. Mnie niczym nie ujęła, ale każdy ma inny gust i to, co nie przyjęło się u mnie, nie znaczy, że nie przyjmie się komuś z Was. Kilka razy do niej podchodziłam, odkładałam, ale w końcu doczytałam. Wrażenia nie było.

"Kółko się zakochuje" to powieść pisana w formie pamiętnika, opowiadana przez Siostrę Przełożoną zgromadzenia przyjaciółek.
Poznajemy tutaj Czikitę zwaną, w trakcie romansów z niewysokim ale jurnym Latynosem, Bonitą. Rudą- łamaczkę męskich serc oraz inicjatorkę romantycznych porywów wewnątrz Kółka. Madzię, która w poszukiwaniu Mężczyzny Idealnego wyprawia się, aż na drugą stronę globu. Pola to wieczna studentka, pracująca nad doktoratem oraz, co ważne, dziewica. Ania, nieszczęśliwa narzeczona zabójczo ufryzowanego Kuby. Oraz Zyta, Siostra Przełożona Kółka, rozdarta uczuciowo między członkiem Mensy a fanem motoryzacji.
Kółko szuka odważnie męskiego ideału, zagłębiając się w meandry męskiej filozofii życia. Nierzadko potyka się na nieudanych randkach, oszukanych portalach randkowych, randkach w ciemno oraz na poradach rozsławionej wróżki. Na końcu jednak okazuje się, że mężczyzna idealny nie istnieje, za to kobieca przyjaźń przetrwa każdą burzę i zawieruchę.
"Kółko się zakochuje" to zabawna, pozytywna i energiczna opowieść z całego roku przyjaciółek. Napawająca pozytywną energią i zamiłowaniem do wspólnego spędzania czasu kilku przyjaciółek. Dowiadujemy się z tej książki, że prawdziwej przyjaźni nie da się zastąpić niczym- nawet związkiem z facetem wprost stworzonym do bycia razem. Zyta Kowalska przedstawia nam silną relację, jaką jest kobieca przyjaźń. Powieść ta udowadnia, że kobiecej solidarności niestraszne są związki, małżeństwa, dzieci i zmieniające się sytuacje życiowe. Dla przyjaciółek zawsze znajdzie się czas.
Książkę oceniam bardzo dobrze, przyjemnie się ją czyta. Format zeszytowy, 274 strony i miękka okładka stanowią przyjemne połączenie na słoneczne popołudnia. Dość krótkie rozdziały stanowią przyjemną formę, przez co w przerwie od pracy/szkoły czy innego obowiązku można śmiało sięgnąć po powieść i nie bać się przeciągającej akcji. Książka jest raczej luźnym zbiorem opowieści i ciągów zdarzeń, bez nadmiernej filozofii, co stanowi przyjemną rozrywkę. Samo opowiadanie nie jest jednak pozbawione sensu i morału. W gratisie dostajemy fantastyczną okładkę projektu Pauliny Radomskiej-Skierkowskiej, która od razu przyciąga wzrok i jest ozdobą półki z książkami. Myślę, że jeszcze nie raz wrócę do tej książki. Polecam dla kobiet w każdym wieku.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Lekka i zabawna historia Kółka czyli sześciu przyjaciółek, sześciu bardzo różnych od siebie dziewczyn. Każda z innym charakterem , każda z innymi problemami. Mają jeden wspólny cel - chcą się szczęśliwie zakochać. A to, to nie jest takie proste jak się wydaję.
Rzadko kiedy spotykamy w książce aż 6 głównych postaci. Przez pierwszych kilka, a nawet kilkanaście stron bardzo pomocny okazał się wstęp w którym to autorka opisuje nasze bohaterki. Łatwo pogubić się kto-jest-kto, dlatego często do niego wracałam.
Moje odczucia po lekturze? Bardzo neutralne.

Co ciekawe znajdziecie w tej lekturze niemal w każdym rozdziale specjalny akapit do wnucząt, który momentami bawi niemal do łez.

Szkoda jedynie, że większość wydarzeń nie zatrzymuje się na dłużej w głowie. Nie jest to powieść z wyższej półki, która zasługiwałaby na same pozytywne pochwały... Bo jest kilka niedociągnięć, warsztat nie do końca taki jak być powinien. Ale ze względu na znikome (ale jednak) treści, przypadła mi do gustu. Szkoda również, że to faceci są przeważnie tematem przewodnim.

Jak widzicie jestem jakby na rozstroju dróg, bo jednak trochę mi przypadła do gustu, ale i wad ma sporo. Mam nadzieję, że autorka popracuje nad swoim warsztatem, bo jak wyżej wspominałam potencjał jest i to duży, tylko trzeba nad nim mocno popracować, by coś sensownego z niego wyszło.

Reasumując najgorzej nie było, ale i za dobrze również nie. Najbardziej zraził mnie chaosem, który sprawił, że w moich odczuciach końcowo ma dość słabe noty, a w dodatku szybko ucieka z głowy. Nie lubię pisać takich recenzji, ale jak wiecie zawsze jestem szczera, zawsze piszę co czuję i nie chcę nikogo obrazić. Moje odczucia sceptyczne co do niej okazały się bardzo trafne. Ale jednak to debiut, więc przymykam nieznacznie oko i czekam na kolejną powieść, mam nadzieję, że będzie zdecydowanie lepsza i mniej chaotyczna. :)

Reszta recenzji niebawem na blogu. ;)

Napisana lekkim, prostym językiem. Pochłonęłam ją w dwa wieczory. Czytając momentami miałam wrażenie, że czytam o swoich własnych odczuciach. Świat młodych kobiet, przyjaciółek, ich problemy z mężczyznami, z poszukiwaniem pracy, swojego miejsca na świecie - to trochę taki mój świat, mój i mojego kółka ;))

Pomysł byłby dobry, gdyby nie był tak chaotycznie wcielony w życie i przekombinowany ponad miarę.

Miał być błyskotliwy romans o Kółku przyjaciółek czerpiący jakby językowo z Chmielewskiej, ale niestety autorka zbyt wiele srok chciała złapać za ogon w jednej chwili i gdzieś w tym wszystkim utonął pomysł przewodni.

Mamy sześć bohaterek głównych, trochę pobocznych i Kraków, a dokładniej Kazimierz. Mamy na początku szaloną introdukcję bohaterek i spis treści, który więcej mąci niż wyjaśnia [zalecam pominąć]. Wewnątrz zaś absolutny chaos jak po wybuchu granatu w kartonie z konfetti. Pięć wersji narracyjnych to trochę za dużo, jak na jedną opowieść.

Rozumiem pomysł. Podobały mi się dialogi i niektóre pomysły na rozwiązania życiowe, ale klasyczna opowieść przeplatana, trochę bez ładu i składu konwersacjami na gg, listami, notatkami z pamiętnika oraz wiadomościami ku potomności, sprawiają, że książka jest trudna w odbiorze.

Lekko, przyjemnie i zabawnie. Szalone dziewczyny w "wielkim mieście". Trochę nawet tęskno zrobiło mi się za czasami studiów i tuż po. Poszukiwania siebie i TEGO idealnego ograne na sześć dam. Jest potencjał, językowo całkiem przyjemnie (choć wulgarne litanie w końcówce książki jakoś nie pasowały mi do konwencji),jednak czuć tu chęć upchnięcia wszystkiego w zbyt małym formacie. Przesyt.

Mam nadzieję, że kolejna książka będzie "spokojniejsza", bo na pewno będę chciała sprawdzić, jak osiadają pomysły i emocje po debiucie.

Mamy sześć bohaterek głównych, trochę pobocznych i Kraków,...

Czasami wydaje mi się, że my, czytelnicy, zbyt wiele wymagamy od debiutantów. Krytykujemy, wytykamy błędy, chociaż doskonale wiemy, że każdy w nas stawiał przecież pierwsze kroki w różnych dziedzinach. Czy od razu były to kroki perfekcyjne?
Może warto zaryzykować i dawać debiutantom większy kredyt zaufania?

Moją pełną oponie znajdziecie na

Może warto zaryzykować i dawać debiutantom większy kredyt zaufania?

Moją pełną oponie znajdziecie na...

Myślę, że każda z nas miała lub ma grupę przyjaciółek, z którymi wychodzi na miasto, spotyka się na babskich pogaduchach, dzieli radości i smutki. Tzw. „grupę wsparcia”, która stanowi filar podtrzymujący naszą kruchą damską psychikę, pełną rozmaitych problemów: od wyboru sukienki na imprezę, przez dylemat co ugotować na obiad, po rozterki związane z facetami. I o tym jest ta książka. Poznajemy grupę sześciu przyjaciółek, każdą inną, każdą ze swoimi życiowymi zawirowaniami, każdą gotowa się poświęcić dla Kółka, dla swoich Sióstr.
Wydawać by się mogło, że książka nie wnosi niczego nowego, a losy bohaterek są dosyć banalne. W końcu każda z nas jest kobietą i na co dzień zmaga się ze swoimi problemami,a jednak...To napisana w humorystyczny sposób książka, rozweseli niejedną czytelniczkę, może właśnie tą, która np. aktualnie ma myśli zaprzątnięte problemami z facetem? Może zakochała się w rozwiedzionym obcokrajowcu, albo nie wie jak poradzić sobie z natrętnym adoratorem? Może czuje się samotna i potrzebuje wsparcia przyjaciółek? Kółko z pewnością otwiera przed nią drzwi do swojego grona.
Książkę czyta się bardzo szybko. Język, jakim posługuje się autorka jest jakby „żywcem wyjęty”z damskich pogaduszek, dzięki czemu czujemy się jakbyśmy właśnie znalazły się na kobiecym spotkaniu. Przyznam jednak, że z powodu natłoku informacji, na początku trochę się gubiłam: kto, co, kiedy i gdzie. Niemniej, w miarę czytania, wszystko zaczęło tworzyć całość.
Jeśli szukacie książki na poprawę humoru, lekkiej, łatwej w odbiorze i pełnej oryginalnego humoru, to sięgnijcie po "Kółko się zakochuje". Znajdziecie w niej mnóstwo porad, tych praktycznych, jak i tych zdecydowanie nierealnych do zrealizowania. Być może znajdziecie również odpowiedź na pytanie: czy istnieje mężczyzna idealny?
Mogłabym się pokusić nawet o stwierdzenie, że książka to także ciekawa i eksperymentalna lektura dla panów. Być może pozwoli ona im zrozumieć zawiłe, kobiecie rozumowanie? :)
Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam do lektury!

Szukasz książki o lekkim i humorystycznym spojrzeniu na babską przyjaźń. Książka Zyty Kowalskiej to historia o 6 przyjaciółkach tak różnych i nietuzinkowych, że nigdy nie będziecie się nudzić. Serdecznie polecam http://martawsrodksiazek.blogspot.com/2017/03/koko-sie-zakochuje-czyli-jak-nalezec-do.html

Książka zupełnie do mnie nie przemówiła, dobra może dla nastolatek i fanek "kręgu przyjaźni"

• 2017 rok ✔
  • 100 książek w 2016 roku
  • 2016
  • Projekt- odkrywam nowe polskie autorki-bo ile lat można czytać tylko Chmielewską i Musierowicz? Musi być coś więcej!
  • Czytam Polskich Autorów!
  • Lit. polska

Zyta Kowalska "Kółko się zakochuje" Zobacz więcej