Three dark crowns

Okładka książki Three dark crowns Kendare Blake
Okładka książki Three dark crowns
Kendare Blake Wydawnictwo: Pan Macmillan Cykl: Trzy mroczne korony (tom 1) fantasy, science fiction
Trzy mroczne korony (tom 1)
Pan Macmillan

𝓣𝓻𝔃𝔂 𝓶𝓻𝓸𝓬𝔃𝓷𝓮 𝓼𝓲𝓸𝓼𝓽𝓻𝔂
𝓢𝓵𝔂𝓷𝓪𝓬𝓮 𝓾𝓻𝓸𝓭𝓪,
𝓓𝔀𝓲𝓮 𝓫𝓮𝓭𝓪 𝔃𝓰𝓾𝓫𝓲𝓸𝓷𝓮,
𝓐 𝓳𝓮𝓭𝓷𝓪 𝓴𝓻𝓸𝓵𝓸𝔀𝓪."

W królewskim rodzie rządzącym wyspą Fennbirn narodziły się trojaczki – dziewczynki o równych prawach do tronu, lecz tylko jedna może na nim zasiąść. Tak rozpoczyna się niezwykła historia opowiedziana w "Trzech Mrocznych Koronach" autorstwa Kendare Blake. Książka rozpoczyna się w chwili, gdy Mirabella, Arsinoe i Katherine, młode księżniczki z unikatowymi mocami, zostają rozdzielone i wychowywane w odległych częściach królestwa, aby przygotować się do tej krwawej rywalizacji. Każda z nich posiada niezwykłą moc - Mirabella kontroluje żywioły, Arsinoe ma zdolności do komunikacji ze zwierzętami i roślinami, a Katherine jest trucicielką, potrafiącą stworzyć najsilniejsze i niezwykle wyrafinowane trucizny.
Walka o władzę, która oznacza śmierć dla dwóch pozostałych. To od wieków trwające zmagania, które zapoczątkowują się w noc ich szesnastych urodzin.

Co wyróżnia tę książkę? Przede wszystkim dopracowanie każdego wątku do ostatniego detalu. Historia zachwyca swoją złożonością i niecodzienną fabułą, ale także tym, że wszystkie główne postacie są kobietami. To kobiety pełniące role głowic rodzin i generałów wojsk, wyśmienicie prowadzące losy królestwa. Brak męskich postaci jako głównych bohaterów jest świeżym podejściem i dodaje tej historii wyjątkowej dynamiki. Kobiety w "Trzech Mrocznych Koronach" są zarówno silne, jak i słabe, pełne sprzeczności i emocji, co czyni ich postacie wyjątkowo interesującymi.

Warto również zwrócić uwagę na jej kompleksowość. Kendare Blake nie tylko ukazuje nam dynamiczne i wciągające akcje, ale również zagłębia się w psychologię głównych bohaterek. Każda z trojaczek ma swoje obawy, wątpliwości i pragnienia, co sprawia, że stają się one o wiele bardziej realistycznymi postaciami.

Najciekawszym aspektem dla mnie był wątek dotyczący Katherine, Królowej Trucicielki. Od samego początku to ona przykuwa uwagę swoją złożonością i tajemniczością. Widzimy, jak musi zmagać się z brutalną rzeczywistością, w której śmierć i intrygi to codzienność, a jej jedynym celem jest przetrwanie. To ona, według mnie, przechodzi najwięcej cierpienia i ewolucji charakteru w trakcie historii. Jej historia, zawiła i pełna dramatyzmu, wciąga czytelnika głęboko w świat intryg i manipulacji.

Autorka stworzyła świat Fennbirn w sposób wciągający i bogaty, z licznymi detalmi, które dodają głębi opowieści. Oprócz samej walki o tron, widzimy także polityczne intrygi, zawiłe układy i tajemnice, które stopniowo odkrywają przed nami kolejne warstwy historii. Fantastyka "Trzy Mroczne Korony" znajduje się w średniej półce gatunkowej, jednakże to nie zmniejsza jej atrakcyjności. Brak typowego wątku miłosnego sprawia, że akcja skupia się na polityce, magii i losach trojaczek, tworząc unikatową opowieść fantasy dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż tylko kolejnego romansu.

Nie brakuje również elementów zaskoczenia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Kendare Blake zgrabnie prowadzi czytelnika przez labirynt intryg, pozostawiając nas z głową pełną pytań i spekulacji. Przedstawia nam świat, w którym nie ma czarno-białych postaci, a każda ma swoje motywacje i tajemnice.

"Trzy Mroczne Korony" to pełna napięcia i tajemniczości opowieść, która wciąga od pierwszych stron. Kendare Blake stworzyła niezwykły świat pełen magii, politycznych intryg i niezwykłych postaci. Dla miłośników fantasy poszukujących czegoś więcej niż tylko kolejnego romansu, ta książka będzie prawdziwą perełką. Szczególnie zachwyci tych, którzy lubią historie pełne napięcia, magii i nieoczekiwanych wydarzeń. Czy zabiłabyś swoją siostrę, by zostać królową? To jedno z pytań, które towarzyszą nam przez całą lekturę tej fascynującej książki. To przykład fantastyki ze średniej półki, ale z pewnością nie brakuje w niej głębi i bogactwa treści. Każdy wątek jest dopracowany, a fabuła wciąga niczym wir. "Trzy Mroczne Korony" to lektura dla tych, którzy szukają czegoś oryginalnego, zaskakującego i wciągającego.

,,𝓣𝓻𝔃𝔂 𝓶𝓻𝓸𝓬𝔃𝓷𝓮 𝓴𝓻𝓸𝓵𝓸𝔀𝓮
𝓦 𝔀𝓪𝔀𝓸𝔃𝓲𝓮 𝓼𝓲𝓮 𝓻𝓸𝓭𝔃𝓪
𝓤𝓻𝓸𝓬𝔃𝓮 𝓽𝓻𝓸𝓳𝓪𝓬𝔃𝓴𝓲
𝓝𝓲𝓰𝓭𝔂 𝓼𝓲𝓮 𝓷𝓲𝓮 𝔃𝓰𝓸𝓭𝔃𝓪.
𝓣𝓻𝔃𝔂 𝓶𝓻𝓸𝓬𝔃𝓷𝓮 𝓼𝓲𝓸𝓼𝓽𝓻𝔂
𝓢𝓵𝔂𝓷𝓪𝓬𝓮 𝓾𝓻𝓸𝓭𝓪,
𝓓𝔀𝓲𝓮 𝓫𝓮𝓭𝓪 𝔃𝓰𝓾𝓫𝓲𝓸𝓷𝓮,
𝓐 𝓳𝓮𝓭𝓷𝓪 𝓴𝓻𝓸𝓵𝓸𝔀𝓪."

Dobra, konkretna fantastyka, chociaż niełatwo się ją czytało.
Sama nie wiem, którą z królowych sióstr lubię bardziej :)

Dobra, konkretna fantastyka, chociaż niełatwo się ją czytało.
Sama nie wiem, którą z królowych sióstr lubię bardziej :)

Zabiłabyś swoją siostrę, aby zostać królową? Tak? A jeśli musiałabyś zabić nie jedną, a dwie?

Przed takimi dylematami postawione są trojaczki Mirabella, Arsinoe i Katherine. Wychowywane zdala od siebie, w trzech różnych miejscach, władają trzema różnymi mocami, które mają pomóc im pokonać siostry w drodze do zdobycia tronu. Choć według tradycji powinny się nienawidzić i kierować jedynie niepohamowaną ambicją, trojaczki z nowego pokolenia królowych inaczej podchodzą do wizji zdobycia władzy...

Każdy wątek w książce jest dopracowany do ostatniego detalu. Przedstawiona historia zachwyca swoją złożonością, niecodzienną fabułą i tym, że wszystkie główne postacie są kobietami. Nie ma ani jednej męskiej postaci, która pełni rolę głównego bohatera. Głowami rodzin i generałami wojsk są kobiety, i są w tym wyśmienite.

Kolejnym plusem tej historii jest fakt, że wątek miłosny nie staje się wątkiem głównym. Ba!, wątku miłosnego wręcz nie ma. Akcja skupia się na polityce, magii i na trojaczkach, co razem dało unikatową książkę z gatunku fantasy.

Jeśli ktoś potrzebuje odskoczni od przewidywalnej, typowej fantastyki, ta pozycja będzie się do tego idealnie nadawała.

Ciekawy pomysł na fabułę, bardzo fajny zabieg jeśli chodzi o zmiany perspektyw. Wiele postaci przez co na początku się gubiłam. Koniec końców było okej

Uważam, że pomysł jest bardzo dobry i ciekawy, ale wykonanie już ciut mniej. Kupowałam te książkę, kiedy próbowano ją wydać, bo mnie zaintrygowała koncepcja. Jednak nie czuję potrzeby czytania czy tym bardziej kupowania dalszych części...

Po prostu cudo ❤️

Wykonie jeszcze lepsze
Ogólnie rzecz biorąc trochę smutna 🥺
Ale bardzo fajna i gorąco polecam, bo chciałam już ja przeczytać od dawna
Ps. Team Arsinoe ❤️

„Trzy mroczne korony” autorstwa Kendare Blake to pierwsza część z cyklu książek Trzy mroczne korony.
Książka opowiada o trojaczkach, trzech siostrach, trzech królowych… W skrócie jest o tajemniczych mocach, z czego każda jest inna, o przeznaczeniu, tradycjach i rytuałach każdej z sióstr. Spośród nich przeżyć może tylko jedna… Wspaniałe było przenieść się do świata Mirabelli, Arsinoe i Katharine.

Z całą pewnością zachwycili mnie bohaterowie. To jak są wykreowani, każdy na swój sposób potrafi zainteresować i zaintrygować. Autorka przedstawiła wiele zróżnicowanych osobowości. W szczególności polubiłam Jules i Pietyra. Każdemu życzę takiej przyjaciółki, jaką jest Jules dla Arsinoe.

Oczarował mnie świat przedstawiony, miejsca, tradycje i rytuały oraz pewne nadzwyczajne umiejętności… Każdy szczegół jest dopracowany. Sprawia to, że można poczuć się, jakby brało się udział w historii obok bohaterów książki.

Nie chce zdradzać nic z fabuły, wiec powiem, że jest zaskakująca. Początkowo akcja płynie wolno, ale z czasem systematycznie się rozkręca. Autorka zafundowała czytelnikowi olbrzymia dawkę adrenaliny, pełną emocji, przeplataną wątpliwościami i strachem. Natomiast zakończenie pozostawia wielki niedosyt.
Jednak najbardziej w pamięć zapadła mi pewna rymowanka zawarta w lekturze:

Trzy mroczne królowe
W wąwozie się rodzą,
Urocze trojaczki
Nigdy się nie zgodzą.
Trzy mroczne siostry
Słynące urodą,
Dwie będą zgubione,
A jedna królową.
Historia mocno wciąga. Sprawia, że chce się być częścią świata naszych bohaterów. Intrygujące zakończenie zostawia nas z milionem pytań i sprawia, że chce się sięgnąć po kolejny tom.

Serdecznie zachęcam was do sięgnięcia po tą niesamowitą książkę pełną magii od Wydawnictwa Otwartego.

Sam pomysł ciekawy. Wykonanie gorsze.
W tej książce brak emocji.
Rozumiem zwyczaje i tradycje, nawet jeśli nie do końca trzymają się kupy. Ale brak emocji jest niewybaczalny.
Ktoś zostaje ranny. No cóż, sam jest sobie winien, opatrujemy go, wzruszamy ramionami i żyjemy dalej. Ktoś umiera? Taki jego los.
No i sam pomysł traktowania przyszłych królowych jak gówno. Serio? Nikt nie boi się zemsty? Trzepiemy przyszłą królową po gębie i nie boimy się lochu, gdy wstąpi na tron?
Z jednej strony zastanawiam się czy nie sięgnąć po kolejne tomy, ale jak patrzę na swoją półkę, gdzie jest tyle innych, potencjalnie ciekawszych tytułów, to skłaniam się raczej do sięgnięcia po coś innego.

Sam pomysł ciekawy. Wykonanie gorsze.
W tej książce brak emocji.
No i sam pomysł traktowania przyszłych królowych jak gówno. Serio?...

Książkę na samym początku bardzo ciężko mi się czytało. Na pewien czas w ogóle musiałem ją zostawić na miesiąc, żeby po takim czasie dopiero za nią i postaciami zatęsknić. Nie byłem ani trochę do niej przekonany i już chciałem ją zostawić, jednak niespodziewanie wkręciłem się w fabułę i dość mocno zżyłem z królowymi jak i innymi postaciami. Akcja rzeczywiście dość wolno się rozwijała, a najlepsze zostało zostawione na koniec i brutalnie urwane, ale w sumie gdyby nie to, to nigdy bym nie zdecydował się, żeby przeczytać drugi tom. Pomimo, że zazwyczaj nie czytam książek podzielonych na tomy, to jednak na tą serię ostatecznie się skusiłem i nie mogę się doczekać kolejnych tomów.

Po przeczytaniu tej książki, trudno mi było stwierdzić, że podobała mi się ona czy jednak nie. I przyznam, że nadal mam co do tego wątpliwości.

Fabuła tej książki zapowiadała się intrygująco, jednak, w pierwszej części mamy zdecydowania za mało akcji. Poznajemy każdą z trzech sióstr osobno. Dowiadujemy się o ich emocjach związanymi z koniecznością zabicia pozostałych sióstr.
Autorka przykłada dużą, powiedziałabym nawet, że zbyt dużą wagę, do ukazania wnętrza każdej z dziewczynek, co sprawia, że przez polowe książki prawie nic się nie dzieje. Jednak, skupiając się tyle na każdej z sióstr mogliśmy zobaczyć, jak każda z nich była inaczej wychowywana, jednak wszystkie miały osiągnąć jeden cel - zostać królową.
Coś, co bardzo spodobało mi się w tej książce, to poziom intryg, tajemnic i sekretów każdej z rodzin wychowujące przyszłe królowe. Każda z tych rodzin, chce, by to ich podopieczna zyskała władze nad królestwem, przez co, oni sami trochę z tej władzy i potęgi by uszczknęli. Przez to, każda z trzech rodzin ośmieli się zrobić wszystko by ich królowa zyskała tron.

„Trzy mroczne korony” były dopiero wstępem do serii Kendare Blake. W pierwszym tomie było już widać skłonność autorki do intryg i liczę na to, że akcja w kolejnych tomach stanie się bardziej dynamiczna.