Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej

Okładka książki Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej George Orwell
Okładka książki Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej
George Orwell Wydawnictwo: Aletheia reportaż
reportaż
Homage to Catalonia
Aletheia
2009-03-16
2009-03-16
Anna Husarska, Wojciech Madej, Lesław Kuzaj

Po Clergyman's Daughter i na dnie w Paryżu i Londynie.. Tu zaczyna się Orwell a właściwie folwark zwierzęcy i rok 1984

Warto

Warto

Brutalna, okrutna, przerażająca. A spodziewaliście się czegoś innego po wojnie? Tu nie ma pieśni chwalebnych, tylko cierpienie i zespół stresu pourazowego, który ukształtował wybitnego autora niebanalnych książek.
Echa wojny słychać we wszystkich publikacjach pana Orwella i aby zrozumieć ich tło warto sięgnąć po tą niewielką książkę. Nie jest przyjemna, co więcej jest idealnym sposobem aby zepsuć sobie skutecznie humor w tą piękną letnią pogodę, jednak warto. Następnie, zaraz po tej książce sięgnijcie po "Wiwat aspidistra", a dopiero potem po te dwa osławione, najbardziej znane tytuły.

¡No pasarán!, dałem się porwać - bez dwóch zdań.

¡No pasarán!, dałem się porwać - bez dwóch zdań.

Poleciłbym tą książkę wszystkim którzy pieją "ochy" i "achy" nt. komunizmu. Bardzo ciekawie opisana, w paru momentach zdarzają się nudniejsze, rozwlekłe fragmenty, szczególnie podczas walk w mieście, ale ogólnie czyta się świetnie. Konflikt ukazany z perspektywy autora, osoby która brała czynny udział w tej wojnie. Bardzo mało jest tam opisów wielkich walk i wzniosłych mów, dominuje szary los żołnierza, który martwi się aby mieć co do ust włożyć, mieć ciepło i aby nie złapał kulki. Polecam wszystkim którzy czytają Orwella mimo że jest niezbyt znana pozycja.

"Świat stałby się lepszym miejscem gdyby każdy z nas zastrzelił jednego faszystę" to tylko cytat dla tych , którzy mają wątpliwości po której stronie biło serce pisarza. Jest to książka ważna- bo właśnie dzięki wojnie w Hiszpanii autor dojrzewa politycznie

jesli ktoś interesuje się wydarzeniami z wojny domowej w Hiszpanii roku 1936 to polecam. To tam coś pękło w Orwellu.

Z wielkim zainteresowaniem czytałam perypetie Orwella podczas wojny domowej w Hiszpanii. Ciekawie jest móc zobaczyć obraz tamtej wojny czyimiś oczami, ale jednakże jest to dla mnie dość naiwny obraz.
Wyidealizowany obraz ogółu ludzi walczących po stronie republiki, Orwell od początku zakłada jakoby tylko prawi ludzie walczyli po jednej stronie i że druga strona nie ma jak mieć zwolenników gdziekolwiek. Dziwi się, że Franco się utrzymuje chociaż przecież "wieśniacy i robotnicy" nie mogą go popierać. Zauważa, że palone były Kościoły, ale do większej refleksji na ten temat nie zachodzi. Taki jakby cała Hiszpania była ateistyczna.
Jedyny plus tej książki, dla mnie, to obraz ludzi na wojnie, którzy walczyli z Orwellem. Wojnie, która dla niego nawet nie była wojną - sam tak pisał. Nie uczestniczył w większych walkach, jedynie raz podszedł pod okopy "faszystów" ale potem musieli się wycofać.
Jego uogólnienia są okropne.
Zawiodłam się na tej pozycji.

kiedy słyszy się dzisiejszych niezmordowanych głosicieli tzw. "jedynej prawdy" - to nie tylko że krew człowieka zalewa, ale warto sobie przypomnieć książki Orwella, a zwłaszcza wstrząsający quasi-dokument "Hołd dla Katalonii". Ceną, jaką ten heroiczny człowiek i niezależny pisarz w jednym (a zdarza się takie połączenie niezmiernie rzadko) zapłacił - było odrzucenie zarówno przez środowiska z prawa i lewa. Orwell pisał po prostu poza jakąkolwiek ówczesną polityczną poprawnością. Pisał w dodatku tak namiętnie i porywająco, emocjalnie, że świetnie czyta się jego eseje i wspomnienia do dziś. Mit wojny domowej w Hiszpanii znalazł zresztą w jego osobie pierwszego demontera.

• Reportaż
  • Do kupienia
  • George Orwell
  • Polityka

George Orwell Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej Zobacz więcej