Dom wilka

Okładka książki Dom wilka Marek Łasisz
Okładka książki Dom wilka
Marek Łasisz Wydawnictwo: Ridero Cykl: Dom wilka (tom 1) fantasy, science fiction
Dom wilka (tom 1)
Ridero
2016-08-24
2016-08-24
urban fantasy przygoda fantastyka literatura młodzieżowa

Kupiłam książkę zafascynowana tytułem " Dom wilka" wyobrażając sobie zupełnie inną treść, ale pierwsza przeczytana kartka tak mnie wciągnęła że całą książkę przeczytałam jednym tchem czyli w ciągu kilku godzin. Powiedziałabym że tematyką bliższa jest dla młodzieży, to ja zafascynowałam się nią, bo ciekawie napisana i spowodowała odprężenie po całym dniu pracy. Polecam do przeczytania i młodym i starszym.

Na pozór,to zabawna historia.Gdzie obok siebie,jest i troll.Wiking,czy też Indianie z Amazonki.
Ale popatrzy oczyma Artura,jakie on miał życie z ojcem.
Kim,też ojciec był,to mądra.Piękna,uczulająca na krzywdę dziecka.
Fantasty.
Chwilami ,chłopak był zagubiony.Ale i tak się pięknie kończy.
Szkoda,że tyle krzywdzonych dzieci,nie znajdzie tunelu za ściana.

Ale popatrzy oczyma Artura,jakie on miał życie z ojcem.
Kim,też ojciec był,to mądra.Piękna,uczulająca na krzywdę dziecka.
Fantasty.
Chwilami ,chłopak był zagubiony.Ale i tak się pięknie kończy.
Szkoda,że tyle krzywdzonych dzieci,nie znajdzie tunelu za ściana.

2081

Niby mnóstwo drobnych przygód, ciekawych miejsc, nietuzinkowych sytuacji ale... bardzo często miałam uczucie, że autor tak jak i bohater "nie wiedzą co dalej ze sobą zrobić". Brak mi tu celu ogólnego, przyczynowości pojawiania się kolejnych postaci i celu czyli tego co czyni książkę poczytną.

Książka bardzo ciekawa, głównie zainteresowała mnie tematyka fantasy polskiego autora. Ciekawe krótkie historyjki jedne dłuższe, drugie krótsze. Główny bohater, dwunastoletni Artur, dzielnie znosi życie z ojcem który go bije i ubliża. Najbardziej zaciekawił mnie jednak sam koniec, nie do końca wyjaśniony. Polecam książkę fanom fantastyki oraz młodszej społeczności.

Historia Artura, chłopca obdarzonego bujną wyobraźnią i wielkim zamiłowaniem do czytania książek niezwykle wciąga. Rzadko czytam takie książki, w tym wypadku zachęciła mnie przepiękna, wręcz magiczna okładka. Nie byłam w stanie odłożyć jej na półkę biblioteki. Nie żałuję, Artur to chłopiec który nie miał łatwego dzieciństwa, matka wyjechała do Anglii, a ciężar wychowania syna zostawiła na barkach męża. Mężczyzna nie był w stanie zająć się dzieckiem, bił chłopca i poniżał przy każdej okazji. Matka w końcu zerwała kontakt z rodziną i założyła nową, jedynie dziadkowie byli wsparciem dla Artura. Po śmierci dziadków chlopcu został tylko świat książek i wyobraźni. Znalazł sobie kryjówke w starej graciarni w bloku, oraz przyjaciela , małą myszkę. Gdy myszka znika, szukając jej natrafia na portal do innego świata. Miejsce w którym się znajdzie rządzi się innymi prawami, spotka na swojej drodze wiele niebezpieczeństw, przeżyje niesamowite przygody. Najważniejsze jednak, że odnajdzie życzliwość i wsparcie, oraz miejsce które mógłby nazwać domem.
Jedyna rzecz która mnie rozczarowała, to zbyt mała objętość książki. Da się przeczytać w jeden dzień, i chciałoby się jeszcze wiecej 😉.

Na półkach: , , , , , , ,

Książkę z czystym sumieniem polecam nastoletnim czytelnikom, chociaż główny temat jest trudny i poważny.
Poznajemy głównego bohatera - dwunastoletniego Artura, który nie ma łatwego i beztroskiego dzieciństwa. Matka wyjechała za granicę za lepszym życiem. W kraju zostawiła męża i syna, o których z czasem zapomniała. Tam poznała kogoś i nie zamierza wracać do rodziny. Ojciec z tego powodu popada w alkoholizm i o całą zaistniałą sytuacje obwinia syna. Znęca się nad psychicznie i coraz częściej używa wobec niego siły.
Artur po śmierci dziadków oprócz ojca nie ma nikogo bliskiego do kogo mógłby się zwrócić o pomoc. A niestety najbliższa mu osoba znęca się nad nim. Dla chłopca jedynym schronieniem i oderwaniem się od rzeczywistości jest niewielki kącik w blokowej piwnicy, gdzie może czytać książki oraz uciekać w świat wyobraźni.
Pewnego dnia znajduję tajemnicze przejście. I od tego momentu zaczynają się jego zwariowane przygody w innym świecie. Na swojej drodze spotyka różnych ludzi (dobrych i złych),zawiera wiele przyjaźni, poznaję różne stwory i dziwne postacie oraz stworzenia.
Niby tu trochę " Opowieści z Narnii", "Alicji w krainie czarów" i "Gregora i Niedokończonej Przepowiedni" to jednak historia jest inna, niesamowita i nietuzinkowa. I przede wszystkim najważniejsze kończy się dobrze.
"Dom wilka" czyta się szybko i lekko. Zaczęłam wczoraj skończyłam dzisiaj. Język przystępny, więc młodsze pokolenie nie będzie miało trudności. Cały czas coś się dzieję, wyobraźnia pracuję i ma pole do popisu. Nieprzewidywalna. Polecam dużym i małym.
A okładka po prostu...cudna.

Panie Marku dziękuję za książkę i mam nadzieję jeszcze z pana twórczością się spotkać.

Wspaniała lektura! Wciągnęła mnie i porwała w wir przygód 12-letniego Artura, który trafia do innego wymiaru. Niesamowity świat, szybka akcja, nieprzewidywalna historia i wielka przygoda sprawiają, że tę książkę czyta się jednym tchem. Ponadto napisana jest łatwym, przystępnym językiem, który będzie zrozumiały także dla młodszego czytelnika. Gorąco polecam i liczę na kontynuację.

Za tajemniczymi drzwiami…

W dorobku autorskim najważniejszą rolę odgrywa debiut. Ważne jest, by autor dobrze zadebiutował, gdyż to do debiutu będzie porównywana kolejna twórczość. Marek Łasisz zadebiutował powieścią „Dom Wilka”. I jest to bardzo udany debiut. Książka pełna przygód, fantastyki, ale też życia. Życia, które nie zawsze jest łatwe i kolorowe. Taką książkę warto przeczytać.

„Czasem się ludzie trochę pokłócą, ale trzeba też umieć się pogodzić.”

Głównym bohaterem jest dwunastoletni Artur, którego wychowuje ojciec. Nie jest to przykładny opiekun – chłopiec często jest bity i poniżany. Jedynym miejscem, gdzie czuje się dobrze jest piwnica w jego bloku. Tam robi sobie własny kąt do czytania książek. Pewnego dnia znajduje tajemnicze przejście…

„Dom Wilka” to książka, którą mogą przeczytać wszyscy. Nie ma określonej grupy wiekowej czytelników, do których kierowana jest ta powieść. Młodsi czytelnicy wyniosą z niej wiele. Główny bohater przeżywa wiele przygód, przy których młody czytelnik na pewno nie będzie się nudził. Poważniejszy temat, jaki został poruszony w książce, również nadaje się do czytania przez młodsze grono. Młodzież powinna być uświadamiana, że nie każda rodzina jest perfekcyjna. A jeśli znajdą się czytelnicy w podobnej sytuacji do głównego bohatera, to niech wiedzą, że nie wolno skrywać takich rzeczy w czterech ścianach. Każdemu należy się pomoc, by potem nie doszło do tragedii. „Dom Wilka” to książka idealna również dla starszych czytelników. Fabuła jest tak skonstruowana, że pochłania do reszty. Artur to bardzo sympatyczny bohater, któremu dopingujemy w każdej sytuacji.

W książce mamy bardzo dużo przygód i bardzo ufnego bohatera. W pewnych momentach jego ufność zaczyna być irytująca. Wtedy przypominamy sobie, że to tylko dziecko. Dzieci są ufne i to ich czasami gubi. Bohaterowie drugoplanowi to również bardzo dobrze wykreowane postacie. Jest ich dużo i każdy odznacza się czymś innym. Mamy trolle, mamy gnomy, mamy szalonego naukowca i dziwnego malarza. Każdy z nich jest fantastyczny na swój sposób i na pewno każdy czytelnik znajdzie swojego ulubieńca.

Autor nie daje nam chwili wytchnienia. Przez całą książkę pędzimy, przygoda za przygodą, akcja za akcją. Taka różnorodność przygód sprawia, że nie sposób odłożyć książkę choćby na chwilę. Z każdą przeczytaną stroną nasza ciekawość i chęć na nowe przygody wzrasta. Artur to bohater, którego nie da się nie ubić, a śledzenie jego losów sprawia nam przyjemność i nie raz jesteśmy w strachu o jego los. Autor stopniowo buduje napięcie. Nie brakuje momentów grozy, gdy włos nam się jeży na głowie, a serce galopuje niczym rozpędzony wierzchowiec.

Zakończenie to bardzo dobry element powieści. Autor zaskakuje tak bardzo, że z początku nie dowierzamy, że ta historia się mogła tak skończyć. Czytając „Dom Wilka” przez myśl mi nawet nie przeszło, to co Marek Łasisz zaserwował w zakończeniu. Choć to bardzo dobry i mocny element książki, to jest to bez wątpienia najbardziej emocjonalny fragment powieści.

„Dom Wilka” to bardzo udany debiut. Styl i język książki są na wysokim poziomie. Nie mamy problemów z czytaniem i jestem pewna, że nie będą mieli też problemów młodsi czytelnicy. Bardzo cieszy mnie fakt, że to kolejny tak dobry debiut polskiego autora. Polski rynek literatury rozwija się w dobrym kierunku. Oby więcej było tak dobrych powieści napisanych przez rodaków.

Książka jest wart polecenia. Czytać ją mogą zarówno młodsi czytelnicy, jak i ci starsi. Pod tym względem powieść jest uniwersalna. Prócz elementów fantasy, znajdziemy w niej prawdziwe, niestety okrutne, życie. Takie książki zmuszają do zastanawianie się. Wiele jest rozbitych rodzin, wiele jest przemocy i wierzę, że takie książki jak „Dom Wilka” są w stanie pomóc.

Za tajemniczymi drzwiami…

"Dom wilka" to pełna niespodziewanych zwrotów akcji powieść przygodowa z gatunku fantastyki miejskiej. Wyrusz z głównym bohaterem na niesamowitą wyprawę do świata równoległego.

Po takiej zapowiedzi możemy spodziewać się nietuzinkowych bohaterów i niesamowitych przygód, jednak czy dostaniemy historię na miarę "Alicji w Krainie Czarów" czy "Gwiezdnego pyłu"?

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja...

"Dom wilka" Marka Łasisza to opowieść o przygodach pewnego niezwykłego chłopca, który, uciekając od maltretującego go ojca, znajduje swój własny świat, gdzie może ukryć się przed brutalną rzeczywistością.
Przygód małego Artura nie sposób zliczyć. Ciągle coś się dzieje, baśniowe stworzenia pojawiają się tutaj nie raz. Nie raz również spotkać możemy ludzi, od których ciarki przejść mogą po plecach. Dialogi, stworzone, miałam wrażenie, zostały trochę oszczędnie. Brakowało mi także baśniowych opisów, tak wypatrywanych przeze mnie w każdej powieści fantastycznej. Mimo tego jednak czyta się szybko - nie ma problemu z wyniosłym stylem ani z egzaltowanymi określeniami.
Artur jest bohaterem, do którego od razu można poczuć sympatię. Jak na tak młody wiek, jest inteligenty i odważny. Miałam wrażenie jednak, jakby brakowało mu samodzielności - był dzieckiem rzuconym w wir wydarzeń, dzieckiem, które chodziło tą drogą, którą ktoś mu wskazał. Tak zbyt posłusznie, jak na dorastającego, niesfornego chłopca.
"Dom wilka" nie oczarował mnie, tak jakbym chciała, by to zrobił. Pewnie miał na to wpływ także mój gust - urban fantasy nie jest moją ulubioną odmianą fantastyki. Cokolwiek o tej powieści myślę, cokolwiek napisałam i jakkolwiek zostanie to odczytane, nie mogę odmówić talentu autorowi. To naprawdę utalentowany pisarz, obdarzony niezwykłą wyobraźnią, którą, co ważne, potrafi przelać na papier.
"Dom wilka" nie jest złą książką. To powieść krótka, prosta i konkretna. Nie zachwyciła mnie, ale i nie rozczarowała. Z czystym sercem mogę ją polecić, a i sama nieraz do niej wrócę.

Recenzja do przeczytania pod adresem: http://natulusia.blogspot.com/2016/11/recenzja-domu-wilka_29.html

• Prywatna biblioteka
  • Literatura Polska