The Crossroads of Should and Must: Find and Follow Your Passion

Okładka książki The Crossroads of Should and Must: Find and Follow Your Passion Elle Luna
Okładka książki The Crossroads of Should and Must: Find and Follow Your Passion
Elle Luna Wydawnictwo: Workman Publishing Company poradniki
poradniki
The Crossroads of Should and Must: Find and Follow Your Passion
Workman Publishing Company
2015-04-07
2015-04-07
samorozwój

Sięgnęłam po tę książkę, ze względu na to by się przekonać jakie one są. Nie miałam do czynienia z podobnymi książkami i muszę przyznać, że raczej nie będę sięgać po nie za często. Oczywiście, to nie jest tak, że książka jest zła, po prostu nie jest to książka dla mnie. Nie odnalazłam się w niej.
To nie jest książka dla każdego. Nie znajdziemy w niej wciągającej fabuły czy znakomitych bohaterów... Jeśli natomiast czujecie, że coś jest nie tak, że coś musicie zrobić, sięgnijcie po nią.
Jeśli znajdujecie się na rozdrożu zawodowym lub po prostu szukacie nowych rozwiązań, to ta książka jest dla Was.

Elle Luna zajmuje się zawodowo malowaniem, projektowaniem i pisaniem. Na co dzień prowadzi firmę tekstylną Bulan Project. Wcześniej miała okazję być projektantką w IDEO. Autorka była również członkiem zespołów odpowiedzialnych za rozwój takich start- upów, jak Mailbox, Medium czy Uber. Obecnie mieszka w San Francisco. Powinność czy pasja to pierwsza książka autorki  dostępna na polskim rynku. Muszę przyznać, że to  innowacyjna pozycja poruszająca ciekawy wątek spełnienia zawodowego.

"Czasem jednak trochę zbyt długo trwamy  przy tym, co się "powinno". (...)"

Autorka wchodzi ze swoim czytelnikiem w partnerską relację. Czytając miałam okazję  zapoznać się ze śmiałą wizją kariery zawodowej według Elle Luny. Czytelnik w trakcie lektury musi  odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych  pytań. Powołanie to  nasze działania, które podejmujemy z własnej nieprzymuszonej woli, bez względu na sławę czy pieniądze, same w sobie stanowiące nagrodę za wysiłek. Autorka od razu  nakreśla różnicę między pracą, karierą, a tematem  kluczowym, czyli  powołaniem.  Dużo miejsca w książce poświęcone jest zagadnieniu powinności. Często ulegamy nakazom i  zakazom kulturowym i robimy to, czego wymagają od nas normy społeczne. Autorka proponuje nam rozpocząć walkę z naszymi  codziennymi  powinnościami.

Elle Luna obrazuje czytelnikowi  czym jest przymus. Pojęcie to  stanowi  symbol  naszej  wewnętrznej  tożsamości i  jest odzwierciedleniem naszych przekonań. Przymus jest odzwierciedleniem  naszego  prawdziwego  ja. Na to  zagadnienie składają się nasze poglądy, pasje,  potrzeby  i pragnienia. Przymus nie zna pojęcia kompromisu. Autorka twierdzi, że przymus to  najlepsze, co możemy zrobić ze swoim życiem. Elle Luna podaje przykłady  znanych  i cenionych  osób ze świata sztuki  i  biznesu. Autorka pokazuje nam  co powinniśmy zrobić, żeby  wyrwać się ze świata powinności. Żeby zacząć się spełnia w pierwszej  kolejności musimy  poradzić sobie z naszymi  codziennymi  powinnościami. Elle Luna udziela czytelnikowi  bardzo  ciekawych  korepetycji.

"Pozbywanie się powinności to proces trudny i czasochłonny. aby  skutecznie pozbyć się powinności,  trzeba najpierw pojąć ich  istotę. Trzeba je naprawdę dogłębnie zrozumieć. (...)"

Mi  osobiście bardzo spodobał się sposób wyrażania myśli przez autorkę. Książka napisana jest w sposób spójny. Elle Luna używa prostego  języka,  co  czyni  jej przekaz jasnym  i  klarownym. Lektura tej  pozycji stanowi ciekawą podróż w głąb siebie. Książka wzbogacona jest o piękne ilustracje. Powinność czy pasja to  książka idealna dla tych z was, którzy znajdują się obecnie na rozdrożu zawodowym i szukają nowych rozwiązań. Autorka udziela nam  ciekawych rad, z których  zdecydowanie warto  skorzystać. Jak dla mnie Elle Luna dzięki swoim osiągnięciom zawodowym jest  znanym  autorytetem. Autorka zdecydowanie wie o czym  piszę, ponieważ sama miała okazje zmierzyć się z poruszanymi  w książce kwestiami.

To  książka idealna dla osób zainteresowanych tematyką samorozwoju. Autorka przedstawia nam wiele ciekawych zagadnień. Polecam!

Nie przepadam za poradnikami, niejednokrotnie już o tym wspominałam, ale czasami gdy temat poruszony w książce przypadnie mi do gustu i naprawdę zainteresuje, robię wyjątki. Kiedy poradnik taki jest w dodatku ładnie i zachęcająco wydany, tym bardziej jestem skłonna podjąć czytelnicze ryzyko, mimo że nie liczę na fajerwerki.
„Powinność czy pasja” było właśnie taką książką, dla której zrobiłam wyjątek.
Czy było warto?

Pomysł na książkę powstał w głowie autorki, gdy ta opublikowała na Twitterze artykuł, który nieoczekiwanie trafił aż do 250 tys. czytelników. Wielu z nich zaczęło pisać do autorki wiadomości, w których zwierzali się ze swoich problemów i doświadczeń.
Książka ta jednak, jak podkreśla sama autorka, nie ma za zadanie odpowiedzieć nam na konkretne pytania i pokierować krok po kroku co musimy zrobić by coś zmienić, lecz pomaga nam zadać właściwe pytania samemu sobie i zmusza do wyciągnięcia własnych wniosków. To taka mowa motywacyjna.

Zapytacie: „Ale o czym konkretnie jest ten poradnik?”.
Otóż autorka opowiada nam jak na podstawie jednego swojego snu rozpoczęła wielkie zmiany w swoim życiu. Wróciła do malowania – pasji, którą porzuciła wiele lat temu, a nawet zwolniła się z pracy, by wreszcie robić to co kocha, a nie musi, lub to czego od niej oczekują inni.
Właśnie o tym jest ta książka: o przymusie i o powinności w naszym życiu.

Powiedzcie sami. Robicie w życiu to co lubicie, to co sprawia Wam przyjemność?
W pracy czujecie się spełnieni i jest to zawód Waszych marzeń?
Jeśli Wasza odpowiedź na powyższe pytania brzmi „NIE” to ta pozycja powinna być dla Was obowiązkowa.
Dowiecie się czym jest tak naprawdę powinność i w jaki sposób została w nas zakorzeniona, stając się dla wielu istnym więzieniem. Dowiecie się co to przymus i jak zwalczyć strach przed wdrożeniem go w swoją codzienność.
Autorka omawia także główne czynniki, które mogą przeszkodzić nam w realizacji naszej pasji: pieniądze, czas, przestrzeń oraz wrażliwość.
Muszę przyznać, że jej argumenty są bardzo trafne i przekonywujące – zmuszają do przemyśleń.

Smaczkiem w tej książce są przytoczone przez autorkę krótkie historyjki z życia znanych osób – malarzy, muzyków, pisarzy – oraz motywujące cytaty.
Mamy podane także kilka prostych ćwiczeń, które ułatwią nam podejście do tego tematu i przygotują nas lepiej do zmian.
Oczywiście muszę wspomnieć o rewelacyjnym wydaniu tej książki. Kolorowe, zachęcające wnętrze, liczne rysunki i fotografie, które ułatwiają odbiór treści – dla wzrokowców idealne.

„Powinność czy pasja” naprawdę do mnie przemówiła, mimo że jest krótka to jednak treść sprzyja rozmyśleniom, a także motywuje do zmian i działania. Wiadome jest, że za jej sprawą na następny dzień nie odmienimy swojego całego życia, bo do tego trzeba czasu i prawdziwych chęci, jednak jako osoba, która często powątpiewa w słuszność swoich działań teraz nabrałam więcej pewności siebie. Chyba pierwszy raz jestem tak zadowolona z lektury poradnika, mimo że się go obawiałam. Możliwe, że to też duża zasługa tematu, który porusza, a który idealnie mi przypasował.
Będę sięgać co jakiś czas po tę książkę, by się motywować, a czyta się ją bardzo szybko.

Tak więc jeśli należycie do osób, które wciąż poszukują swojej pasji, lub boicie się żyć swoją pasją to polecam Wam z całego serca tę książkę. Koniec z wymówkami.

„Powinność czy pasja” było właśnie taką książką,...

jak dla mnie książka, która otwiera oczy. pojawiła się w moim życiu dokładnie w momencie, w którym jej potrzebowałem

• Poradniki
  • Na mojej półce
  • Chcem
  • Rozwojowe
  • Nie podoba mi się
  • 2017

Dodaj cytat z książki The Crossroads of Should and Must: Find and Follow Your Passion