Duch dżungli. Wspomnienia z dzikiej Wenezueli

Okładka książki Duch dżungli. Wspomnienia z dzikiej Wenezueli Justyna Romanowska
Okładka książki Duch dżungli. Wspomnienia z dzikiej Wenezueli
Justyna Romanowska Wydawnictwo: Samsara literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Samsara
2016-07-22
2016-07-22
Justyna Romanowska

Bardzo prawdziwa, bez sztucznych ,,upiększaczy'' pozostawia po sobie apetyt na podróż, zarówno wgłąb dżungli, jak i samego siebie. Maksymalnie buduje podziw dla samej autorki, że mimo tak wielu przeciwności dopięła swego i samotnie podróżuje po niezmiernie dzikich i odmiennych krańcach świata. Serdecznie polecam!

„Duch dżungli” Justyny Romanowskiej,
to opis doświadczania prawdziwego życia z jego intensywnością i niewygodami.
Pani Justyna, zrobiła coś, o czym zawsze marzyła – dotarła do amazońskiej dżungli, gdzie spotkała Indian i… siebie.
Książka zaczyna się od opisu podróży do Wenezueli, a tam „...życie toczy się w swoim tempie i według innych reguł niż nasze. Zasady gry się zmieniają, a jakiekolwiek plany rozbijają się o wenezuelską rzeczywistość.”
Jak by nie było, znajomość hiszpańskiego bardzo się jej przydaje i dociera w końcu do swojej wymarzonej dżungli.
Zatrzymuje się w indiańskiej wiosce, gdzie nie od razu jest przyjmowana życzliwie.
Z czasem zostaje dopuszczona do indiańskiej społeczności i może brać udział w jej życiu. Chodzi na polowania, przygotowuje jedzenie, pomaga chorym, poznaje indiańskie zwyczaje.
A wszystko to w dżungli, gdzie upał i wilgoć, ogromne pająki i kolorowe ptaki, roje owadów kochających krew. Przyjazne rybki w lagunie i drapieżne piranie. Cudowne wodospady na które można się wspiąć. Rośliny, które tną jak noże i kwiaty, które pachną jak nigdzie indziej.
Kilkudniowe monsuny i długie godziny, kiedy nie robi się nic.
Odosobnienie w którym można oszaleć, albo odnaleźć to, po co przyszliśmy na świat.
To właśnie o tym ta książka.
To tu to znajdziecie.
Może ocenicie ją jak ja...

„Duch dżungli” Justyny Romanowskiej,
to opis doświadczania prawdziwego życia z jego intensywnością i niewygodami.

Książka mi się bardzo spodobała. Autorka opisuje własne doświadczenia oraz przeżycia. Nieważne czy są to wspomnienia negatywne czy pozytywne - liczy się przygoda i moment, który trwa. Odebrałam to tak: w dżungli nie ma przeszłości ani przyszłości, jest teraźniejszość.
Zabrakło mi anegdot.

Łatwo się czyta, lektura przyjemna.

Zabrakło mi anegdot.

Łatwo się czyta, lektura przyjemna.

Zmęczyłam tą opowieść i jedyne co z niej zapamiętam to pseudofilozoficzne, płytkie rozmyślania autorki nad życiem - spora część książki to różne "uważam, że..., myślę, że..., wydaje mi się, że...". Oprócz tego kilka stereotypów o dżungli - dżungla to magia, dżungla to siła, w dżungli jest wilgotno, duszno, gęsto od drzew i sporo insektów.
Jeśli już ktoś chce przeczytać coś o dżungli, to raczej polecam "Duchy dżungli" Janusza Kaszy.

Jeśli już ktoś chce przeczytać coś...

• Podróże
  • Podróżnicze