Zakochani w świecie. Malezja

Okładka książki Zakochani w świecie. Malezja Joanna Grzymkowska-Podolak
Okładka książki Zakochani w świecie. Malezja
Joanna Grzymkowska-Podolak Wydawnictwo: Edipresse Seria: Zakochani w świecie literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Zakochani w świecie
Edipresse
2017-06-14
2017-06-14
Malezja Azja Południowo-Wschodnia podróże turystyka

Większość tego, co myślę o tej pozycji została już napisana, ale jako potwierdzenie:

Na plus i na zachętę, że w ogóle ktoś napisał o tamtym rejonie świata, bo oprócz typowych przewodników brakuje książek w stylu "relacji podróżniczej" na ten temat. Cudownie byłoby, gdyby powstała jakaś bardziej merytoryczna pozycja.

Na minus, że nie jest to specjalnie bogata relacja. Jeżeli ktoś szuka jakichś podstawowych informacji to dowie się o paru ciekawych miejscach, ale radość z czytania będzie zależała od tego, czy czytającemu będzie odpowiadał styl relacjonowania autorki, bo jest to po prostu opowieść żony o wakacjach spędzonych z mężem. Zdania w stylu: "-Jarek to dokąd teraz jedziemy?", "Jarek a smakuje ci to?", "Jarek to co robimy, zostajemy tu?"... coś w tym stylu ;)

Mnie trochę irytowała, ale powiedzmy, że można przeczytać.

Na minus, że nie jest to specjalnie bogata relacja....

Relacja z dwumiesięcznej wyprawy autorki książki z mężem do Malezji.

Opis przygód zachęca do osobistego odwiedzenia Malezji, ale jednak styl pisania "twórczyni" nie ma polotu, co powodowało, iż książkę czytało się ciężko i to pomimo ciekawej tematyki.

Zainteresowani podróżami znajdą coś dla siebie, ale "szału nie ma".

Relacja z dwumiesięcznej wyprawy autorki książki z mężem do Malezji.

Zainteresowani podróżami znajdą coś dla siebie, ale "szału nie ma".

Znalazłam tę książkę na stoisku w Biedronce, kupiłam, bo szkoda nie kupić, jeśli tak pięknie wydana książka kosztuje 9,99 zł. Jej lektura była miłą niespodzianką, sympatyczna opowieść o podróży po nieznanym mi zupełnie kraju, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, kilka utrwaliłam.

Przede wszystkim cieszą mnie polscy autorzy. Zawsze to podkreślam. Przez wiele lat czytało się głównie tłumaczenia zagranicznych autorów, co dla mnie ma znaczenie. Tak więc pierwszy plus. Drugi plus to destynacja - Malezja. Z pewnością tam nigdy nie zagoszczę, więc miło choć o niej poczytać. Autorka podróżująca wraz z mężem relacjonuje nam wszystko z czym się spotyka,sytuacje zabawne, ale i te groźne, co przyprawia nam cała książkę. Z pewnością wolę tego typu zapiski z podróżny od pobieżnych filmów na kanałach podrózniczych.

Bardzo lubię czytać i słuchać o podróżach zwłaszcza takich, o których mogę tylko pomarzyć. Tym razem mogłam się zachwycać relacją podróżników Joanny i Jarka Podolaków z ich podróży po egzotycznej Malezji. Oboje są zakręceni w formie podróży nieformalnej czyli takiej zaplanowanej przez siebie tylko trochę.
Nie można tym samym powiedzieć, że jadą zupełnie bezmyślnie , bo samo przemieszczanie się na tak dużych odległościach wymaga zakupu choćby biletów. Oni jako doświadczeni traperzy wiedzą gdzie trzeba planować, a gdzie można iść na żywioł.
Ich wyjazd rozpoczyna się od zwiedzania Kuala Lumpur czyli stolicy z jej wieżowcami w China Town. Owszem budynki to podstawa, ale nasi przewodnicy zaglądają także w mniej popularne zaułki. Zwracają uwagę na ludzi zamieszkujących dane miejsce, na zwyczaje no i oczywiście na regionalną kuchnię.
Ale Malezja to nie tylko duże miasto, to piękne wyspy tak kolorowe i zachwycające w relacji podróżników, że aż miało się wrażenie bycia tam razem z nimi. Na uwagę zwraca ich wyprawa do dżungli. Pozornie niewinna, traktowana jako trudniejszy spacer kończy się dosyć dramatycznie za sprawą zmiany pogody. Wraz z Joanną i Jarkiem z bijącym sercem i zapartym tchem przedzierałam się na oślep niewidoczną ścieżką i zjeżdżałam po błocie. Mimo, że sytuacja była trudna to na uwagę zasługuje wspieranie się nawzajem i poczucie humoru.
Celem było także osławione Borneo z długimi domami łowców głów oraz spotkaniem z nosaczami i orangutanami. Tu dowiadujemy się, że znane nam wszystkim i wykorzystywane do wielu memów zwierzaki są niebezpieczne i złośliwe. Tu także spotykamy się z wierzeniami w duchy dżungli. Towarzyszący im przewodnicy cierpliwie objaśniają zaskakujące sytuacje, nieznane rytuały czy zachowania mieszkańców.
Trzeba docenić sposób w jaki autorzy opowiadają o swojej podróży, bo robią to bez specjalnej napinki. Często na wesoło, często pokazując,że przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę niesie sprzeczki - jak choćby ta na słynnym moście w czasie mgły.
No i na koniec słowo o przepięknych zdjęciach, takich od serca nie sztampowych, upiększanych, ale takich od których mięknie serce i pozostaje czysty zachwyt.

Nie można tym samym powiedzieć, że jadą zupełnie bezmyślnie , bo samo...

Jako miłośnik Azji, czytam wszystko na ten temat, co tylko znajdę. I rzeczywiście książka ,,Zakochani w świecie. Malezja" jest prawdopodobnie pierwszym podróżniczym tytułem o tym kraju na naszym rodzimym rynku wydawniczym.

Na korzyść tej pozycji przemawia bardzo naturalny styl pisarski - co podkreślają także inne opinie czytelników - czytając, można bardzo blisko poznać autorkę i jej męża. Prezentują się niezwykle autentycznie, wielokrotnie podkreślając swoje ułomności, lęki, czy chociażby fakt, że często w podróży zdarzają się im sprzeczki małżeńskie. Ten styl pozwala głębiej zatopić się w lekturę, mając wrażenie, że czyta się historię bliskich znajomych.

Minusem niestety są - moim zdaniem - zbyt obfite opisy wewnętrznych rozterek autorki. Miałem wrażenie, iż co chwilę wraca ona do swoich przemyśleń na temat własnej ,,pierdołowatości", czy np. niemożności podróżowania bez pomocnej dłoni męża. Tego typu opisy sprawiają, że bohaterowie jawią się nam jako prawdziwi, realni ludzie z problemami, jednocześnie skala tego typu opisów jest nieproporcjonalna, męczy i odciąga od tematu Azji. Co więcej, czytelnik niebędący wcześniej w Azji Południowo-Wschodniej może niestety naśladować zbyt wiele lekkomyślnych zachowań, które w tej książce zostały przedstawione w błahy i nawet nieco zabawny sposób.

Dodatkowo sam temat Azji jest niestety mało wyeksploatowany w książce. Brakuje bardziej merytorycznych treści, pogłębionego researchu - wiele tematów jest dotkniętych na tyle płytko, że można byłoby je porównać z wpisami blogowymi początkującego backpackersa, a szkoda, bo po tej lekturze mam pełną świadomość, że Państwo Podolak są niesamowicie ciekawymi, wartościowymi ludźmi i mieliby odpowiedni warsztat do tego, by dzieląc się swoją historią, jednocześnie bawić, ale też i edukować.

Świetna książka podróżnicza. Przybliża w dużym stopniu klimaty Malezji. Napisana w taki sposób, że ma się wrażenie jakby się słuchało opowieści z podróży pary naszych znajomych. Swoboda, prawdziwe odczucia i emocje (zarówno te pozytywne i negatywne) które pojawiają się w trudach podróży, ale też autentyczny zachwyt nad wszystkim co nowe. Oprócz tego humorystyczne, życiowe wątki, które przydarzają się w każdym małżeństwie. Dzięki temu opowieść jest bardzo prawdziwa i czyta się ją jednym tchem :)

"Zakochani w świecie. Malezja" to książka, w której czytelnik znajdzie relację z podróży po nieutartych szlakach Malezji. Po przeczytaniu tej książki nawet odcinek programu "Kobieta na krańcu świata" nie jest w stanie zaskoczyć Cię żadną nową informacją o Łowcach głów.
Razem z Joanną Grzymkowską-Podolak i jej mężem Jarosławem przemierzysz drogi czytelniku setki kilometrów po Malezji kontynentalnej, jak malezyjską część Borneo. Zwiedzisz oczami wyobraźni Parki Narodowe Taman Negara, Bako oraz Niah z dziewiczą naturą i endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt, a raczej z tym co pozostało. Książka oprócz relacji z podróży, zabawnych opisów zdarzeń, przyrody zawiera także informacje dotyczące Borneo o których w Europie rzadko się mówi, m.in. o plantacjach palmy oleistej pod uprawę której wycina się dżunglę (płuca Ziemi).

Myślę, że książka jest bardzo ładnie wydana, ale w porównaniu do poprzedniej odsłony - "Zakochani w świcie. Indie" czegoś mi tutaj zabrakło.

Lubię czytać o podróżach, ale styl autorów mnie nie wciągnął, porzuciłam po kilku stronach niestety. Byłam w Malezji i chciałam sobie przypomnieć tamten czas, wolę zdecydowanie Pawlikowską.

Bardzo fajnie się czyta, można pochłonąć w moment, muszę dostać resztę ich książek :)

• Podróże
  • Podróżnicze