Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce! Południowy wschód

Okładka książki Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce! Południowy wschód Elżbieta Dzikowska
Okładka książki Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce! Południowy wschód
Elżbieta Dzikowska Wydawnictwo: Rosikon Press Cykl: Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce! (tom 4) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce! (tom 4)
Rosikon Press
2011-08-08
2005-05-23
podróże turystyka Polska Elżbieta Dzikowska zabytki

Okładka książki Tu byłem. Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tonyego Halika Marcin Borchardt, Elżbieta Dzikowska, Magdalena Nierzwicka, Mirosław Wlekły
Tu byłem. Wyst... Marcin Borchardt, E...
Okładka książki Ameryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Elżbieta Dzikowska, Arkady Radosław Fiedler, Grażyna Jagielska, Tomasz Owsiany, Marek Pernal, Dariusz Raczko, Maciej Stasiński, Paulina Wilk
Ameryka. Opowi... Anna Alboth, Elżbie...

Książka podróżnicza, która dla mnie jest niczym wzorzec metra z Sevres. Co prawda ten idealny odcinek już nie istnieje w wymiarze fizycznym, na szczęście nie dotyczy to prozy pani Dzikowskiej. Dlaczego tak się zachwycam? Ze względu na zdjęcia. No dobrze, powiecie, książki podróżnicze z reguły mają ilustracje. Ze względu na historię. I to taką kanoniczną, przybliżającą dzieje danej okolicy czy miasta, lecz również legendy i opowieści o ludziach, którzy tę miejsca współtworzą. I jak się poczyta o tych miejscowościach, które są na wyciągnięcie ręki, to aż człowieka podnosi z kanapy, by zobaczyć je na własne oczy. By poczytać tę książkę już na miejscu, skonfrontować rzeczywistość z historią, przekonać się, czy zaszły jakieś zmiany. W ramach podpowiedzi do podróży, każda przedstawiona okolica ma mapę, żebyśmy się w czasie eksploracji nie zgubili. Poza tym są informacje gdzie można coś zjeść i przenocować. A także jakie festiwale odbywają się w tym rejonie. Niby w dobie internetu nie są to niezbędne informacje, jednakże zawsze to jakaś podpowiedź. Jednym słowem - polecam.

Spodobał mi się sposób, w jaki została napisana. Wiele faktów, wiele informacji to według mnie duży plus tej pozycji. Nie była może wybitna, nie było tego "pazura" znanego z wielu innych tego rodzaju książek, ale jakoś szczególnie mi to nie przeszkadzało. Ogólnie godna polecenia tym, którzy lubią tego typu opracowania.

Polecam wyłącznie do czytania w trakcie zwiedzania opisywanych miejsc.
Ogromnie męcząca gdy czyta się ją po prostu "jak książkę" w domu. Niemniej jednak zachęca do odwiedzenia opisywanych zabytków. Dominują opisy kościołów, cerkwi itp.

Polecam wyłącznie do czytania w trakcie zwiedzania opisywanych miejsc.

Uwielbiam książki podróżnicze, przewodniki itp.
Ta zawiera w sobie i przewodnik, i jest jednocześnie wspaniałą opowieścią o miejscach oraz spotkanych ludziach, z nutą historii w tle.
Bardzo lekko i przyjemnie się czyta, Panią Elżbietę :)
Polecam :)

Uwielbiam książki podróżnicze, przewodniki itp.
Bardzo lekko i przyjemnie się czyta, Panią Elżbietę :)
Polecam :)

• Podróże