Szkoła uczuć

2007-01-01
9788373019317
Katarzyna Karłowska
powieść amerkańska 21 miłość

Z tą książka wiąże się dość śmieszna historia. Po obejrzeniu filmu 'szkoła uczuć" mignęło mi,że jest na podstawie książki (nie zapisałam autor). Gdy pewnego dnia zobaczyłam ją w supermarkecie od razu wrzuciłam ją do koszyka. Kiedy jeszcze tego samego dnia zaczęłam ja czytać coś mi się nie zgadzało i w ten sposób odkryłam,że to inna książka..
Ale wracając do tej konkretnej szału nie było. Jeden z wątków przypomina mi "Wystarczy, że jesteś" aut.Małgorzata Gutowska-Adamczyk (choć ksiązki są zupełnie inne;p)

Ale wracając do tej konkretnej...

Książka bez pomysłu, bez fabuły, bez czegokolwiek co mogłoby zainteresować, wciągnąć...
Nie zapada w pamięci, nie skłania do refleksji, główna bohaterka irytuje - wątpie aby wnosiła coś pozytywnego.
Dla mnie jest ona bez sensu. Strata czasu

Dla mnie jest ona bez sensu. Strata czasu

Nie mam pojęcia o co chodziło w tej książce. Sięgnęłam po nią tylko dlatego, że pomyliłam ją z "Jesienną miłością" Nicholasa Sparksa (tytuł filmu na jej podstawie brzmi "Szkoła uczuć"). Najgorsza książka jaką w życiu przeczytałam (sciemniam, tego nie da się przeczytać). Jeśli ktoś na poważnie weźmie to co tam się dzialo,i że takie rzeczy dzieją się w internacie to zdecydowanie przesada. Nie było żadnych ciekawych wątków, główna bohaterka świeci tylko płytkością i niezdecydowaniem, znajomość z chłopakiem, przyjaciółkami była beznadziejna i nie wiem w jaki sposób można jeszcze skrytykować tą książkę. Nie traćcie czasu na czytanie takich bzdet.

Książka przeciętna. Przeczytałam ją tylko po to, by odhaczyć kolejny tytuł i nie przerywać, drugiej już z kolei, pozycji w połowie.
Nie znalazłam w niej ogromu złotych myśli, czy też zapierającej dech w piersi historii. Główna bohaterka jest tak zakompleksiona i bojaźliwa, że z pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, czy jest jakaś granica między naturalną nieudolnością człowieka a pechowym życiem z własnego wyboru. Pozostaje pytanie, czy to Lee cierpiała na syndrom odpychania od siebie ludzi, czy też wszyscy wokół, jej rówieśnicy, nie potrafili zaspokoić oczekiwań dziewczyny i pochodzili z 'innej bajki'. Obawiam się jednak, że to ta pierwsza hipoteza zdaje egzamin na piątkę.
Jeżeli o zapoznanie się z tą historią chodzi, to nie stracicie zbyt dużo, gdy po nią nie sięgniecie. No chyba, że przeczytaliście już wszystkie wartościowe książki i nie macie pomysłu na kolejną lekturę. Jest dobra na zabicie czasu, ale nic poza tym.
Zadziwia mnie też wysokie ocenianie tej pozycji i umieszczanie jej w zestawieniach literackich perełek. Co w sobie ma, czego ja nie odkryłam? A może to już nie ten wiek? Może nastolatki w dzisiejszych czasach są mądrzejsze, niż im się wydaje?

Po przeczytaniu opisu z tyłu byłam zachwycona - w trakcie czytania książki, gorzej niż zawiedziona. Liczyłam na coś w stylu krótkich wspomnień o życiu w Coates Academy z cyklu Gone, tylko, oczywiście, kilkaset razy dłuższego. A co dostałam? Szarą myszkę opowiadającą o jej trwaniu (bo właściwie codziennie robiła to samo) w szkole... o której nadal nic nie wiem. Bo to mogła być ta idealna szkoła, ta o której pragnę przeczytać, ale główna bohaterka zabiła wszystko, co było tu warte uwagi. Wyobrażacie sobie to samo opisane oczami np. Aspeth? Ja bym chciała.

Książka potwornie nudna, fabuła nie ma sensu ani motywu.
Pomyliłam książkę z Jesienną Miłością i jak już się zabrałam to doczytałam do końca ale z wielkim rozczarowaniem i trudnością.

Książka potwornie nudna, fabuła nie ma sensu ani motywu.

Szkoła uczuć to błyskotliwa i niezwykle zabawna powieść o dorastaniu. Główna bohaterka jest uczennicą prestiżowego prywatnego liceum i mieszkanką internatu. Szybko przekonuje się, że jej szkoła to hermetyczny światek zblazowanych, bogatych i urodziwych nastolatków, i czuje się w niej jak przybysz z innej planety. Skomplikowane relacje z nauczycielami, przyjaźnie z dziewczynami, fascynacja jednym z chłopaków, konflikty z coraz bardziej dalekimi rodzicami, a wreszcie inicjacja seksualna ? wszystko to stapia się w spójny portret okresu dojrzewania, który jest doświadczeniem uniwersalnym w przypadku nas wszystkich. Jedna z 10 najlepszych książek roku 2005 wg ?New York Timesa?. Nominacja do brytyjskiej Orange Prize ?Krytycy porównują prozę Curtis Sittenfeld do Buszującego w zbożu J. D. Salingera, ale jej powieść Szkoła uczuć podąża własnymi ścieżkami i pokazuje, że twórczość tej autorki warto śledzić....? ?Time? Curtis Sittenfeld jest absolwentką Uniwersytetu Stanforda, pisze i na pół etatu uczy angielskiego w ekskluzywnej szkole w Waszyngtonie. Szkoła uczuć to jej debiut powieściowy..

Akcja książki dzieje się w prywatnej szkole z internatem, a główną bohaterką jest Lee - nieśmiała, brakuje jej pewności siebie i nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, mogę wręcz powiedzieć, że boi się wszystkich, a szczególnie ich reakcji.
W pewnych momentach mówiłam - "Czuję to samo, Lee.". I tu nagle myśli czy słowa Lee, z którymi totalnie się nie zgadzam. I czasem przez te, dla mnie, irracjonalne zachowanie, wybiłam się z rytmu czytania.

Muszę przyznać, że ta pozycja jest niezła. Narracja bardzo mi się podoba. Często zdarzają się jakieś dygresje, ale ja to lubię. :)

Ta pozycja jest porównywalna do "Buszującego w zbożu". Widzę jakieś drobne podobieństwa. Szczególnie w morale tych książek - pokazują one nam jak wiele ludzi jest zepsutych i jakimi są materialistami.
I tak myślę, że troszeńkę lepsza jest ta pozycja od "Buszującego w zbożu". :)

Książkę przeczytałam już kilka lat temu i nie zapadła mi w pamięci. Widać nie była na tyle dobra, by poruszyć nie do głębi.

Książka warta przeczytania.

Książka warta przeczytania.