Zanim umrę

2008-01-01
Data 1. wydania:
2008-04-08
Monika Gajdzińska
Monika Gajdzińska śmierć rak choroba nowotworowa

Jeśli literatura ma wzbudzać emocje, powieść Jenny Downham w pelni to kryterium wyczerpuje.

W bardzo umiejętnym, mistrzowskim wręcz wywoływaniu u czytelnia emocji opisem ostatnich miesięcy życia szesnastoletniej dziewczyny, umierającej na raka, główna zaleta książki. I zarazem jej wada główna. Sceny z wydarzeń codziennych, zwyklych i tych, rzekłbym - ekstrawaganckich, które umierająca nastolatka inicjuje, konstruuje, aby przeżyć to, czego dotychczas w życiu nie znaznała, są tak psychologicznie przejmujące (chociaż pod względem literackim ocierające się o kicz), że przesłaniają filozoficzne przesłanie książki. Inaczej: autorka nie wykorzystała wielu możliwości pogłebienia znaczeń swego tekstu.

Nie rozumiem, dlaczego wydawca odnotował, że to powieść młodzieżowa. Nic podobnego. To powieść uniwersalna, doskonale napisana, chociaż trochę za płytka.

Ależ się umęczyłam podczas czytania… dawno nie spotkałam tak denerwującej głównej bohaterki i „przyjaciółki” od siedmiu boleści…

Książka ta stała się pierwowzorem filmu „Niech będzie teraz”. Fabuła opowiada o Tess - dziewczynie chorej na białaczkę, której nie zostało już zbyt wiele czasu. Dlatego postanawia ona wykonać listę rzeczy, które musi zrobić przed śmiercią. Mimo że książka dotyka trudnego tematu jest napisana lekkim piórem, a relacje Tessy z rodziną i znajomymi zostały przedstawione w realistyczny sposób. Jednak trochę irytowała mnie główna bohaterka i jej najlepsza przyjaciółka, ale w miarę czytania stawały się coraz bardziej sympatyczne. Duże wrażenie zrobiły na mnie końcowe rozdziały, które naprawdę mnie wzruszyły i skłoniły do przemyśleń. Bez względu na to, że od pierwszych stron ma się przeświadczenie jak zakończy się ta historia, jest to młodzieżówka godna uwagi.

Niestety rozczarowałam się. Przez większość książki mi się nudziło. Było kilka fajnych wątków, ale zanikały one bardzo szybko. Rzadko zdarza mi się nie polubić głównej bohaterki, ale Tessa po prostu mnie irytowała. Styl pisania autorki jest miły w odbiorze, ale treść książki nie za bardzo mi podeszła. Miałam nadzieję na coś dużo lepszego.

Każdy musi umrzeć.
Szesnastoletnia Tessie zostało zaledwie kilka miesięcy życia, więc rozumie to lepiej niż inni.
Przygotowała jednak listę dziesięciu rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią.
Na pierwszym miejscu umieściła seks. Termin - tego wieczora.

Każdy musi umrzeć.
Przygotowała jednak listę dziesięciu rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią.
Na pierwszym miejscu umieściła seks. Termin - tego wieczora.

Mam dość mieszane uczucia po przeczytaniu tej pozycji....Temat trudny, przejmujący. Natomiast tutaj jakoś dziwnie przedstawiony. Ogólnie książka można określić mianem dziwna. Zbuntowana nastolatka, która ma listę rzeczy do które chciałaby wykonać przed śmiercią. Pomag a jej przyjaciółka która jest totalnie irytująca. Rodzice... Cóż, brakowało mi odczuć rodziców. Współczułam ogromnie ojcu bo nie dość że tracił córkę to jeszcze przyprawiała go o nie jeden siwy włos swoimi wybrykami.

Jest to naprawdę bardzo dobra pozycja, cóż dosyć specyficzna i na swój sposób mroczna. Jednakże ten mrok przyciąga nas jak ćmy do światła. Śmierć nigdy nie jest łatwym tematem w obyciu i ta książka ukazuje to w doskonały sposób oraz wiele innych rzeczy.

Bardzo dobra i wzruszająca książka. O książce dowiedziałam się oglądając film który powstał na jej podstawie. Bardzo łatwa w odbiorze ze względu na prosty język, przekazuje piękne emocje. Autorka w świetny sposób przekazała ból postaci. Świetna książka na którą warto poświęcić chwilę.

2031

Strasznie ciężko się ją czyta

Strasznie ciężko się ją czyta

Cóż... Przepełniona bólem i przemijaniem książka.
Myślę że warto wylać czasem na siebie taki kubeł zimnej wody... Może zaczniemy bardziej doceniać nasze życie.
Główna bohaterka irytowała, ale myślę że w obliczu śmierci nikt nie chce być samotny. Jej zachowanie jest całkowicie wytłumaczalne.

Bardzo podoba mi sie styl pisania autora. To jakie wymyśla porównania i jakie rzeczy zauważa. Ładne opisy nieba i reszty natury...

Cóż... Przepełniona bólem i przemijaniem książka.