Żywienie w sporcie

PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2014-08-06
2014-08-06
9788320048643

Okładka książki Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego Zdzisław Adach, Wioleta Brzenczek-Owczarzak, Irena Celejowa, Jan Górski
Fizjologia wys... Zdzisław Adach, Wio...

Typowo akademicka książka, czuć że napisana przez naukowca pracującego głównie za biurkiem, posługującego sie tabelkami, a który sam mało ćwiczył i praktykował, a może nawet nie wiele konsultował z osobami które mają się wg jego jej wytycznych odżywiać. Przykładowe dania to suche kalkulacje bez polotu. Raczej dla dietetyka który sportowcowi ma opracować jadłospis z dokładnym uwzględnieniem mikroskładników, niczym farmaceuta przygotowujący lek.
Ksiązka niby wydana w 2023, ale dużo starych cytowań i wątpię w aktualność niektórych informacji, a sama bibliografia ma mało odwołań do publikacji międzynarodowych.
W bibliografii uwagę zwraca też fakt iż większość autocytowań własnych prac autorki pochodzi z zeszłego stulecia, a połowa z nich datowana jest na lata 70-80.

Przeczytałam ją dawno temu i robiąc porządki znalazłam ją na półce. Zapomniałam, że miałam się tej książki pozbyć (prawdopodobnie niestety trafi na śmietnik).

Niestety nie jest to rzetelna pozycja. Autorka często odnosi się do... swoich własnych wypowiedzi. Piśmiennictwo na końcu książki ma 4 strony z czego niemal jedna strona to publikacje autorki.

Pisząc "jak dowiodły liczne badania naukowe" bez wskazania, co to dokładnie są za badania, albo bez podania chociaż przykładów, jest niepoważne.

Złośliwe wypowiadanie się na temat kulturystyki i narzucanie swojego zdania są poniżej jakiegokolwiek poziomu. No i wiedza w tym temacie - prawdopodobnie wyssana z palca.

Pisząc "jak dowiodły...

• Posiadam książki
  • Dietetyka
  • Dietetyka sportowa
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Żywienie w sporcie