Klawisze
- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Reportaż
- Tytuł oryginału:
- Carcereiros
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2016-08-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-08-24
- Liczba stron:
- 224
- Czas czytania
- 3 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380493360
- Tłumacz:
- Michał Lipszyc
- Tagi:
- literatura iberoamerykańska Michał Lipszyc reportaż więzienie
Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni, często w nieludzkich warunkach, przeludnionych celach, zapomniani przez władze. Z drugiej – funkcjonariusze zobowiązani do ich nadzorowania.
Drauzio Varella ukazuje więzienną codzienność z perspektywy tych drugich – „klawiszy”, nieszanowanych zarówno przez więźniów, jak i przez policję. Ludzi, którzy niejednokrotnie tylko tym różnią się od skazanych, że wolno im co dzień wychodzić na wolność.
Więzienne rebelie, nielojalni współpracownicy, solidarność, egoizm, akty tchórzostwa i bohaterstwa. Varella, naoczny świadek dziesiątek więziennych wydarzeń i przyjaciel wielu strażników karnych, zdaje czytelnikowi bezpośrednią i wstrząsającą relację z tego, jak funkcją brazylijskie zakłady penitencjarne.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 514
- 336
- 83
- 12
- 10
- 7
- 6
- 5
- 5
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo ciekawy temat opisany zupełnie z innej niż nasza europejska perspektywy kulturowej. Autor jest z zawodu lekarzem i przez wiele lat pracował jako medyk w zakładach karnych dlatego większość opisywanych historii dotyczy bezpośrednio jego doświadczenia. Opisuje życie za kratami bez upiększeń tylko takim jakim ono jest – często brutalnym i bezwzględnym ze ścisłą hierarchię władzy. Książka została rozbita na szereg, czasem niezależnych od siebie reportaży, dotykających jakiegoś obszaru więziennej codzienności: od życia za kratkami, problemu pracy więźniów, sposobach komunikacji z zewnętrznym otoczeniem, tłumieniem buntów i wykorzystywaniem wewnętrznych informatorów jako najlepszej metody panowania nad porządkiem w zakładzie karnym. Klawisze są miejscami lekturą niełatwą ale na pewno wciągającą i z chęcią przeczytam pozostałe jego książki na temat więziennictwa.
Bardzo ciekawy temat opisany zupełnie z innej niż nasza europejska perspektywy kulturowej. Autor jest z zawodu lekarzem i przez wiele lat pracował jako medyk w zakładach karnych dlatego większość opisywanych historii dotyczy bezpośrednio jego doświadczenia. Opisuje życie za kratami bez upiększeń tylko takim jakim ono jest – często brutalnym i bezwzględnym ze ścisłą...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa plus: dojrzale opisany dualizm moralny klawiszów i przestępców w Brazylii, czuć, że autor opiera się na latach doświadczenia, a nie jest to napisany szybko reportaż.
Na minus: to prawdopodobnie trudność w tlumaczeniu z portugalskiego na polski, ale szyk zdań czasami wydaje się bardzo chaotyczny, myślisz, że zdanie dobiega końca, a znajduje się jeszcze masę informacji podawanych w trochę nieprzystępny sposób. Ale książka bardzo dobra, trzeba się tylko przestawić.
Na plus: dojrzale opisany dualizm moralny klawiszów i przestępców w Brazylii, czuć, że autor opiera się na latach doświadczenia, a nie jest to napisany szybko reportaż.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa minus: to prawdopodobnie trudność w tlumaczeniu z portugalskiego na polski, ale szyk zdań czasami wydaje się bardzo chaotyczny, myślisz, że zdanie dobiega końca, a znajduje się jeszcze masę informacji...
Bardzo ciekawy temat, dużo mocnych historii jednak napisane zbyt chaotycznie.
Bardzo ciekawy temat, dużo mocnych historii jednak napisane zbyt chaotycznie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toVarella ma umiejętność snucia ciekawych opowieści. Jego xiążki czyta się bardzo lekko, mimo że tematy które porusza do lekkich nie należą.
Tym razem opisuje pracę i życie strażników więziennych. Są tu krótkie, ale bardzo intensywne historie, jakie Varella zebrał podczas ponaddwudziestoletniego wolontariatu w więzieniu Carandiru.
Xiążka jest drugą z trylogii więziennej Varelli ale można ją, tak jak i pozostałe części, czytać oddzielnie. Chociaż ktoś kto nie czytał pierwszej części może się czuć zdezorientowany tym, że poszczególne opowieści z reguły nie są ze sobą połączone, jako takie. Mimo to w szerokiej perspektywie wszystkie historie dają spójny obraz tej niewdzięcznej profesji jaką jest bycie strażnikiem w brazylijskim więzieniu.
Varella ma umiejętność snucia ciekawych opowieści. Jego xiążki czyta się bardzo lekko, mimo że tematy które porusza do lekkich nie należą.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTym razem opisuje pracę i życie strażników więziennych. Są tu krótkie, ale bardzo intensywne historie, jakie Varella zebrał podczas ponaddwudziestoletniego wolontariatu w więzieniu Carandiru.
Xiążka jest drugą z trylogii więziennej...
Spodziewałam się czegoś lepszego. Niestety historia była trochę za bardzo chaotyczna. Według mnie temat nie został zbyt dobrze rozwinięty. Ciekawy pomysł na książkę, ale z realizacją już gorzej. Interesował mnie ten temat, jednak moja ciekawość nie została zaspokojona. Nie dowiedziałam się niczego nowego.
Spodziewałam się czegoś lepszego. Niestety historia była trochę za bardzo chaotyczna. Według mnie temat nie został zbyt dobrze rozwinięty. Ciekawy pomysł na książkę, ale z realizacją już gorzej. Interesował mnie ten temat, jednak moja ciekawość nie została zaspokojona. Nie dowiedziałam się niczego nowego.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka napisana bardzo chaotycznie, autor przeskakuje z tematu na temat, po kilka razy wraca do tych samych wydarzeń co na przestrzeni tej książki staje się nudne. Nie znalazłam w niej nic co by mnie zainteresowało na tyle, aby móc ją polecić.
Oczywiście znajdziemy w niej kilka ciekawszych fragmentów opisujących życie funkcjonariuszy więziennych natomiast w niewielkim stopniu poszerza to wiedzę o systemie więziennictwa w Brazylii.
Książka napisana bardzo chaotycznie, autor przeskakuje z tematu na temat, po kilka razy wraca do tych samych wydarzeń co na przestrzeni tej książki staje się nudne. Nie znalazłam w niej nic co by mnie zainteresowało na tyle, aby móc ją polecić.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOczywiście znajdziemy w niej kilka ciekawszych fragmentów opisujących życie funkcjonariuszy więziennych natomiast w niewielkim...
"Klawisze" to dobra książka, chociaż rzeczywiście na początku źle się ją czyta, ze względu na chaotyczne opisy miejsc. Jednak kiedy zrozumiemy, że jest to historia nie o miejscach, lecz o ludziach, jest o wiele lepiej. Są tam historie straszne i przerażające, takie, które zmuszą nas do uśmiechu, ale również takie, które nas wzruszą. Poprzez świat strażników możemy również zobaczyć brazylijskie więzienia, w których panują straszne warunki, ale również surowy kodeks więzienny. Poznajemy relacje jakie łączą strażników i więźniów. Bardzo ważne są tu rozważania narratora na temat stanu brazylijskiego systemu więziennictwa, co ma związek ze wszystkim, co się wtedy w tym kraju działo.
Patrzę na nią nie jak na typowy reportaż, ale jak na opowieść o grupce przyjaciół, którzy mimo wszystko wspierają się i pomagają sobie. Jeśli się tak na nią spojrzy książka zyskuje o wiele więcej.
"Klawisze" to dobra książka, chociaż rzeczywiście na początku źle się ją czyta, ze względu na chaotyczne opisy miejsc. Jednak kiedy zrozumiemy, że jest to historia nie o miejscach, lecz o ludziach, jest o wiele lepiej. Są tam historie straszne i przerażające, takie, które zmuszą nas do uśmiechu, ale również takie, które nas wzruszą. Poprzez świat strażników możemy również...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOstatnio polubiłem reportaże Wydawnictwa Czarnego. Nie żebym dużo ich przeczytał, ale sporo uwagi poświęcam im w napotkanych księgarniach - takie małe zboczenie. Klawisze to pozycja, którą kupiłem w taniej księgarni we Wrocławiu. Nazwy dokładnie nie pamiętam, ale wiem, że nie były to Tajne Komplety (może kiedyś o tym napiszę).
https://salomonik.eu/blog/przeczytane/2414-klawisze-drauzio-varella
Ostatnio polubiłem reportaże Wydawnictwa Czarnego. Nie żebym dużo ich przeczytał, ale sporo uwagi poświęcam im w napotkanych księgarniach - takie małe zboczenie. Klawisze to pozycja, którą kupiłem w taniej księgarni we Wrocławiu. Nazwy dokładnie nie pamiętam, ale wiem, że nie były to Tajne Komplety (może kiedyś o tym...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPo tej książce z serii „Reportaż” spodziewałem się dużo więcej.
Polecił mi ją mój kolega.
Niestety nie była to dla mnie tak dobra książka jak się spodziewałem ale nie było źle.
Jest tutaj krótka historia rozwoju więziennictwa w kraju kawy i futbolu. Ciekawe informacje, które potrafią zaskoczyć, zainteresować i zachęcić czytelnika do dalszego czytania i szkoda, że autor nie pozostał cały czas przy takiej formie. Dalej mamy zbiór historii o więziennych strażnikach pracujących w najniebezpieczniejszym wiezieniu w Brazylii.
Niestety ich poziom jest różny co odbija się na lekturze.
A szkoda bo z tych lepszych fragmentów wyłaniał się obraz brudnego, okrutnego miejsca rządzącego się własnymi prawami. Mordercy, gwałciciele, złodzieje z najcięższymi wyrokami a dalej w tle morderstwa, akty zemsty, tortury, handel bronią i narkotykami czy ucieczki. Jest to wszystko bardzo ciekawe. W tym całym mrocznym świecie muszą pracować normalni ludzie i to właśnie ich historie poznajemy podczas czytania. Należy docenić to, że ci ludzie wykonują swoją pracę uczciwie i sumiennie nawet w tak anormalnych i skrajnie niebezpiecznych warunkach.
Może autor napisze kiedyś coś o tych złych strażnikach (tutaj są raczej na marginesie) osobną powieść.
Dlatego u mnie 6/10.
Po tej książce z serii „Reportaż” spodziewałem się dużo więcej.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPolecił mi ją mój kolega.
Niestety nie była to dla mnie tak dobra książka jak się spodziewałem ale nie było źle.
Jest tutaj krótka historia rozwoju więziennictwa w kraju kawy i futbolu. Ciekawe informacje, które potrafią zaskoczyć, zainteresować i zachęcić czytelnika do dalszego czytania i szkoda, że autor...
Zbiór reportażowych, liczących po kilka stron historyjek, które spaja osoba autora i jednocześnie bezpośredniego/pośredniego ich uczestnika.
Lekarz starający się wnieść jakiś pozytywny pierwiastek do okrutnego świata brazylijskiego więziennictwa opowiada o tym co w tym świecie widać, słychać i czuć. Skupia się na tytułowych klawiszach, ale tak czy inaczej jest to historia systemu, który pożera i więzniów i pilnujących ich strażników.
Całość jest dość mocna i dosadna i , biorąc pod uwagę osobę autora i jego dorobek życiowy, brzmi naprawdę autentycznie. Niezależnie jednak od tego, sposób w jaki autor snuje historie sprawia wrażenie jakiejś nieporadności. Kolejne epizody brzmią jakoś tak banalnie. Czasem ma się wrażenie, że czyta się opowiastki z morałem dla małych dzieci(abstrahując od nieprzeznaczonej dla dzieci tematyki, rzecz jasna). Ogólnie warto przeczytać , żeby poznać ten przykry i niestety prawdziwy świat, ale jakaś perła to to nie jest.
Zbiór reportażowych, liczących po kilka stron historyjek, które spaja osoba autora i jednocześnie bezpośredniego/pośredniego ich uczestnika.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLekarz starający się wnieść jakiś pozytywny pierwiastek do okrutnego świata brazylijskiego więziennictwa opowiada o tym co w tym świecie widać, słychać i czuć. Skupia się na tytułowych klawiszach, ale tak czy inaczej jest to historia...