Guy Martin. Motobiografia

2016-05-18
2016-05-18
Bartosz Sałbut, Michał Fiałkowski
sport wyścigi motocyklowe

Jeżeli kojarzysz Guya Martina z TV, to czytasz tę książkę jego głosem. Mimo że minęło już trochę czasu od publikacji, nadal przyjemnie się to czyta. W skrócie: wyścigi motocyklowe i tysiące wątków pobocznych, które składają się na obraz lekko szalonego, sympatycznego i lubiącego ryzyko mechanika ciężarówek.

Jako fan motocykli to właśnie po tę książkę sięgnąłem jako pierwszą ze względu na charakter Guya, którego poznałem po raz pierwszy w dokumencie Close to the Edge. Pomyślałem, że posiada idealny charakter do uprawiania Wyścigów Ulicznych. Każdy, kto choć odrobinę wie czym są motocykle i wyścigi, to wie, że aby brać udział w wyścigach ulicznych, to trzeba mieć j. ze stali.
Poza otoczką motocyklową Guya można poznać jako zwykłego szarego człowieka, mechanika pracującego w warsztacie, co in sam kocha robić i wiele innych.
Ciekawa postać.
Polecam.

Dla tych co się interesują motorsportem Martin to fachowiec od wyścigów ulicznych, który dał się poznać światu dzięki udziałowi w dokumencie "Jazda na krawędzi". Pozostali mogą go kojarzyć z udziału w bardzo fajnych programach, emitowanych u nas na kanałach BBC, w których np. bije rekord prędkości na sankach albo odbudowuje Spitfire'a. Krótko mówiąc jest to nietuzinkowy koleś i jak wynika z lektury jego autobiografii z dość specyficznym podejściem do życia. Na co dzień naprawia ciężarówki a w weekendy ściga się na motocyklu. W międzyczasie robi fajne programy dla TV i inne różne ciekawe rzeczy, np. jeździ samotnie w wytrzymałościowych wyścigach rowerowych. Twierdzi, że nie ma w domu telewizora i nie widział żadnego swojego programu. Fajnie się czyta takie książki o ludziach, którzy mają ciekawe życie i nie marnują czasu a jeszcze lepiej gdy są tacy jak Martin - zabawni, wyluzowani, bezpretensjonalni i nie zmanierowani przez sławę i pieniądze. Oczywiście książka dotyczy głownie jego kariery motocyklowej (5 stron opisu trasy Ulster GP, zakręt po zakręcie - jakby co uprzedzałem!) i całej tej niesamowitej anglo-irlandzkiej subkultury wyścigów ulicznych (Man TT i inne). Sporo tu także o pracy dla TV i trochę takiej filozofii życiowej prostego chłopaka - robić swoje, robić co się lubi, żyć na maksa. Jak ktoś widział Martina w TV to wie, że to taki chaotyczny, szybko gadający typ, skaczący z tematu na temat i książka też jest taka. Pewnie "przeciętnego czytelnika" nie zainteresuje ale dla mnie to była całkiem fajna lektura.

Wiele osób żyjących na tym świecie ma złe zdanie o motocyklistach. Nazywają ich dawcami narządów, a oni tak naprawdę nie potrafią żyć bez adrenaliny, która napędza ich krwioobieg. Na szczęście są też tacy, którzy za ściganie się na motocyklu zarabiają dobre pieniądze i nie są skazani na klaksony kierowców, gdy staną na światłach przed nimi. Jaki prywatnie jest Guy Martin? Jakie było jego dzieciństwo? I w końcu co z tymi motocyklami? Postanowiłam to sprawdzić w książce napisanej właśnie przez niego.

Zanim przejdę do sedna warto niezaznajomionych z osobą Martina zapoznać.

„Nie mam wrodzonego daru do jazdy motocyklami, ale pokochałem je, od kiedy tylko po raz pierwszy wsiadłem na tę małą yamahę, i nigdy się nie poddawałem.”

Guy Martin urodzony 4 listopada 1981 roku w Grimsby w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec miał serwis, naprawiający ciężarówki przez co młodego Guya, od zawsze interesował świat motoryzacyjny. Dużo wiedzy zdobył dzięki ojcu, ale też i własnej ciekawości co jak działa. Miał trójkę rodzeństwa: dwie siostry i brata, w tym jedna siostra cały czas dopingowała jego działania w wyścigach ulicznych. Pierwszy wyścig odbył w 1998 roku. Już wtedy wiedział, że to będzie coś co bedzie chciał robić całe swoje życie. Na poważnie zadebiutował w 2004 roku w Isle of Man TT, co do teraz dało mu 15 miejsc na podium. Martin bierze udział także w zaawansowanych wyścigach rowerowych, miał także w swoim życiu epizody bycia prezenterem telewizyjnym. W tej właśnie pozycji Guy opowiada o początku kariery, o kręceniu odcinków programu i o samym sobie. Gdyby się głębiej zastanowić, to można napisać, iż odkrywa też swoje słabe punkty i prawdy o własnej osobie.
Ta książka jest trochę jak spowiedź z grzeszków i wspomnień.

Pozycja jest pisana jezykiem prostym, ale niesamowicie przyjemnym. Czytając ją miałam poczucie, jakby sam autor siedział obok mnie i opowiadał mi o swoim życiu. O rodzinie, o głupotach jakie zdarzyło mu się zrobić, gdy był młodszy, o zdradzie, a przede wszystkim o wyścigach. Opowiada o pasji, która obudzona przez ojca kiedy był dzieckiem, wyrosła na sposób na życie, ale też na pomysł odnalezienia się w dzisiejszym świecie. W „Motobiografii” mamy dość specyficzne, typowo motoryzacyjne słownictwo, nie tylko w postaci nazw części do motocykli i ciężarówek, co także klas motocykli i samych wyścigów. Sądzę jednak, że ten kto skusi się na sięgnięcie po tę pozycję będzie wiedział co z czym się je.
Sama osobiście jestem wielką fanką Guya Martina, więc musicie mi wybaczyć, że piszę w samych superlatywach o książce, którą on sam napisał.

„Od psychiatry dowiedziałem się również, że najprawdopodobniej umiem kochać maszyny i narzędzia taką samą miłością jak drugiego człowieka, że widzę w nch to samo światło. Ludzie potrafią na mnie krzyczeć i robić mi awantury, a po mnie spływa to jak po kaczce – może pod tym względem też odbiegam od normy. Patrzę na nich i myślę o głowicy silnika, którą mam założyć.”

Czy polecam?
Tak jak napisałam wyżej, zaawansowane słownictwo i motoryzacyjne i motocyklowe może odstraszyć. Z drugiej jednak strony może zmotywować do sięgnięcia po żródła, aby dowiedzieć się czegoś nowego i być może obudzić swoją miłość do motocykli. Ja sama napewno jeszcze kiedyś do niej wrócę i zatopię się jeszcze raz w świecie zapachu smaru, benzyny i palonej gumy.

„Od zawsze powtarzam – i to nie zmieniło się odczasu pierwszego wyścigu drogowego, w którym wystartowałem dziesięć lat temu – że nie boję się śmierci, ale gdybym miał zginąć, to chciałbym, aby stało się to na okrążeniu z rekordowym czasem i podczas walki o zwycięstwo.”

Gratka dla wszystkich fanów jednośladów! Sama kocham motocykle i szybką jazdę, ta książka przybliża czytelnikowi cały motocyklowy świat i samego Guy'a Martina. Martin opowiada nam w książce o swojej pasji do motocykli, o uzależnieniu od prędkości, przybliża specyfikę tego sportu. To zaraz historia nie tylko wielkiej motocyklowej gwiazdy ale także zwykłego mechanika ciężarówek. Guy Martin to człowiek, który niejednokrotnie spojrzał śmierci w oczy, odważny, szalony, łaknący adrenaliny. Po prostu człowiek z pasją.

Niesamowicie wciągająca lektura dla każdego fana jednośladów.
Guy Martin to niezwykły entuzjasta wszystkiego co związane jest z motocyklami. Facet, który praktycznie całe dotychczasowe życie spędził jeśli nie w szopie przy przygotowywaniu swojego motocyklu do kolejnego wyścigu to właśnie na samym ściganiu.
Bakcyla złapał od ojca, który również ścigał się w wyścigach ulicznych. Większość czasu spędzał razem z nim w szopie, gdzie rozbierał na części i składał z powrotem wszystko co wpadło mu w ręce.
Świetna książka, która wiedzie czytelnika od dzieciństwa Martina przez wyścigi w kategoriach juniorskich aż do ścigania na najwyższym poziomie z największą prędkością.
Uślizgi, wypadki, prędkość w okolicach 300 km/h oraz śmieszne sytuacje, które spotykały Guy'a na każdym kroku, to wszystko co znajdziecie Państwo w tej świetnie wydanej Motobiografii.
Polecam!!!

Niesamowicie wciągająca lektura dla każdego fana jednośladów.
Bakcyla złapał od ojca, który również ścigał się w wyścigach...

Super książka o fajnym człowiek. Czasami trochę chaotyczna ale to można wybaczyć.

Prawdziwa autobiografia, bez upiększeń, napisana słowami chłopaka, który pokochał mechanikę i motocykle, ciężarówki i wyścigi uliczne.

Jedna z najnudniejszych książek w tej kategorii, jakie czytałem. Czasami miałem wrażenie, że cała książka jest jednym wielkim opisem tego, jak jeździ motocykl. Bardzo mało było fragmentów, z których naprawdę coś wyniosłem.

Guy Martin to człowiek orkiestra. Pełen podziw za jego dokonania i po prostu że po prostu się nie boi niczego. Polecam wszystkim którym się wydaje że nie ma większego ryzyka w życiu niż spóźnienie się do pracy lub powiedzenie szefowi to co się myśli.

• Wyzwanie2016
  • Literatura faktu