Atlas Śródziemia

2016-01-01
2016-01-01
Tadeusz Olszański
Tolkien Śródziemie mapa Śródziemia

Bardzo dobra pozycja dla fanów Tolkiena. Uzupełnienie wiedzy, ale też rozpisanie wedrowek bohaterów na poszczególne, szczegółowe dni i etapy.

Pozycja wyłącznie dla fanów twórczości Tolkiena, nie tylko Władcy Pierścieni, lecz również Hobbita i Silmarillionu. Od strony wizualnej absolutnie przepiękna - śmiało można traktować ją jak album. Mam jednak w stosunku do Atlasu Śródziemia dwa spore zarzuty.

Po pierwsze, tekst. Jest go za dużo w stosunku do map i rysunków i nie jest on najlepszy. Streszczenia wydarzeń, których dotyczą mapy są napisane tak, że dla czytelnika zaznajomionego z poszczególnymi dziełami Tolkiena będą one zbyt szczegółowe, a dla czytelnika niezaznajomionego - za mało szczegółowe. Na domiar złego, polskie tłumaczenie nie jest zgodne z najpopularniejszym, klasycznym przekładem Marii Skibniewskiej, który stanowił również podstawę tłumaczenia trylogii filmowej, ale z niesławnym przekładem Jerzego Łozińskiego (co prawda tym po korekcie, ale jednak).

Po drugie, same mapy. Są piękne, wysmakowane i stylizowane, ale czasem cokolwiek nieczytelne, zwłaszcza plany bitew. Myślę, że gdyby poświęcić małą część owego wysmakowania i stylizacji i użyć żywszych, bardziej kontrastowych kolorów, to z map byłoby zdecydowanie łatwiej korzystać.

W sumie, Atlas Śródziemia zasługuje na pozytywną ocenę ze względu na samą estetykę, ale jego wartość użytkowa jest dość ograniczona. Osobom szukającym czytelnego zbioru map do samego Władcy Pierścieni sugerowałbym raczej Podróże Froda autorstwa Barbary Strachey.

Tolkien czytany mapami, to nowa jakość. Wyobrażenia szlaków podróży i wypraw elfów, ludów Śródziemia, migracji i szkice Miejsc, w których działa się historia. Syntetyczne wprowadzenia i objaśnienia. Teraz te wyobrażenia i pojedyncze mapy dostajesz w bogactwie setki z górą map i rysunków. Teraz smakujesz wszystkie Ery Śródziemia tak, jak smakować powinny. Na bogato, głęboko, intensywnie. Ekstaza Tolkiena niemal.

„Atlas Śródziemia” można określić jako dokładny opis wydarzeń w drugiej i trzeciej erze, które kształtowały lądy, ludność oraz politykę regionu. Można nawet posunąć się o stwierdzenie, że jest to Silmarillion w formie atlasu. Dokładne mapy wszystkich lokalizacji są ogromnym dodatkiem i podnoszą jakość całej pracy.

Obowiązkowa pozycja dla fanów twórczości Tolkiena :)

Obowiązkowa pozycja dla fanów twórczości Tolkiena :)

Jeśli lubisz Tolkiena (nie, poprawka - Tolkiena można albo uwielbiać, albo nie) to musisz mieć ten atlas!

obowiązkowa lektura dla fanów Tolkiena, Silmarillion najlepiej czytać posiłkując się mapami z tego atlasu

Ogromny szacun dla autorki za stworzenie zawartych w tym atlasie map. Szczególnie pomocny przy czytania Silmarilionu i innych niedokończonych opowieści.

Wyczerpująca. Wielki szacunek dla autorki za zgromadzenie i przedstawienie tak wielkiego ogromu informacji ze świata Tolkiena. Po jej przeczytaniu i obejrzeniu zawartych map, wyobrażenie sobie świata Ardy przez te 4 ery jest łatwiejsze. Idealna na podsumowanie tego pięknego świata fantazy. Polecam przeczytać na sam koniec

Po pierwsze przesada, a po drugie, dla hardcorowych fanów bo, są nieścisłości.

Po pierwsze przesada, a po drugie, dla hardcorowych fanów bo, są nieścisłości.

Jak dla mnie niezbędna pozycja czytając wszystkie książki Tolkiena - wspaniały zasób map i przewodnik po świcie wykreowanym przez Brytyjczyka.

• Tolkien
  • J.R.R. Tolkien