rozwiń zwiń

Data 1. wydania:
1994-01-01
Olszański Tadeusz
Tolkien Śródziemie mapa Śródziemia

Po pierwsze przesada, a po drugie, dla hardcorowych fanów bo, są nieścisłości.

Po pierwsze przesada, a po drugie, dla hardcorowych fanów bo, są nieścisłości.

Jak dla mnie niezbędna pozycja czytając wszystkie książki Tolkiena - wspaniały zasób map i przewodnik po świcie wykreowanym przez Brytyjczyka.

Od 250 strony zaczyna się bibliografia a potem indeks nazw, więc właściwa lektura ma 249 stron.
Momentami czyta się tę książkę dość ciężko - po prostu są to streszczenia wydarzeń które poznajemy w książkach Tolkiena. Jednak cały świat Śródziemia jest na tyle rozbudowany, że taki atlas w ogóle mógł powstać! Niesamowite. Znajdziemy tutaj nie tylko mapy z zaznaczonymi trasami wędrówek, ale również możemy zobaczyć, jak klimatycznie rożniło się Śródziemia, jakie porastała je roślinność, itp. Mogłabym powiedzieć, że książka przypomina bardziej atlas świata rzeczywiście istniejącego, będący np. dopełnieniem podręcznika historycznego dla uczniów szkoły na poziomie licealnym. Co tylko świadczy o niesamowitej ilości detali, które można znaleźć w dziełach Tolkiena.
Moim największym zarzutem jest… format. Mam wrażenie, że mapy prezentowałyby się o wiele lepiej i czytelniej, gdyby były wydrukowane na większym formacie. Ograniczenie się tylko do czerni, bieli, odcieni szarości i niebieskiego sprawia, że czasem dość trudno wyczytać cokolwiek z map. Osobiście, więcej pożytku miałam tekstu, niż z map, jednak te drugie uzmysłowiły mi bardziej obrazowo wiele rzeczy.
Osobiście przeczytałam po prostu od deski do deski, ale myślę, że używanie go podczas rzeczywistej lektury "Silmarillionu", "Hobbita" czy "Władcy Pierścieni" daje o wiele więcej radości i jest bardziej satysfakcjonująca.

Pozycja bardzo ciekawa dla fanów Tolkiena.Zawiera mnóstwo map Beleriandu, jak i mapy okresowe i mapy różnych ważnych bitew i wydarzeń wraz z opisem historycznym, a nawet analizę wszystkich dni wyprawy Drużyny Pierścienia, ile kilometrów bohaterowie przeszli i jakim tempem. Ale ma pewną wadę- kolorystyka map w kolorze szarym, czarnym i niebieskim. I legenda do kolorów, która momentami budzi wątpliwości. Nie zawsze dowiemy się np. gzie mieszkał dany lud, czy gdzie była jaki rodzaj terenu. Przez złą legendę i kolorystykę właśnie.

To była przepustka do czytania Tolkiena kolejny raz, ale jednak bez ryzyka, że na wiele tygodni odłożę wszystko, by czytać "Władcę" czy "Silmarillion" - obiecałem sobie, że nie częściej niż 3 lata! No więc ta książka to taki bilet do Śródziemia, naprawdę solidna - i jeśli chodzi o mapy, i o tekst (przyjemnie trochę sobie powspominać i poukładać w pamięci).

Bardzo dobrze opracowany przewodnik po świecie wykreowanym przez Pana J.R.R. Tolkiena. Bardzo dużo map przedstawiających wygląd Ardy od jej stworzenia do czasów opisanych w końcówce Powrotu Króla.

Zawsze zanim zacznę czytać od początku Silmarillion i pozostałe książki, które rozgrywają się w Śródziemiu, rozpoczynam od Atlasu żeby prześledzić najważniejsze wydarzenia i móc swobodnie wertować kolejne strony powieści, bez obawy zagubienia się w tym jakże dużym uniwersum.

Ta książka to kompendium wiedzy geograficznej na temat świata Tolkiena. Duże wrażenie wywarły na mnie użyte przez autorkę przykłady z prawdziwego świata, na których najprawdopodobniej wzorował się twórca "Władcy Pierścieni". Godne polecenia są liczne mapy, także specjalistyczne, co pozwala dobrze wyobrazić sobie świat Tolkiena, który pełen jest krain, często z bogatą i burzliwą historią.

Świetna książka ukazują jak bardzo Tolkien dbał o szczegóły tworząc historie umiejscowione w Śródziemiu. To że same historie są dopacowane i nie ma w nich logicznych błędów jest oczywiste. Jednak do przeczytania taj książki nie miałem pojęcia, że świat jest również opracowany pod względem geograficznym, co ukazuje jak duży wkład autor włożył w tworzenie tych dzieł.

Mam jednak dwa zastrzeżenia, na mapach jest kilka błędów - mam nadzieję, że drukarskich. Mapa przedstawiająca podróż Froda do Rivendel myli daty. Podczas rozpoczęcia podróży mamy październik, po dotarciu do Bree nagle jest wrzesień, a po kilku dniach znowu październik. Trochę mylące, ale jak już się zrozumie co się stało wszystko jest ok.

Drugie i największe zastrzeżenie - tłumaczenie. Zdaję sobie sprawę, że przekładów Władcy Pierścieni na Polski jest kilka. Jednak tłumacz we wstępie pisze o trzymaniu się najpopularniejszej wersji, czyli tłumaczenia Skibinieskiej. Co innego wynika z tekstu - dotyczy to przede wszystkim nazw miejscowych. Również na to trzeba wziąć poprawkę.

Poza tym pozycja warta polecenia dla każdego fana Tolkiena.

Mam...

Książka-cudo! Obowiązkowy przewodnik podczas czytania dzieł Tolkiena, dla osób, które chcą się zagłębić w jego świat. Szlaki wędrówek, szczegółowe plany miejsc i miejscowości, plany bitew (!!!), mapy w różnych skalach przedstawiające mniejsze bądź większe fragmenty Ardy - to jest to, co ułatwia wyobrażenie sobie świata Tolkiena. Za ten niewyobrażalny wysiłek w stworzenie szczegółowego i kompletnego przewodnika/ atlasu Karen W. Fonstad zasługuje na gromkie brawa. Gorąco polecam! :)

Książa zawiera mnóstwo przydatnych, interesujących i szczegółowych informacji, uzupełniających opowieści zawarte w "Hobbicie", "Silmarillionie", "Władcy Pierścieni" oraz "Niedokończonych Opowieściach". Szczegółowe mapy pozwalają lepiej zapoznać się z bogatym i złożonym światem Śródziemia, Beleriandu, Numenoru, Amanu i Mordoru oraz poznać trasy wędrówek bohaterów, zmiany kształtu świata i wiele, wiele innych. Niestety, wydanie przeze mnie posiadanie posiada kilka wad, psujących obraz całości i przyjemność z lektury. Po pierwsze, kolorystka zastosowana w części map czyni je niemal nieczytelnymi. Kolory są zbyt blade i nie do odróżnienia od siebie. Części informacji nie można w ogóle odczytać. Po drugie, zdarzają się ewidentne błędy i przekłamania - m.in. w nazewnictwie (Marchia Wschodnia umieszczona na miejscu Marchii Zachodniej!) i dat. Generalnie jednak, dla wszystkich miłośników twórczości Tolkiena jest to pozycja obowiązkowa i godna polecenia.

Dodaj cytat z książki Atlas Śródziemia