Siedem razy świat

reportaż
Agora
2016-04-15
2016-04-15

"Przemierzyłam" świat z Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi. Czytałam, a właściwie pochłaniałam wszystko co zawarli ww książce: jakie podróże odbyli, jak się do nich przygotowywali, co widzieli, co jedli, co czuli. Dowiedziałam się dużo o tatuażach, o medycynie Tybetu, o zachowaniach zwierząt. Dowiedziałam się wiele o świecie, o ziemi i o szacunku dla niej, o szacunku do samej siebie, o szacunku plemion do zachowania własnej integralności, własnego dziedzictwa.
Biorąc do ręki "Siedem razy świat" myślałam - fajne doświadczenie. Po paru stronach byłam zniechęcona czytaniem o kimś, kogo nie widziałam, nie poznałam i nawet trudno sobie wyobrażam. Ale z każdą stroną było lepiej. Mniej więcej od drugiego działu już złapałam bakcyla, poznałam styl autorów, ich pasje, poczucie humoru. W rzeczy samej, "Siedem razy świat" to niezłe doświadczenie, ale też bagaż wiedzy. Wiedzy dla turysty, pasjonata, przyrodnika, albo dla tych, którzy po prostu lubią się dowiadywać, poznawać. Lubią wiedzieć. I może tej wiedzy dla laika, jakim ja jestem, było trochę nadto, może miałam wrażenie pewnego nieuporządkowania, albo chaosu informacyjnego, to książka bardzo mi się podobała. Bo jest o czymś, a to cenię najbardziej. I za to, że wniosła w moje życie pewną wiedzę, której na pewno szybko nie zapomnę, bo była dla mnie nie lada "wstrząsem".
Miewałam też chwile refleksji, gdy pozwalałam sobie na porównania. Mierzyłam swój świat z tamtym, "przeczytanym", barwnym, dzikim, nieokiełznanym przez człowieka.
Drodzy Czytelnicy, "Siedem razy świat" naprawdę polecam. Książka zostawiła niezatarte wrażenie, z resztą Pawliccy to marka sama w sobie: spostrzegawcze oko, dziennikarski sznyt. Książka na DZIESIĘĆ!

Bardzo dobra pozycja wyróżniająca się wśród książek podróżniczych. Czym, spytacie? Przede wszystkim informacjami. Autorka nie skupia się tylko na opisywaniu rzeczy widzianych oraz ludzi, z którymi zdarzyło jej się porozmawiać. I owszem nawiązuje do okoliczności przyrody, ale wzbogaca je datami, wydarzeniami historycznymi. Odwołuje się do książek wypowiadających się na poruszane przez nią tematy. Wyraźnie widać, że są to podróże przemyślane, szczegółowo zaplanowane a autorzy wiedzą gdzie i po co jadą. A o czym pisze pani Pawlicka? Różnie. O tatuażu, o plaży, o owocach morza, o sierocińcach dla zwierząt. I nie tylko. Warto podkreślić, że w reportażach zastosowano nietypowy podział, ze względu na omawiany temat, a nie na kraj. Czasami jest to intrygujące, ponieważ możemy porównać podejście ludzi różnych kultur do tej samej sprawy, a kiedy indziej irytuje – gdy musimy niczym Kopciuszek odsiewać informacje odnoszące się do tego samego kraju, na przykład co ciekawego i godnego obejrzenia oferuje Kostaryka. Dużym atutem książki są zdjęcia, lecz nie raz irytował mnie czerwony pasek z tekstem je opisującym umieszczony na zdjęciu, ponieważ często je w ten sposób po prostu psuł. No i jeszcze absolutny drobiazg, lecz denerwujący niczym wysypka – literówki. A właściwie gorzej niż literówki, dlatego że są to poprawne wyrazy tylko zupełnie nie pasujące do sensu zdania. Nie jest ich wiele, jednak są. I drażnią. Podsumowując, przeczytać warto, a na głupstwa nie należy zwracać uwagi.

SIEDEM RAZY ŚWIAT to książa, która obrazzuje nam wspomnienia z podróży małych i dużych małżeństwa - Aleksandry i Jacka Pawlickich. Biorąc do ręki książkę i czytając opis, pomyślałam "to jest to". Jedna książka, wiele miejsc, będzie się działo! Jednak mimo innowacyjnego pomysłu na rozdziały nie przypadł mi on do gurtu. Książka nie jest podzielona ze względu na miejsca, a "słowa klucze" jak np PLAŻA, TATUAŻ, PRZEMIANA, SZAMAN itp. Niby fajnie, ale wielokrotnie czytając pogubiłam się już czy "jestem" w Brazylii, USA, na Kostaryce czy w Nambii. Dodatkowo bardzo dużo opisów miejscowych wierzeń, za dużo. Ciężko ocenić tę ksiąkę, bo jej treść była ciekawa, część rzeczy nowych, których się dowiedziałam, jednak sposób w jaki została napisana i przedstawiona sprawiło, że to była książka na którą poświęciłam wiele dni, co mi się raczej nie zdarza.

Z przeogromną przyjemnością przeniosłam się w przeróżne zakątki świata, prowadzona przez autorów według ich własnego klucza. Mnóstwo informacji, mnóstwo krajów i wiele inspiracji. Życzyłabym sobie, żeby każdy reportaż o świecie był tak dobry i napisany w tak kompetentny sposób, jak Siedem razy świat.
Ta książka to był dla mnie fantastycznie spędzony czas!

Ta książka to był dla mnie fantastycznie spędzony czas!

Po zakończeniu czytania tej pozycji mam dość mieszane uczucia. Nie wiem czy ta książka jest tak mięsista w materiale czy tak ciężka do czytania ale bardzo opornie szły mi wieczory z nią. Niby język jest bardzo ciekawy, historie zaskakujące... Chyba po prostu do mnie nie pasuje.

"W podróży czas wyhamowuje. Tydzień wydaje się długi, jak miesiąc. Życie wkracza w inny tryb przeżywania. Czas staje się pełny w nowe doświadczenia.
Podróże to czas odzyskany".

Swoje wędrówki po świecie Aleksandra i Jacek Pawliccy postanowili ułożyć zjawiskami zamkniętymi w słowie kluczu.
Mamy więc:
TATUAŻ w Nowej Zelandii, Japonii i Malezji
DŻUNGLĘ w Ugandzie, Brazylii, Kostaryce...
SIEROCINIEC w Kostaryce, Australii, Nowej Zelandii...
PLAŻĘ w Namibii, Fidżi, na Hawajach
RYBY w Senegalu, Kanadzie, Japonii...
SZAMANA w Tybecie, Meksyku, USA...
PRZEMIANĘ w Namibii, Japonii, Malezji...

Pasja podróżowania i wielka ciekawość świata została podarowana czytelnikowi w książce z przepięknymi fotografiami, opisami miejsc, ludzi, zdarzeń, zwyczajów i zależności.

Taką mieszankę cenię najbardziej w książkach podróżniczych.

Za ten świat, nie tylko z obrazka, za inspirację, za wiedzę i emocje, które mogłam wyczytać oraz miejsca, o których mogę już marzyć - dziękuję!

Podróże to czas odzyskany".

Mamy więc:
TATUAŻ w Nowej Zelandii, Japonii i Malezji
DŻUNGLĘ w Ugandzie, Brazylii,...

1970

Ciekawy pomysł na przedstawienie różnorodności świata.Piękno plaż, bogactwo natury, niezwykłe obrzędy i tradycje nacji oraz plemion zamieszkujących niejednokrotnie odległe zakątki. Działalność na rzecz ochrony przyrody i bezmyślna, niszczycielska gospodarka.Teraźniejszość przeplatająca się z przeszłością. A wszystko wzbogacone kolorowymi zdjęciami.

• Podróżnicze
  • Podróże
  • Polskie
  • Podróże i zwiedzanie

Dodaj cytat z książki Siedem razy świat