Tajemnica mojej matki

Katarzyna Waller-Pach
powieść historyczna Holokaust Żydzi

Tajemnica Holokaustu

2000 125 31

Krótka opowieść o trudnych czasach Holokaustu zawładneła mną przez kilka dni. Mimo, że książka jest krótka to na pewno jest mądra, wzruszająca i skłaniają do refleksji. Dlatego zajęło mi to trochę więcej czasu. Autorka przynaje, że książka jest wytworem jej wyobraźni natomiast historia miała miejsce i obie bohaterki uzyskały miano Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Przy wysokiej ocenie trudno zaczynać od narzekań, ale trzeba, bo zbyt łatwo poszło autorce rozprawienie się z tak epicką historią. Za zwięźle, za szybko. Za mało "cukru w cukrze". Gdyby zrobić film o podobnej gramaturze jak ta książka, musiałaby być to etiuda. Rozmachu brakuje. Zjadłem, a głod czuję.

"Tajemnica mojej matki" to piękna, ale i bolesna opowieść, którą przeczytałam jednego dnia. Oparta jest na historii dwóch Polek, matki i córki, które w czasie wojny pomogły dwóm żydowskim rodzinom i niemieckiemu żołnierzowi, ukrywając ich u siebie w domu pomimo grożącej im z tego powodu śmierci. Historię tę poznajemy z perspektywy kilku różnych osób. Podoba mi się styl oraz sposób poprowadzenia narracji przez autorkę. Książkę czyta się naprawdę szybko, a rozdziały są krótkie. Jest to niezwykła opowieść o odwadze, szlachetności, dobroci, a także dobrym, skromnym życiu, z którą warto się zapoznać.

Niesamowita historia. Krótka powieść, napisana w taki sposób, że czułam ją całą sobą. Przeniknęła mnie do szpiku kości - ich lęk i strach. Jednocześnie dająca wielką nadzieję, że w obecnych, egoistycznych czasach również znależliby się tak odważni i bezinteresowni ludzie. POLECAM!

Cudowna książka. Przykład na to, jak wiele można zmieścić w tak skromnej treści.W życiu pełnym przepychu i konsumpcji, czasem lubię jak takie książki "sprowadzają mnie na ziemię", żeby czym prędzej dostrzec i docenić to co się ma.Polecam!

Piękna historia oparta na faktach. Wzruszająca, piękna i prawdziwa. O dziwo z happy endem mimo, że opowiada o czasach holokaustu.

Przeczytane w dzień. Super książka. Łatwo się czyta i szybko. Polecam!

Przeczytane w dzień. Super książka. Łatwo się czyta i szybko. Polecam!

Ksiazka to to nie jest, co najwyzej opowiadanie. Krotkie, brak analizy i przemyslen postaci. Ale czyta sie szybko

Książka która szybko się czyta, jak na tego typu tematykę bardzo lekko napisana. Pomimo tego bardzo się podobała, zawsze przeżywam tego typu książki. Zawsze nie umiem sobie wyobrazić tragedi jaka ludzie z okresu wojny musieli przeżyć.

Powieść przedstawia historię osób, w czasach, w których przyszło im zmierzyć się z wojną. Dwie kobiety mimo panującego reżimu, decydują się na danie schronienia żydowskim rodzinom.
Bardzo dobra, wciągająca powieść przedstawiająca niebywałą odwagę i nadzwyczajną dobroć.

• II wojna światowa
  • Z wojną w tle