Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński31
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać421
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marin Mălaicu-Hondrari
1
6,8/10
Pisze książki: literatura piękna
Urodzony: 29.01.1971
Marin Mălaicu-Hondrari (ur. 1971 w Sângeorz-Băi) – poeta, prozaik, tłumacz z języka hiszpańskiego (tłumaczył m.in. poezję Roberta Bolaño, Alejandry Pizarnik, Nicanora Parry oraz prozę Cortázara i Vargasa Llosy),współorganizator corocznego festiwalu poezji w Bistrița – „Poezia e la Bistrița”. Przez kilka lat mieszkał w Hiszpanii, gdzie pracował jako stróż nocny, kierowca i pomocnik ogrodnika. Zadebiutował w 2004 roku tomem poezji Zborul femeii pe deasupra bărbatului [„Lot kobiety nad mężczyzną”], opublikowanym w roku 2004. W kolejnych latach wydał powieści: Cartea tuturor intențiilor [„Księga wszelkich intencji”, 2006], Lunetistul [„Snajper”, 2013] i antologię poezji La două zile distanța [„Odległość dwóch dni”, 2011]. Za Bliskość (Apropierea, 2010) otrzymał nominację do nagrody Książka Roku Radio România Cultural. W czerwcu 2014 roku powieść została przełożona na język hiszpański, planowana jest też jej ekranizacji filmowa w reżyserii Tudora Giurgiu ze scenariuszem Marina Mălaicu-Hondrariego.
6,8/10średnia ocena książek autora
67 przeczytało książki autora
114 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Bliskość Marin Mălaicu-Hondrari
6,8
Moje pierwsze zetknięcie z literaturą rumuńską uważam za całkiem udane. "Bliskość" to powieść o emocjach, relacjach międzyludzkich i samotności. Literatura, owszem, występuje w niej, ale nie uważam, że jest to książka "o literaturze i jej oddziaływaniu". Powieść składa się z rozdziałów przedstawiających perspektywy różnych osób, interesująco i różnorodnie uchwyconych. Ich historie, przemyślenia i emocje uzupełniają się tworząc kolaż wielu pragnień, emocji, miast i potrzeb. Szczególnie ucieszyła mnie perspektywa ostatniej postaci kobiecej, której rozdział pojawia się w powieści. Vanessa zdaje się być najbardziej niebanalną postacią wykreowaną przez autora. Niemniej Adrian - główna postać książki - jest również intrygujący i na pewno nie jednowymiarowy. Cieszę się, że natrafiłem na tę pozycję. Warto było do niej zajrzeć.
Bliskość Marin Mălaicu-Hondrari
6,8
Na początku wciąga i fascynuje, ale kiedy doszłam do końca stwierdziłam, że ta książka jest właściwie o niczym. Historie bohaterów są słabo rozwinięte i nijakie. Przeszkadzał mi również brak tłumaczeń w przypisach co niektórych fragmentów i cytatów z wierszy. Momentami wydawały się być dość istotną informacją dla czytelnika, ale niestety dla osoby, która nigdy nie uczyła się hiszpańskiego pozostają tajemnicą.