Azymut. Poszukiwacze zaginionego czasu

Okładka książki Azymut. Poszukiwacze zaginionego czasu
Jean-Baptiste AndréaeWilfrid Lupano Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe Cykl: Azymut (tom 1) komiksy
48 str. 48 min.
2016-02-01
48 min.
Wojciech Birek
fantastyka

Okładka książki RELAX nr 36 Igor Baranko, Frederic Bezian, Nicola Cuti, Maciej Czapiewski, Philippe Foerster, Daniel Gizicki, Carmine Infantino, Alejandro Jodorowsky, Bruce Jones, Mathieu Lauffray, Robert Lichodziejewski, Wilfrid Lupano, Andreas Martens, Corentin Rouge, Claus Scholz, Brandon Thomas, Pete Woods, Bernie Wrightson, Fred le Berre, Yann le Pennetier
Ocena 6,8
RELAX nr 36 Igor Baranko, Frede...
Okładka książki Wszędzie biały Stéphane Fert, Wilfrid Lupano
Ocena 7,0
Wszędzie biały Stéphane Fert, Wilf...
Okładka książki RELAX nr 35 Nikodem Cabala, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Alejandro Jodorowsky, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Mathieu Lauffray, Wilfrid Lupano, MarcRiou & Mark Vigouroux, Carlos Meglia, Grzegorz Rosiński, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Rafał Szłapa, J. H. Williams III, Bernie Wrightson, Andrzej Włudecki, Mariusz Zabdyr
Ocena 6,6
RELAX nr 35 Nikodem Cabala, Pie...
Okładka książki Azymut. Ostatnie podmuchy zimy Jean-Baptiste Andréae, Wilfrid Lupano
Ocena 7,2
Azymut. Ostatn... Jean-Baptiste André...

Okładka książki Sanktuarium Tom 2. Wrota otchłani Christophe Bec, Xavier Dorison
Ocena 6,9
Sanktuarium To... Christophe Bec, Xav...
Okładka książki Azymut. Niech Piękna zdycha Jean-Baptiste Andréae, Wilfrid Lupano
Ocena 7,5
Azymut. Niech ... Jean-Baptiste André...
Okładka książki Sanktuarium Tom 3. Mot Christophe Bec, Xavier Dorison
Ocena 6,8
Sanktuarium To... Christophe Bec, Xav...

Mega kozacka seria!!! Podrasowana Alicja w Krainie czarów! Przepiękne rysunki, niesamowity fantastyczny świat i ciągła wartka akcja! Ta kolekcja to Majstersztyk!

Fabuła: 9/10
+ budowa świata
+ ciekawe postacie
- fabuła pędzi, w jednym prawie 50 storonnicowym albumie mamy 2 momenty osadzone w różnym czasie, kilka równoległych wątków i miejsc, kilka wydawałoby się głownych postaci
Kompozycja: 8/10
- momentami doświadczałem "teleportu" w trakcie czytania, kadry potrafią się zmieniać na całkowicie inne lokalizacje co potrafi zagubić czytelnika
Ilustracje: 9/10
+ dużym plusem opowiadania są świetne rysunki,
- numeracja stron narysowana przez autora niekorespindującym z właścicymi numerami albumu jest irytująca
Wydanie: 7/10
+ album wydany świetnie, twarda oprawa, dobrej jakości papier, dodatki w postaci encyklopedii przybliżającej istoty ze świata
- jeden tom zawiera tylko 48 stron - jest to raczej zeszyt, całą serię widziąłbym połączoną w jednym lub dwóch wydaniach zbiorczych

Pierwszy tom serii Azymut był dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Opowiadanie osadzone w oryginalnym świecie z charakterystycznymi postaciami i ciekawymi wątkami. Fabuła jest na tyle ciekawa i wciągająca, że początek przygody rozbudza apetyt na sięgnięcie po kontynuację. Poszukiwacze zaginionego czasu stawiają poprzeczkę zawieszoną wysoko w perspektywnie kolejnych tomów....

(zbiorczo 1-5)
Ciezkie w ocenie. Widac duza maestrie w tworzeniu spojnego swiata, z oryginalnym podejsciu do CZASU - traktowania go jako waluty, namacalnego bytu sterujacego swiatem. Do tego plejada najdziwniejszych mechanizmow, zwierzat, zjawisk, bogow, bohaterow, krain.
Fabula zupelnie nieprzewidywalna, co z jednej strony zwieksza jej atrakcyjnosc, ale z drugiej zbyt duza szalenstwa pozostawia obojetnym.
Przydaloby sie utemperowanie kreatywnosci, a stworzenie lepszego kregoslupa historii i mniej licznej plejady bohaterow.
Porywajaca wizja, ale niestety przytloczyla sama historie.
Przeczytac na pewno warto - zwlaszcza, ze pieknie namalowane. Niektore pomysly rowniez bardzo oryginalne i godne najlepszych dziel fantastycznych.
Ale o ile epizody sa znakomite i kazda kolejna przygoda wydaje sie jeszcze bardziej szalona, to glowna os fabularna troche traci. Szkoda, bo wiele z tych przygod i pomyslow zaslugiwaly na wieksze rozbudowanie i wyeksponowanie.

(zbiorczo 1-5)

Musiałem przeczytać na spokojnie ze dwa razy. Nie dlatego, że historia jest jakaś zagmatwana ale by podziwiać rysunki. Za pierwszym razem bowiem bardziej skupiałem się na dymkach. Komiks jest bardzo ładnie narysowany. Może to jakiś standard jest? Kobiety zawsze piękne, mężczyźni zawsze brzydcy. No, ale w sumie to wolę podziwiać rysunki kobiet... a Gienia jest warta by ją podziwiać. To samo mówi malarz :)

Miałem poczucie, że jestem wrzucony w sam środek jakiejś akcji i chwilę mi zajęło nim się oswoiłem. Historia zapowiada się bardzo ciekawie. Aż chce się sięgnąć po kolejne tomy.

Rysunek, jak już wspomniałem jest ładny, tak to dobre słowo. Jakiś taki miękki i przytulny... ciepły. Chociaż dziwny. Niesamowita jest wyobraźnia twórców. Stworzyć taki fantazyjny świat i wypełnić go takimi fantazyjnymi istotami: stworami, zwierzętami, chronoskrzydłymi no i cudaczkami.

Jestem ciekaw co będzie dalej.

Czy może być coś bardziej okrutnego dla podróżnika i królewskiego odkrywcy, kiedy po 537 dniach wyczerpującej żeglugi dociera do lądu, z którego wypłynął? I nie, nie chodzi o to, że wraca w chwale: on sądzi, że właśnie odnalazł nowe, zamorskie krainy...

Wyobraźcie to sobie: szalupa jedynego ocalałego statku wyprawy przybija do brzegu, oczadzony sukcesem i na wpół obłąkany ze szczęścia kolo radośnie wbiega na ląd, wbija w piasek flagę, krzyczy z radości („niniejszym obejmuję tę ziemię...”), podnosi wzrok… Na horyzoncie dostrzega miasto, z którego wypłynął. Mało? To dorzućcie jeszcze fakt, że to wszystko dzieje się na oczach jego władcy - króla Ponduszu, Jego Wysokości Ireneusza Wielkodusznego. Infamia murowana. Śmiechom nie ma końca.

Tylko – jak to możliwe? No, właśnie...

Przed wami komiks drogi na sterydach, jazda bez trzymanki, gdzie przygoda goni przygodę, a kłopoty zwiastują następne kłopoty.

Więcej - kolorowo i multimedialnie - tutaj:

To jakby Grzegorz Janusz napisał Fables. Jestem ciekawa, co będzie dalej

To jakby Grzegorz Janusz napisał Fables. Jestem ciekawa, co będzie dalej

Arcyciekawe pomysły na postaci, nietuzinkowa fabuła. Kreska wybitna. Zastanawiam się co może być dalej.

Historia napisana i narysowana z wielką fantazją. Pomimo braku seksu, przemocy i perwersji mnie się bardzo podoba.

Świetny, wciągający pierwszy tom serii. Przykuwająca uwagę kreska, z pełnymi kobiecymi kształtami, które złamią nie tylko męskie serca. Zmieniająca się z prędkością obracanych kartek akcja, która zaskakuje na każdym kroku. A przede wszystkim zakręcony świat przedstawiony z dziwoczkami, oraz innymi, wydawałoby się na pozór normalnymi stworzeniami lecz związanymi z czasem. Dotyczy to zwłaszcza ptaków. W tej części głównym bohaterem jest dawnotemu. Jak głosi legenda ptak ten znosi jedno jajo na dwanaście lat. I co dwunaste z nich ma dwanaście kropek. Ten, kto je zje stanie się nieśmiertelny. Czy rzeczywiście i jak taka nieśmiertelność wygląda dowiemy się dopiero w trzecim tomie. A w tym? Będziemy wraz z bohaterami starali się odnaleźć inne sposoby na oszukanie czasu. Rewelacja. Już dawno się tak dobrze nie bawiłam podczas lektury. Polecam.

Świetnie skonstruowany świat i zaczyna być naprawdę interesująco. Chcę więcej!

Świetnie skonstruowany świat i zaczyna być naprawdę interesująco. Chcę więcej!

Dodaj cytat z książki Azymut. Poszukiwacze zaginionego czasu