Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię

Okładka książki Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię Nicholas Wapshott
Nicholas Wapshott Wydawnictwo: Studio Emka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Keynes v/s Hayek. The Clash that Defined Modern Economic
Studio Emka
2013-01-01
2013-01-01
Radosław Madejski
keynes hayek ekonomia spór

Mi się podobało. Poznajemy bohaterów wraz ze środowiskiem, które ich ukształtowało. Dochodzimy do czasów im teraźniejszych gdzie wdawali się w zaciekłą polemikę. Kończymy na opisie prezydentur i sprawowania rządów np. w USA czy Wielkiej Brytanii uzmysławiając sobie jak potężnym narzędziem jest ekonomia w rękach polityków.
Książka bywa miejscami nieco skomplikowana dla osób, które nie są choćby w sposób podstawowy zorientowani w zagadnieniach ekonomii.

Książka bywa miejscami nieco skomplikowana dla osób,...

Ciężka lektura. Sporo wiedzy. Zdecydowanie dla pasjonatów ekonomii, jeśli owym nie jesteś, nawet po nią nie sięgaj, nie przebrniesz przez wszystkie rozdziały. Porządnie systematyzuje wiedzę w zakresie obu Panów. Trochę tu Kenysowskiego biadolenia, trochę o austriackiej szkoły ekonomii. Jeśli potraktujesz ją z ołówkiem i notatnikiem w ręku, staje się znacznie bardziej wartościowa.

Nie sądzę, aby po tę książkę sięgnął ktoś, kto chociaż trochę nie interesuje się tematem i nie słyszał czegokolwiek o tytułowych Panach. Jeśli jednak Twoja wiedza o ich teoriach jest bardzo ogólna, czytanie może sprawić Ci trudność. Trudność w czytaniu i rozumieniu może sprawiać występująca mnogość nazwisk. Nie stracisz jednak z książki wiele, jeśli części z tych osób nie będziesz kojarzyć

Jeśli coś o Hayeku i Keynesie słyszałeś, to ta książka może pomóc Ci w ugruntowaniu swojej wiedzy o ich poglądach i przybliżyć różnicę między ich teoriami.

Zdecydowanie na plus tej książki przemawia to, że zawiera mnóstwo cytatów, nie tylko z dzieł Panów, korespondencji między nimi ale wspomnienia ich przyjaciół.

Wspomniany został również sam von Mises jako z jednej strony wybuchowy i nietolerancyjny dla odmiennych do swoich poglądów ale też dowiadujemy się, że w sprawach codziennych był zupełnie nieporadny: "nie potrafił nawet jajka ugotować".

Natomiast, na minus książki przemawia to, że roi się od błędów: "wielka Brytania", "Hayek bardzo przejmował się tymi PROBLEMY w organizacji", "Hayek naraził się na powszechną pogErdę" czy otwarty cudzysłów na stronie 267, który nie został nigdy zamknięty.

Autor stwierdza, że faktem jest, że Hayek nigdy nie pracował w sektorze prywatnym, co raz, że jest bzdurą, a dwa nijak ma się do sporu, który jest przedstawiony w tej książce byle jak.

Bardzo duża dawka wiedzy, nazwisk, konkretnych dat przez co ciężko przyswoić wszystko na bieżąco, jednak lektura bardzo przybliża podstawy ekonomii austriackiej, jak i keynesowskiej, a także politykę gospodarczą prezydentów USA i ciekawą historię dwóch, jakże różnych, a czasami podobnych osobistości. Książka, choć ma chwile zawiłości, całościowo jest jak najbardziej warta przeczytania.

Książka sprawnie napisana i dzięki temu czyta się ją bezproblemowo, jednak nie wyjaśnia ona dokładnie różnic pomiędzy ekonomistami. Stanowi wartość jedynie dla tych, którzy chcą się dowiedzieć jak łączyły się losy czołowych ekonomistów XX wieku. Zdecydowanie dzięki tej lekturze dowiemy się czy Keynes i Hayek znali się osobiście, co łączyło Hayeka z Missesem gdzie ich drogi spotkały się z Friedmanem i jaki mieli wpływ na rządzących ówczesnym światem. Pod tym względem książka wiele wyjaśnia. Polecam.

Sama książka, podobnie jak gospodarka, podlega cyklom. W okresach koniunktury historia wciąga, ekonomiczne pojęcia (które raz autor wyjaśnia, raz nie),cytaty i mnożące się wciąż nazwiska nie przytłaczają aż tak bardzo. Wraz z recesją pojawiają się natomiast fragmenty niemające bliskiego związku ze sporem ekonomistów. Otrzymujemy sporą dawkę faktów z historii polityczno-gospodarczej USA, ni stąd, ni zowąd, informacje o czyimś śmiesznym akcencie.

Wersja e-booka "Keynes kontra Hayek", którą kupiłam nie posiadała linków do przypisów, które zajmują aż 1/4 książki! Niezmiernie utrudniało to czytanie.

Nie wiem, czy Wapshott wiedział dokładnie co chce osiągnąć i w jakim kierunku ma podążać. Jego dzieło w swoim jestestwie miota się gdzieś pomiędzy podręcznikiem do ekonomii a rozbudowanym opowiadaniem o sporze jej dwóch głosicieli. Opowiadaniem, które nie jest wolne od drobnych pomyłek i błędów.

Więcej na:

W książce za dużo jest informacji osobistych uczestników sporu, a za mało ekonomii, do takiego stopnia, że czytelnik może uzyskać co najwyżej mgliste pojęcie o samej istocie omawianego sporu, co zresztą nie powinno dziwić, bo autorem jest dziennikarz, a nie ekonomista.

Historia dwóch facetów toczących Wielki Spór o istotę pożaru oraz technologię jego gaszenia. Spór, który przeżył ich samych, zyskał tysiące nowych wątków i którego rozwiązanie poznamy prawdopodobnie dopiero w Dzień Sądu Ostatecznego. Plus zaskakująca odsłona postaci Ronalda Reagana, jako krypto-keynsisty.

• Ekonomia
  • Ebooki
  • BookRage
  • Biografia
  • Ekonomia i finanse

Nicholas Wapshott Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię Zobacz więcej