Aleja Narodowa

Okładka książki Aleja Narodowa
Jaroslav Rudiš Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Czeskie Klimaty literatura piękna
literatura piękna
Katarzyna Dudzic-Grabińska
literatura czeska literatura XXI wiek

Rudis jest ok.

Rudis jest ok.

Nie przemówiło to do mnie.

Nie przemówiło to do mnie.

Aleja narodowa jest tworem tak krótkim, że ciężko szerzej o niej napisać. To, co sobą reprezentuje to wycinek czeskiej rzeczywistości, blokowiska, które zastąpiło tereny leśne i w którym dzieją się rzeczy. Narrator, Zamrażak, prezentuje garść swoich refleksji i przemyśleń podanych w formie opowieści o codzienności, na którą składają się praca, łażenie do knajpy, spotkania z kumplami przy piwie... To realia bliskie naszemu polskiemu podwórku, dość surowo podane. Jak na współczesną prozę, odnajduje się i broni jako taki "shot", jakiś koncept do szybkiej prezentacji dla zabieganego odbiorcy, choć nie zbyt wyraźnie przekazuje jakieś konkretne treści. Końcówka książki może wywrzeć dość miażdżący wpływ, pozostający w głowie na zasadzie zapamiętania efektu, jaki osiągnął autor, a nie szczególnego toru fabularnego czy wydarzeń, które doprowadziły do finału. Z trzech przeczytanych dotąd książek Rudisa tę wspominać będę najmniej przyjaźnie, choć klimat ewidentnie jest podobny do Ciszy w Pradze czy Końca Punku w Helskinkach.

Aleja Narodowa w Pradze to dla Czechów szczególne, symboliczne miejsce - tu w 1989 roku doszło do zamieszek, tu zaczęła się aksamitna rewolucja.

Bohater i narrator książki w swoim długim monologu twierdzi, że tam był, jednak nie wyjaśnia, po której stronie barykady.
Vandam jest narodowcem. Ma syna i do niego kieruje w myślach swoje życiowe "nauki". Trudno jednak tak naprawdę nazwać to dobrym wychowaniem, gdyż dla narratora liczy się przede wszystkim fizyczna siła (ksywka Vandam jest bardzo wymowna). Bohater lubi się zabawić, wypić, gadać z kumplami, którzy chętnie słuchają jego wspomnień o wyczynach z Alei Narodowej.
Dlatego należy się cieszyć, że nie ma kontaktu z nastoletnim synem i może jedynie wyobrażać sobie, co i jak by mu powiedział.

Vandam wyrzuca z siebie krótkie zdania niczym strzały z karabinu. Często bywa wulgarny, szokuje i językiem, i swoimi prymitywnymi poglądami.
Gardzi słabymi, innymi, każdym, kto nie podziela jego zapatrywań.

Dopiero ostatni rozdział napisany jest w trzeciej osobie i przynosi odpowiedzi na kilka pytań, które towarzyszyły czytelnikowi podczas wcześniejszej lektury.

Zakończenie zaskakuje i okazuje się przewrotne.

Książka Jaroslava Rudisa to mocna proza, na pewno nie dla wrażliwych uszu:) Jest to jednak również szczere i krytyczne spojrzenie na współczesne Czechy i na Europę początku XXI wieku.
Vandam uosabia najgorsze cechy skrajnych prawicowców, których nie brak i w Polsce. Widzimy i słyszymy ich w mediach. Dla jednych są rosnącym w siłę zagrożeniem, które przeraża. Dla innych to bohaterowie i idole. I to także jest zatrważające.

"Aleja Narodowa" daje wiele do myślenia i na pewno nie pozostawia czytelnika obojętnym.

CZECHYPOPOLSKU.PL
Aleja Narodowa, drukarski majstersztyk Jaroslava Rudiša, udanie rozciągnięty z jakichś 40 naciąganych stron worda do 161 słowa pisanego – i to jeszcze z okładką na zewnątrz – to jednak spore zjawisko. Ludzie dziś bywają zagonieni, każdemu jednak przyjemnie się jednak odrobinę ”ukulturwić”, by w razie sposobności błysnąć w towarzystwie. Kultura wychodzi naprzeciw brakowi kulturze, by na koniec się wyciskały w błogiej symbiozie. Takie czasy, buta nie zjesz, choć uwaga wcale nie tak znowu na marginesie.

Bo czy nie powinien odpalić wewnętrzny radar, gdy ktoś czytelnikowi wsuwa interlinie wielkości pomidora. Mnie to osobiście drażni i bywam potem już podejrzliwy do końca wobec samej zawartości. Tu dodatkowo niestety i pacyfista musi wytoczyć działa, bo książka jest słaba par excellence i trudno się nie pastwić.

Cała Aleja Narodowa jest jak te interlinie, tam za bardzo nic nie ma. Jest Vandam, chłopak bez szyi, spadkobierca ”rzymskich” tradycji, socjologiczne zjawisko blokowiskowych peryferii, zbiór pijackich mądrości ze swoim życiowym memento. Bełkocze, wyznacza światu swoje ułomne warunki brzegowe, kursuje na linii między blokiem, a gospodą, by obdzielać nas swoją ”ewangelią”. W stylizacji trochę jak Butch i zegare.........http://czechypopolsku.pl/aleja-narodowa/

CZECHYPOPOLSKU.PL

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię książki, które wprowadzają mnie do głowy ludzi, którymi nie jestem i nie chciałabym być tylko po to, żeby pokazać mi, że wcale nam do siebie nie tak daleko, gdy przychodzi do spraw ostatecznych.

Równość leży chyba tam, gdzie nie lubimy zaglądać, bo to miejsce prymitywne i pachnące stęchlizną.

Aleja Narodowa jest dla Czechów tym, czym dla nas jest Stocznia Gdańska, to tam zaczęła się aksamitna rewolucja i oczywiście byli tam wszyscy, jeżeli nie wszyscy Czesi, to wszyscy prażanie. Vandam, bohater Rudiša, oczywiście też, mało tego - to on zadał pierwszy cios, od którego wszystko się zaczęło.

Vandam uwielbia filmowego Vandama, stąd ten pseudonim, ćwiczy, robi 200 pompek, bo siła jest ważna. Vandam nie może być słaby, miękki i przewrażliwiony, bo to niemęskie, a on jest prawdziwym facetem. Ceni też dobrą "ręczną robotę" czyli mordobicie i chętnie udziela takich "lekcji o życiu" starannie dobierając przeciwników. Takich rad dotyczących siły, ćwiczeń i charakteru udziela w myślach swojemu nastoletniemu synowi. W myślach, bo: po pierwsze książka ma formę monologu, po drugie Vandam nie ma kontaktu z synem [...]
Nie, Vandam nie jest "naziolem", jemu nie przeszkadzają inni o ile "nie robią syfu", a jeżeli robią dostają "lekcję o życiu" [...] Vandam jest czeskim patriotą i bił się za ojczyznę, choć nie wiadomo w końcu po której stronie barykady stał na Alei Narodowej, bo mimo swojej siły czasem przegrywa i wtedy szybko zmienia "zeznania".
Granica pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem jest cienka. Rudiš pyta czy umiłowanie porządku, kult siły, "rzymskie pozdrowienia" i autokreacja na pokaz to już nacjonalizm. [...]

Manifest Rudiša to też rozprawa z Czechami. "Aleja... " to kondensat czeskich lęków, wręcz fobii, uprzedzeń i nadziei, których wyrazicielem jest Vandam. A sami Czesi są zdaniem autora jak główny bohater jego książki: nijacy i zmienni, zwłaszcza kiedy muszą wybierać. Z tego wszystkiego kpi Rudis, ale to gorzka ironia.

Opinia też tu: https://annadlugosz.blogspot.com/2019/05/aleja-narodowa-jaroslav-rudis.html

Vandam uwielbia filmowego Vandama, stąd ten pseudonim, ćwiczy, robi 200...

Nie, nie i jeszcze raz nie! Nie ma zgody na to, by sprowadzać ideę narodowości do groteski, ubierając ją w brutalną i wulgarną postać. Autor jest tendencyjny i próbuje przedstawić postać narodowca z jak najgorszej strony. Takie spłaszczenie problemu to spore nadużycie, i zapewne celowe.

Krótko i na temat. Po "czesku" i z tym ichnim klimatem. Z knedlikami, z piwem i specyficznym humorem. Lektura w sam raz na krótką podróż albo... na zabicie czasu przy leczeniu grypy ;)

Byłaby to książka bardzo wartościowa, gdyby była autentyczna. Jednak nic na to nie wskazuje. A to, jak sobie autor wyobraża proste myśli dresiarza to już inna sprawa. Może prawdziwie, może stereotypowo.