Aleja Narodowa

Jaroslav Rudiš Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Czeskie Klimaty literatura piękna
Národní třída
literatura piękna
Katarzyna Dudzic-Grabińska
Czeskie Klimaty
literatura czeska literatura XXI wiek

Byłaby to książka bardzo wartościowa, gdyby była autentyczna. Jednak nic na to nie wskazuje. A to, jak sobie autor wyobraża proste myśli dresiarza to już inna sprawa. Może prawdziwie, może stereotypowo.

Krótko i na temat. Po "czesku" i z tym ichnim klimatem. Z knedlikami, z piwem i specyficznym humorem. Lektura w sam raz na krótką podróż albo... na zabicie czasu przy leczeniu grypy ;)

Aleja Narodowa w Pradze to dla Czechów szczególne, symboliczne miejsce - tu w 1989 roku doszło do zamieszek, tu zaczęła się aksamitna rewolucja.

Bohater i narrator książki w swoim długim monologu twierdzi, że tam był, jednak nie wyjaśnia, po której stronie barykady.
Vandam jest narodowcem. Ma syna i do niego kieruje w myślach swoje życiowe "nauki". Trudno jednak tak...

CZECHYPOPOLSKU.PL
Aleja Narodowa, drukarski majstersztyk Jaroslava Rudiša, udanie rozciągnięty z jakichś 40 naciąganych stron worda do 161 słowa pisanego – i to jeszcze z okładką na zewnątrz – to jednak spore zjawisko. Ludzie dziś bywają zagonieni, każdemu jednak przyjemnie się jednak odrobinę ”ukulturwić”, by w razie sposobności błysnąć w towarzystwie. Kultura wychodzi...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię książki, które wprowadzają mnie do głowy ludzi, którymi nie jestem i nie chciałabym być tylko po to, żeby pokazać mi, że wcale nam do siebie nie tak daleko, gdy przychodzi do spraw ostatecznych.

Równość leży chyba tam, gdzie nie lubimy zaglądać, bo to miejsce prymitywne i pachnące stęchlizną.

Aleja Narodowa jest dla Czechów tym, czym dla nas jest Stocznia Gdańska, to tam zaczęła się aksamitna rewolucja i oczywiście byli tam wszyscy, jeżeli nie wszyscy Czesi, to wszyscy prażanie. Vandam, bohater Rudiša, oczywiście też, mało tego - to on zadał pierwszy cios, od którego wszystko się zaczęło.

Vandam uwielbia filmowego Vandama, stąd ten pseudonim, ćwiczy, robi 200...

Nie, nie i jeszcze raz nie! Nie ma zgody na to, by sprowadzać ideę narodowości do groteski, ubierając ją w brutalną i wulgarną postać. Autor jest tendencyjny i próbuje przedstawić postać narodowca z jak najgorszej strony. Takie spłaszczenie problemu to spore nadużycie, i zapewne celowe.

"Aleja Narodowa" to prawdziwie czeska powieść. Coś dla miłośników Hrabala czy Kundery (zwłaszcza, że można znaleźć tu nawet bezpośrednie nawiązania). Niby "czeski film" - nikt nic nie wie. A jednak wydaje się, że "Aleja Narodowa" to idealny opis współczesnego świata, a szczególnie Europy Środkowej i panujących w niej nastrojów, budzących się demonów i historii, która nie...

"Życie to scena, jak ja znam życie,
to musi skończyć się mordobiciem"

Takie oto słowa piosenki usłyszałem w radiu tuż po przeczytaniu tej książki. I to jest idealna puenta i zarazem komentarz. Polecam.

Zwiedzając piękną, zabytkową Pragę, zajadając kapustę z knedlikami i popijając piwem, lepiej nie zapuszczajcie się w dzielnice na obrzeżach miasta. Napotkać możecie tam bowiem zupełnie inne Czechy, humor, który może Was nie rozśmieszyć, a przede wszystkim Vandama. Samozwańczego szeryfa w swojej małej ojczyźnie, potomka Rzymian, Europejczyka, ostatniego Czecha.

Vandam (bo...

• E-book