Świadek oskarżenia

Okładka książki Świadek oskarżenia
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
The Hound of Death
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-02-11
1995-01-01
Dorota Malinowska-Grupińska, Grażyna Ronikier
opowiadania lata trzydzieste zbrodnia morderstwo śledztwo tajemnica zjawiska nadprzyrodzone

Na półkach: , , , ,

Świetny zbiór opowiadań. Bardzo polecam, jeżeli, że tak to ujmę, macie smaka na coś krótkiego, albo potrzebujecie przerwy od mocniejszych książek.

Ten konkretny zbiór opowiadań wyróżnia się na tle innych prac Christie, bo prócz zwrotów akcji i wglądu w ludzką psychikę, wiele z nich przyprószonych jest nutką nadnaturalności.

Trudno mi wybrać najlepsze opowiadanie, każde z nich miało coś ciekawego do zaoferowania - hipnoza, osobowość wieloraka, reinkarnacja, intuicja, magia (?) - każdy na spokojnie znajdzie w tym wydaniu temat dla siebie.

Trudno mi wybrać najlepsze opowiadanie, każde z...

Jedna z najlepszych książek Agathy Christie o tematyce nadprzyrodzonej. Zazwyczaj pisała ona powieści kryminalne, ale w jej dorobku znajdują się także opowiadania o innej charakterystyce. Za to została m.in. wyrzucona z Klubu Detektywów, do którego należeli autorzy powieści kryminalnych. Według zasad tego Klubu książki nie mogły traktować o zjawiskach nadprzyrodzonych. Oprócz tytułowego "Świadka oskarżenia", w książce znajduje się jeszcze 11 opowiadań. Na szczególną uwagę zasługują - opowiadanie tytułowe oraz "Czerwony sygnał", "Cyganka", "Radio" i "Dziwny przypadek sir Arthura Carmichaela". W "Świadku oskarżenia" znany prawnik broni klienta, który rzekomo zamordował starszą panią dla pieniędzy. Jednak adwokat nie wierzy w jego winę, mimo że żona oskarżonego zeznaje przeciwko niemu. Prawnik uważa, że kobieta coś ukrywa. W "Czerwonym sygnale" kiedy znany psychiatra zostaje zamordowany, policja podejrzewa jego bratanka. Jednak mężczyzna miewa bardzo silne przeczucia, które nazywa czerwonym sygnałem. Dzięki temu wie, że jest w niebezpieczeństwie i musi znaleźć prawdziwego mordercę. W następnym opowiadaniu, kiedy przepowiednie tytułowej Cyganki zaczynają się sprawdzać, główny bohater zrobi wszystko, aby ostatnia, mroczna przepowiednia się nie sprawdziła. W następnej historii pewna starsza pani słuchając radia dostaje przez nie wiadomość od swojego zmarłego męża, że wkrótce połączą się w zaświatach. W "Dziwnym przypadku..." mamy do czynienia z opętaniem przez mroczne siły młodego baroneta, któremu stara się pomóc wybitny psychiatra. O tym opowiadaniu oraz o innych związanych z kotami piszę na moim blogu. Serdecznie zapraszam : http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2021/10/najlepszy-przyjaciel-czarownicy-czyli.html

Zbiór opowiadań.

Zbiór opowiadań.

Najlepsze ze zbioru 12 opowiadań.

Najlepsze ze zbioru 12 opowiadań.

Zbiór dość oryginalnych opowiadań, biorąc pod uwagę twórczość powieściową Agathy Christie, i bardzo udanych. Ich tematyka dotyczy głównie tego co niematerialne - spirytyzmu, duchowości, reinkarnacji, śmierci w sensie uwolnienia od ciała, boskiej sprawiedliwości, podświadomości, okultyzmu. Treść i poziom opowiadań zawartych w zbiorze świadczy o tym, że autorka musiała interesować się tematyką "nadprzyrodzoną", wiele na ten temat wiedziała i rozumiała istotę zagadnienia.

"Świadek oskarżenia" potwierdza, że Agatha Christie była bardzo doświadczonym i mądrym człowiekiem. I genialną pisarką. Opowiadania są tak dobre, że z każdego mogłaby powstać osobna powieść. Jako jedyny znany mi autor bez kiczu przedstawiła atmosferę nawiedzonego domu, wręcz po mistrzowsku.

21/2021

21/2021

Opowiadania jedne lepsze, drugie gorsze. Najlepsze o wazie.

Opowiadania jedne lepsze, drugie gorsze. Najlepsze o wazie.

Nie jestem fanką opowiadań Agathy Christie. Żadne z nich nie wyróżniło się na tyle bym mogła dobrze wspominać choć część tego zbioru. Największą wadą, a zarazem zaletą tej formy jest jej okrojony format. Każde z opowiadań jest nie dłuższe niż dwadzieścia parę stron. Dzięki temu mało interesujące historie nie zdążyły mnie zmęczyć, ale te, które dobrze się zapowiadały , skończyły się zanim dałam się wkręcić. Książkę oceniam jako totalnie przeciętną.

Wszystkie opowiadania są w jednym klimacie - zjawisk paranormalnych. Wszystkie przewidywalne, proste, do szybkiego przeczytania w wolnej chwili. Nic specjalnego.

Opowiadania które przeczytałam z tego zbiorku bardzo mi się podobały , ale nie wiem czy chciałabym przeczytać resztę...