Nad głębiami

Gebethner i Wolff
1898-01-01
1898-01-01
poezja

Ze słów przedmowy: "Poetycki traktat filozoficzny(...). Jest uważany, za wykładnię systemu filozoficznego autora (...)."Podmiot liryczny w sonetach jawi się zwykle (choć nie zawsze) jako krucha, mała, śmiertelna istota w wielkim, nieskończonym nieodgadnionym wszechświecie, osamotniona z pytaniami o sens istnienia, na które nie ma odpowiedzi. W wierszach pojawiają się takie motywy jak: to co niewiadome; ogrom wszechświata i jego nieznane granice; ułuda; egzystencja; sens życia; małość w nieskończoności; bezsens ludzkich poczynań, marność ludzkich pragnień; ograniczenia przestrzeni, czasu i wiedzy; to co transcendentalne i nieuchwytne; zagubienie, samotność; nieodłączność życia i śmierci; pęd życia, które i tak kończy się w grobie; zagadka cykliczności narodzin i śmierci oraz następujących po sobie pokoleń; przemijanie; przeszłość, którą zamazuje czas; przyszłość, której jeszcze nie ma; nietrwałość pamięci; nieodwracalność zdarzeń i bezpowrotność; dziedzictwo przeszłości; szerzenie się zła i odpowiedzialność za zło jako wspólna; świat jako jedność odnawiający się i rozwijający przez śmierć; pogodzenie z prawami świata i działanie zgodne z naturą; wolność; ograniczenia rozumu w rozumieniu zjawisk; smutna starość; utracona niepodległość Polski i jej odrodzenie. Ta poezja porusza bardzo trudna tematykę, ma bardzo smutny wydźwięk. Z pewnością pobudza do refleksji, ale również bardzo przygnębia. Odwieczne pytania o sens istnienia nie straciły na aktualności i dlatego uważam dzieło za ponadczasowe.

Dodaj cytat z książki Nad głębiami