Groby komorowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Problemy wybrane

Okładka książki Groby komorowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Problemy wybrane
Andrzej Janowski Wydawnictwo: Instytut Archeologii i Etnologii PAN historia
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363760564
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Archeologia średniowiecza ziem polskich na początku XXI wieku. Grodziska, cmentarzyska i monety w perspektywie nowych metod badawczych Jacek Bojarski, Andrzej Buko, Andrzej Janowski, Piotr Kittel, Paweł Pawlak, Jerzy Sikora, Grzegorz Śnieżko, Stanisław Suchodolski, Sławomir Wadyl, Jacek Wrzesiński
Ocena 6,0
Archeologia śr... Jacek Bojarski, And...
Okładka książki Wojna w pradziejach i średniowieczu Marcin Biborski, Tomasz Bochnak, Katarzyna Czarnecka, Andrzej Janowski, Bartosz Kontny, Piotr N. Kotowicz, Piotr Łuczkiewicz, Lech Marek, Arkadiusz Michalak, Bartłomiej Rogalski
Ocena 0,0
Wojna w pradzi... Marcin Biborski, To...
Okładka książki Slavia Antiqua, Tom LX, 2019 Felix Biermann, Mateusz Bogucki, Grzegorz Domański, Marek Franciszek Jagodziński, Andrzej Janowski, Maciej Kaczmarek, Michał Kara, Andreas Kieseler, Hanna Kocka-Krenz, Andrzej Krzyszowski, Kacper Martyka, Andrzej Michałowski, Stanisław Rosik, Joanna Sawicka, Andrzej Sikorski, Błażej Stanisławski, Stanisław Suchodolski, Milena Teska, Sławomir Wadyl, Kinga Zamelska-Monczak
Ocena 0,0
Slavia Antiqua... Felix Biermann, Mat...
Okładka książki Hierofanie, wierzenia, obrzędy... Kultura symboliczna w średniowieczu między pogaństwem a chrześcijaństwem Mariusz Bartnicki, Janusz Cieślik, Andrzej Janowski, Sylwia Jędrzejewska, Kamil Kajkowski, Karol Kollinger, Aleksandr Musin, Andrzej Pleszczyński, Stanisław Rosik, Katarzyna Skrzyńska, Paweł Szczepanik, Olga Tarabardina, Elena Tianina, Marija Żeltowa
Ocena 8,5
Hierofanie, wi... Mariusz Bartnicki, ...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
909
99

Na półkach: , , ,

Groby komorowe kryją ciała nieprzeciętnych osób z czasów pierwszych Piastów. Wyróżniają się pod wieloma względami. Jednak spór wokół nich zaognia od dawna jeden i ten sam dylemat: czy grzebano w nich Skandynawów?

Odpowiedzi na to pytanie postanowił udzielić archeolog dr Andrzej Janowski z IAE PAN. Jest autorem pierwszej na polskim i światowym rynku monografii grobów komorowych Europy Środkowo-Wschodniej.

Autor rozpoczyna swe dzieło od zaprezentowania tekstów źródłowych traktujących prawdopodobnie o pogrzebach, które objawiają się obecnie archeologom jako groby komorowe. Najbardziej wiarygodnie wypadają w tej grupie cytaty pisarzy arabskich opowiadające o Rusach, co warto zachować na uwadze. Mamy też kilka historii wziętych z sag i kilka z bardzo późno zanotowanych ruskich bylin.

O wiele bardziej jednoznaczne jest jego stanowisko wobec dylematu etnicznego. Wyczuwa się nieco protekcjonalne podejście Autora wobec zwolenników zaliczania grobów komorowych do pochówków skandynawskich (pisze o „micie skandynawskim”, „romantycznej wizji”). Według niego groby komorowe to szeroko rozpowszechniony model monumentalizacji pochówku, jaki wybierały elity świeżo tworzących się państw.

Niestety wysunięta argumentacja nie jest zbyt przekonująca. Autor nie wyjaśnia najważniejszej kwestii dlaczego te elity, spośród wielu możliwości podkreślenia swego statusu, wybierały akurat dosyć specyficzną formę drewnianego pomieszczenia przykrytego ziemią (Wiślanie na przykład wybierali przecież samą monumentalizację kopca a możliwości jest znacznie więcej). Przywoływanie analogicznych konstrukcji znanych u Franków czy Awarów, wbrew intencjom Autora, nic nie wnosi, skoro nie potrafi on wskazać ich bezpośredniego wpływu na genezę grobów komorowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jeśli chodzi o Ruś, Janowski nie zaprzecza, że związki tamtejszych grobów komorowych ze Skandynawią wydają się niezaprzeczalne. Stara się osłabić wymowę faktu, iż mają one też znakomite powiązanie z Rusami na bazie źródeł pisanych. Podkreśla za to brak takich związków uchwytnych tak archeologicznie jak historycznie z terenu Polski. Czy rzeczywiście pozwala to nam odrzucić ich skandynawską interpretację?

W świetle ostatnich badań chyba wręcz przeciwnie. W trakcie pisania książki było już znane Autorowi odkrycie grobów komorowych z Bodzi, ale nie zdążył ich uwzględnić, choć ich liczba (49) przewyższa liczbę wszystkich znanych dotąd z terenu Polski (34). Co istotne badacze powiązali je ze skandynawskimi wojownikami. Także ostatnio odkryty grób komorowy z Sandomierza archeolog wstępnie łączył z Waregami. Swoje dodali również genetycy na temat cmentarzyska w Napolu, wskazując skandynawski trop. Dowodów wspierających interpretację etniczną grobów komorowych również w Polsce przybyło więc w ostatnim czasie sporo.

Poruszony w książce temat jest niezwykle ciekawy i może zainteresować nie tylko archeologów. Trzeba docenić szerokie ujęcie, jakie zakreślił Janowski nie ograniczając się jedynie do terenu Polski. Całą pracę przyswaja się raczej szybko, gdyż do przeczytania na 336 stron jest tak naprawdę tylko 92 (reszta to katalog i ryciny). Problemem może być głównie to, że ze względu na nadzwyczajne odkrycia ostatnich lat z Bodzi monografia ich nie uwzględniająca może się szybko zdezaktualizować.

Pełna recenzja na:
http://mediewalia.pl/ksiazki/elity-chowane-w-grobach-komorowych-pochodzily-z/

Groby komorowe kryją ciała nieprzeciętnych osób z czasów pierwszych Piastów. Wyróżniają się pod wieloma względami. Jednak spór wokół nich zaognia od dawna jeden i ten sam dylemat: czy grzebano w nich Skandynawów?

Odpowiedzi na to pytanie postanowił udzielić archeolog dr Andrzej Janowski z IAE PAN. Jest autorem pierwszej na polskim i światowym rynku monografii grobów...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Groby komorowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Problemy wybrane


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd