List Vivera

2004-01-01
1991-01-01
83-241-1795-4
Andrzej Gostomski, Marta Madroń
list vivera desmond bagley poszukiwania skarb dżungla

Książka mocno przygodowa, mało sensacyjna. Trzeba wytrzymać ze 200 str. żeby coś zaczęło się dziać, a następnie wszystko rozwiązuje się w trakcie kolejnych 80 str. Stara, dobra szkoła z drugiej połowy XX wieku. Myślę, że nie zachwyci osób żądnych emocji, rodem ze współczesnych książek (czy seriali) produkujących napięcie cały czas.

Powieść sensacyjno - przygodowa o poszukiwaniu zaginionego miasta Majów. Głównym bohaterem jest niepozorny księgowy Jeremy Wheale, który w poszukiwaniu mordercy swego brata przyłącza się do szalonej ekspedycji, a jedyną wskazówka do odnalezienia skarbu jest mapa, która została ukryta na lustrze - tacy. Jak to bywa w takich książkach niepozorny bohater przemienia się w Indiana Jones i walczy do upadłego z tymi złymi. Miła rozrywka i tyle. Minusem było okropne wydanie z małymi literkami.

ooo, myślałam, że w końcu zachłysnę się Bagley'em, a tu kicha. Najsłabsza jak do tej pory książka tego autora. Dlaczego? A no dlatego, że historia zaczyna się świetnie, fajny bohater odkrywa śmierć brata i chce jedynie odkrycia zabójców, ale potem zaczyna się masakra nierealnych zwrotów, a błyskotliwość Jeremiego w sprawie archeologicznych odkryć i badań przedmiotów nie może przewyższać wiedzy wieloletnich naukowców z tej dziedziny. Jego błyskotliwość w ogóle jest marna, skoro nie wiedział, że Shilla z którą poszedł na imprezkę, nie jest nim zainteresowana jako facetem ;) To słaba książka nie ma co się oszukiwać.

P.S. Chyba tylko wydawnictwo Amber prawidłowo określiło tytuł książki.

Bardzo długo się akcja rozwija w tej książce. Coś się dzieje tak naprawdę pod koniec, wcześniej taka bardziej przygodowa jest ta opowieść. Inne książki tego autora bardziej mi przypadły do gustu, ale tą też się przyjemnie czytało.

Bardzo ciekawa historia, opisana przez autora ze znawstwem tematu i geografii. Uroku dodają czasy w których nie było telefonii komórkowej i internetu. Rzecz się dzieje na Półwyspie Jukatan, który jest opisany tak, że nietrudno sobie go wyobrazić. Super akcja przygodowo- sensacyjna, przyjemna rozrywkowa lektura. Książkę posiadam w swojej biblioteczce od lat chyba 30.Powrót do tej lektury po takim czasie zaskoczył mnie na plus.

Akcja zaczyna się od trupa znalezionego na farmie w Anglii, a kończy w Ameryce Południowej. Wszystko kręci się wokół zarośniętego przez dżunglę miasta Majów. Szuka go zmontowana naprędce (acz na bogato) ekspedycja archeologiczna. Ale nie tylko oni... A że znalezisko obiecujące, to szybko odkrywcom zaczyna grozić niebezpieczeństwo. Zastanawiam się, czy to aby nie pierwowzór Indiany Jonesa.

Czyta się z zainteresowaniem. Na początku ciekawi nas, kto zabił tego farmera, brata protagonisty. Dość szybko się tego dowiadujemy, ale pojawia się tytułowy list Vivera (pojmany przez Majów konkwistador),wspominający o przebogatym mieście, w którym pełno złota. A wiadomo, że Eldorado zabiło już niejednego. Także i w tej książce trup ściele się gęsto, zwłaszcza pod koniec.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/11/list-vivera-archeologicznie.html

Bardzo przyzwoita książka, w swoim gatunku, oczywiście.
Fabuła jest całkiem przewidywalna, ale w niczym to nie przeszkadza, napisana jest świetnie, da się czytać z wypiekami na twarzy.
Przyznaję, że kupiłam ją przez okładkę i wzmiankę o podobieństwie do Indiany Jonesa (i przez to, że była za złotówkę). Ale nie żałuję!

Bardzo przyzwoita książka, w swoim gatunku, oczywiście.

Co tu dużo pisać historia "tacy" tak szybko przeobraziła się w walkę o życie że aż ciężko było oderwać się od książki.

Dla mnie była to bardziej książka przygodowa z małym wątkiem kryminalnym w tle. Jednak czytało się ją całkiem nieźle, ciekawe opisy. Historia dwóch tac które zaprowadziły grupę archeologów i inie tylko do zaginionego miasta Mayów. Powiem tylko że zakończenie mnie zaskoczyło jednak trochę negatywnie ale ogólnie książka warta przeczytania.

czytałem książkę a tytuł brzmiał Listy Vivero :) dziwne że ta sama książka a każdy wydawca inaczej tytuł wpisuje co w wyszukiwaniu jest mylące

• Desmond Bagley
  • Sensacja