rozwińzwiń

Od Hajnówki do Pahlavi. Wspomnienia

Okładka książki Od Hajnówki do Pahlavi. Wspomnienia Anna Mironowicz
Okładka książki Od Hajnówki do Pahlavi. Wspomnienia
Anna Mironowicz Wydawnictwo: Editions Spotkania biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Editions Spotkania
Data wydania:
2015-08-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-10
Język:
polski
ISBN:
9788379650606
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1861
330

Na półkach: , , , , ,

„Od Hajnówki do Pahlavi” to wspomnienia Anny Mironowicz, żony leśniczego z Hajnówki, która z mężem i trójką dzieci została deportowana przez sowietów na Syberię. W książce wspomniane są okoliczności opuszczenia przez nich domu, oczekiwania na odjazd pociągu, podróż do Gromatuchy w Górach Sajańskich, życie w Gromatusze i tułaczkę po ZSRR zakończoną ewakuacją wraz z Armią Andersa do Pahlavi, miasta w Iranie. Wspomnienia pisane są po latach, więc siłą rzeczy pozbawione są szczegółów i emocji. Brak w nich imion i nazwisk współtowarzyszy niedoli, brak nawet imienia męża narratorki. Nie podobał mi się taki sposób narracji, gdyż oddalał czytelnika od przeżyć bohaterów, nie pozwalał rozwinąć się wyobraźni, chwilami rodził nawet podejrzenie, co do prawdziwości wspomnień. Jedyne, co przykuło moją uwagę, to piękno tajgi, na które zwróciła uwagę narratorka.

Autorka tłumaczy powód napisania tej książki: „Napisałam te wspomnienia nie w celu rozbudzenia nienawiści – choć pisałam je z bólem, a często i ze łzami w oczach – ale dla zachowania pamięci o cierpieniu niewinnych ludzi, o ich tragedii i zmarnowanym życiu. Oby Bóg Miłosierny hojnie im to wynagrodził, a sprawcom ich nieszczęść wybaczył.”

I niech tak będzie. Dla zachowania pamięci.

„Od Hajnówki do Pahlavi” to wspomnienia Anny Mironowicz, żony leśniczego z Hajnówki, która z mężem i trójką dzieci została deportowana przez sowietów na Syberię. W książce wspomniane są okoliczności opuszczenia przez nich domu, oczekiwania na odjazd pociągu, podróż do Gromatuchy w Górach Sajańskich, życie w Gromatusze i tułaczkę po ZSRR zakończoną ewakuacją wraz z Armią...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
73

Na półkach:

Książka wpadła mi do ręki przypadkiem. Przeczytałem kilka linijek i już nie mogłem się oderwać. Autorka pisze o swym zesłaniu na Syberię i trudnym powrocie. Wydawało mi się, że nie lubię tego typu wspomnień. Wiadomo - martyrologia, żal, nieludzka ziemia, stracone lata i takie tam klimaty. Te wspomnienia są zupełnie inne. Nie ma tu żalu, wyrzutu, pomstowania. Oczywiście, Pani Anna opisuje wydarzenia, od których skóra cierpnie, ale w sposób bardzo spokojny, jakby te wszystkie okropne wspomnienia oswoiła i ugłaskała, tak, że już nie ranią. Dzięki tej lekturze przekonałem się, jak łatwo w tak ekstremalnych sytuacjach odnaleźć sens życia, radość z rzeczy małych, dostrzec dobro w innym człowieku.

Książka wpadła mi do ręki przypadkiem. Przeczytałem kilka linijek i już nie mogłem się oderwać. Autorka pisze o swym zesłaniu na Syberię i trudnym powrocie. Wydawało mi się, że nie lubię tego typu wspomnień. Wiadomo - martyrologia, żal, nieludzka ziemia, stracone lata i takie tam klimaty. Te wspomnienia są zupełnie inne. Nie ma tu żalu, wyrzutu, pomstowania. Oczywiście,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    8
  • *2019
    1
  • Ruskie pierogi
    1
  • Biblioteka domowa
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Biografie, wspomnienia
    1
  • U-Reportaże, publicystyka i literatura faktu
    1
  • Rok 2017
    1
  • U-F: auto
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od Hajnówki do Pahlavi. Wspomnienia


Podobne książki

Przeczytaj także