Another Forgotten Child

Cathy Glass Wydawnictwo: HarperCollins literatura piękna
HarperCollins
2012-09-13
2012-09-13

Najtrudniej pisze się o książkach, które podyktowało samo życie, o dzieciach skrzywdzonych przez rodziców nie umiejących się nimi zająć. Dzieci, które są krzywdzone, molestowane, bite, głodzone... Niejednokrotnie w oku zakręci się łezka (był taki moment, że musiałam przemrugać łzy...). Mimo, iż wiem, na co się piszę, co znajdę w tych książkach, ostatnio coraz częściej poruszają jakąś strunę i niejednokrotnie muszę walczyć ze łzami.

Mają naprawdę paskudne okładki.

Wcześniej nie miałam do czynienia z książkami z tego gatunku. Ciężko było mi ją czytać. Miałam ochotę zrobić coś złego matce skrzywdzonej dziewczynki i poucinać niektóre rzeczy jej facetom. Cieszę się, że są ludzie którzy umiejętnie pomagają skrzywdzonym dzieciom i pomagają znaleźć im spokojny, kochający dom. Cierpienie dzieci jest dla mnie ciężkie do przyswojenia i bardzo mnie dołuje. Ta książka zwraca wszystkim uwagę, że niestety są takie maluchy i musimy zwracać uwagę co się dzieje wokół nas.

Kolejna wzruszająca historia napisana przez życie, którą przyszło mi przeczytać w ostatnim czasie. Tym razem jej autorką jest Cathy Glass, z której książkami już się kiedyś spotkałam.

Książka opowiada wstrząsającą historię uroczej, kilkuletniej dziewczynki o imieniu Aimee. Ośmiolatka pochodzi z patologicznej rodziny, w której było miejsce na wszystko, ale na pewno nie na miłość dla dzieci. W chwili poznania małej jej ojciec siedzi w więzieniu, a matka woli narkotyki od opieki nad dzieckiem. Kiedy Aimee trafia do rodziny zastępczej, czyli pod opiekę Cathy Glass, jest wyraźnie zaniedbana, ma braki w szkole, nie posiada też większości codziennych umiejętności. W dodatku opinia opieki społecznej przedstawia ją jako osobę przejawiającą agresję. Jednak czas spędzony u Cathy wzbudza w Amiee poczucie zaufania i bezpieczeństwa, a przez to podzielić się z opiekunką coraz bardziej mrocznymi tajemnicami. Każda z nich jest jeszcze bardziej przerażająca niż poprzednia. Cathy zaś nie może zrozumieć jak to się stało, że Amiee została zapomniana przez system opieki społecznej pomimo tego, że tuż po urodzeniu została umieszczona w rejestrze nieletnich zagrożonych przemocą.

Podobnie jak podczas czytania książek napisanych przez Casey Watson, również i w tym przypadku uroniłam niejedną łzę. Po prostu w głowie mi się nie mieści, że niektórzy potrafią zgotować swoim dzieciom piekło już tutaj, na ziemi. I zawsze w takich chwilach zastanawiam się, czy można było coś dla nich zrobić, a jeżeli tak, to co? Ot, takie ćwiczenie dla wyobraźni i na logiczne myślenie.

Trochę się orientuję w rodzicielstwie zastępczym. To jest najbardziej prawdziwa książka, jaką czytałam.

Bardzo wstrząsająca historia małej, zaniedbywanej dziewczynki, łzy same ciekną czytając tą opowieść. Warto przeczytać.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Po książkę sięgnęłam losowo w bibliotece i nie żałuję! Przeczytałabym jednym ciągiem, gdybym nie miała innych pilnych zajęć. Skończenie całości zajęło mi dwa dni i nie mogłam się od niej oderwać!

Poruszająca opowieść o sile miłości dziecka do matki, która je zawiodła. I mimo złych doświadczeń ośmioletnia Aimee do końca che chronić swoją matkę.

Bardzo wciągająca i ważna książka, którą niestety napisało życie. Dobrze, że bohaterka trafiła na Cathy!

“Zapomniane dziecko” Cathy Glass to oparta na faktach opowieść o przemocy, bólu i cierpieniu, o nowym domu, nowej rodzinie oraz poszukiwaniu szczęścia.

• Literatura faktu
  • Pisane przez życie