God Hates Poland

literatura piękna
Krytyka Polityczna
2015-11-05
2015-11-05

Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel, Monika Świerkosz
Ocena 7,0
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...
Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

Spotkanie z tym autorem rozpoczęłam od "hello world" które porzuciłam po 146 stronie, tym razem nie czekałam tak długo i widząc brak sensu w dalszej lekturze zaprzestałam na stronie 48.

Nie wiem czy to jakiś fetysz autora, czy celowy zabieg żeby szybciej wbić czytelnikowi imiona postaci do głowy ale kiedy na jednej stronie imię mówiącej postaci przywołuje się kilka razy to zaczyna to irytować.

Jednocześnie ta książka również próbując grać na emocjach czytelnika starając się przymilić do niego staje się jednym wielkim bilbordem na którym co chwila pojawia się reklama jakiejś innej znanej marki.

Mam problem z tą książką. Przez 3/4 tekstu irytowała mnie. Nie podobało mi sie nic. Ani treść, ani forma. Niezrozumiała. Niestrawna. Końcówka bardzo zaskakująca. Nie będę spoilerował, je warto ją przeczytać do końca.

Chciałabym wrzucić kilka cytatów na poparcie mojej tezy, ale po 1. nie chce mi się, a po 2. musiałabym wrzucić całą książkę, a to jest już łamanie praw autorskich. Michał R. Wiśniewski, jak 99.5% młodych, polskich pisarzy cierpi na okropną chorobę. Otóż ta choroba nazywa się RZECZ DZIEJE SIĘ W POLSCE czyli nigdzie. Nikt tak nie mówi jak w tych (konkretnie w tej) książce, nikt tak nie wygląda, nikt się tak nie zachowuje, a jakoś w prozie tak właśnie wyglądamy. To nie jest krzywe zwierciadło, to jest kompletna aberracja. Zaczynam podejrzewać, że jak jesteś "pisarzem" w Polsce i należysz do klubu klepiącego się po pupach i, wybaczcie mój francuski, robiących sobie (zimny deser często podawany w gałkach), to za grube pieniądze dostajesz login i hasło do takiego WIELKIEGO POLSKIEGO GENERATORA KSIĄŻEK KATEGORIA PROZA. Tam wrzucasz swój "pomysł" i generator generuje taką właśnie "powieść".

Ja naprawdę rozumiem, że w zamyśle autora to satyra na współczesny język, ludzi, nowomowę - komputerowo-korporacyjną. Ja nawet doceniam jego niewątpliwą sprawność w panowaniu nad ośmiuset wątkami które pojawiają się w tej powieści, ale jest ona tak bezdennie niemądra, taka niby cybernetyczna, post-punkowa, kij wie jaka, że niemal niestrawna.

Sieniewicz 2.0. (to nie jest komplement)

Sieniewicz 2.0. (to nie jest komplement)

opinia jak z Wizażu, voila:

plusy:
autor jest totalnym geekiem, ze świetną wyobraźnią, fajnym językiem i stylem, generalnie książka płynnie wchodzi, ma dobre tempo, autor jest inny, jest ciekawy i jest świeży. to jest bardzo na tak.

minusy:
edytor powinien był go miejscami przytemperować i przystopować. ostatnio czego nie kupię z nowości, to książka ma fajny, cierpki, bardzo lubialny, wyrazisty język, ale- przepraszam- jakby autorzy po dobrych recenzjach poprzednich książek kompletnie gubili dystans i wyczucie.
jest wiele miejsc, gdzie chciałoby się powiedzieć "stop! jeszcze trochę i sam przestaniesz to ogarniać, co dopiero ja". czyta się to, jakby autor się nieźle rozpisał, a później już w ogóle do tekstu nie wrócił- albo trochę za dużo pewności siebie, albo redaktor się zadurzył :P Wiśniewski niejeden raz ciągnie dobry motyw za daleko, przez co epizod traci wyraz i robi się zupa.
trochę więcej umiaru, trochę mniej fruwania i będziemy się lubić ;) less is more.

Debiutu nie czytałam, ale myślę spróbować, bo mimo rozczarowania tą pozycją dałam się zaintrygować :)

opinia jak z Wizażu, voila:

plusy:

minusy:

Książka na przyzwoitym poziomie, formalnie dość niekonwencjonalna, co na szczęście nie utrudnia czytania. W toczących się równolegle historiach następuje kilka niesamowitych i pomysłowych zwrotów.
Jak na młodego autora pozytywnie zaskakuje u M. Wiśniewskigo dojrzały język. Natomiast pewnym minusem w moim odczuciu było umieszczenie historii w mało uniwersalnym środowisku - ta powieść to miejscami sf, o czym nic nie uprzedza. Ale choć nie jestem fanem gatunku, nie raziło mnie to.
Uważam, że ten pisarz ma naprawdę spory potencjał

Ciekawe połączenie fascynacji Japonią i sztuczną inteligencją z pomysłem alternatywnej polskiej rzeczywistości, nie tak odległej czasowo.
Bardzo ciekawa, oryginalna stylizacja językowa ujawniająca charakter i poziom intelektualny bohaterów, jednak Masłowska to to nie jest ;)

Świetne - i jakże prawdziwe - spojrzenie na życie obecnej klasy średniej, lub aspirującej do niej (nie tylko na kredyt). Polecam, choć to lektura ani lekka, ani przyjemnie prosta - za to wymagająca przemyśleń po!

Śpieszmy się czytać, niektóre książki tak szybko się dezaktualizują... aby za parę(naście) lat zostać świadectwem naszego czasu, nie dającym się opisać bez tony wyjaśnień w przypisach.

Może to i pomysłowe ale przekombinowane. Pewnie spodoba się małolatom, przepraszam: młodzieży ale ogólnie, hm... Właściwie to może niezupełnie, bo końcówka nawet niegłupia... No tak, ale... Hmm... Właściwie to opisy z Japonii też były ciekawe... No sam nie wiem.
Widzicie sami - punktowo daje radę, jako całość - średniawe.
Ale jest potencjał :)

Widzicie sami - punktowo daje radę, jako całość - średniawe.
Ale jest potencjał :)

Dodaj cytat z książki God Hates Poland