W letni dzień

Wybór z: Дерево детства; Богатый портной и другие; Запретный плод
1979-01-01
1979-01-01
Henryka Broniatowska, Marek Dejanis

Abchaski gawędziarz w dygresyjnych opowiadaniach opisuje uroki dzieciństwa i młodości na Kaukazie w epoce Stalina. Mamy więc nierówny pojedynek z podwórkowym kogutem, epicką próbę wymigania się od odpowiedzi z matematyki, nieudaną kradzież parówek ze szkolnego bufetu, przypowieść o korzyściach z lenistwa, chłopczyka podejrzewającego wuja o szpiegostwo na rzecz Niemiec czy młodego pasażera pociągu dalekobieżnego, który właściwie chciałby popełnić samobójstwo, ale przeszkadza mu w tym seria niefortunnych interakcji z towarzyszami podróży. Iskander wydaje się jednym z najdowcipniejszych radzieckich pisarzy powojennych, czego przyczyn można chyba upatrywać w tym, że w odróżnieniu od braci Rosjan ani on, ani jego bohaterowie nie chleją wódy (najwyżej koniaczek), nie przeskakują więc nieustannie z euforii w tkliwość. Cóż, magia gówniarskiej góralskiej anegdoty. Na mnie działa.

Dodaj cytat z książki W letni dzień